Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Franciszka Banderska

Franciszka Teofila Banderska (Bandurska). Ur. 8.3.1849[3], zm. 27.5.1933 Czerepin k. Lwowa. Córka Kazimierza (oficjalisty prywatnego) i Teofili Możdżeńskiej (Moździńskiej)[3][4]. Pochodziła z Warszawy, gdzie mieszkała przed i w czasie powstania. Zajmowała się przenoszeniem dokumentów powstańczych, tajnych listów, pism Rządu Narodowego. Jako kontakty wykorzystywała w dużej mierze zakłady krawieckie prowadzone przez kobiety oraz salon modniarskie - gdzie otrzymywała i przekazywała pisma. Przekazywała też dokumenty dla oddziałów partyzanckich w Sandomierskiem.
2.9.1866 w Warszawie wyszła za mąż za Józefa Łagana z Krzeszowic[2][3] (świadkowie: Józef Możdżyński i Sylwester Filipowski). Razem już zamieszkali potem w Krakowie, Krzeszowicach, Poznaniu, wreszcie, najdłużej – we Lwowie. Pochowana: Czerpin.
Mieli trójkę dzieci: Wincenty prawd. udał się na emigrację do USA. Aniela i Bronisława ukończyły seminarium nauczycielskie we Lwowie. Bronisława nie wyszła za mąż, uczyła w miejscowościach pod Lwowem. Siostry mieszkały w małym domu na Zniesieniu we Lwowie. Aniela wyszła za mąż za Jana Czabanowskiego i razem z nim, a po jego śmierci samodzielnie prowadziła "Eksponowaną szkołę powszechną z językiem polskim w Pikułowicach".
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
brak
Uwagi
[1] Czabanowska-Wróbel Anna, 1863: Franciszka, w: Powstanie Styczniowe: reinterpretacje pamięci, Białystok 2019 (Autorka jest praprawnuczką powstańca.)
[2] Dziennik Warszawski 5.9.1866
[3] Księga małżeństw, parafii św. Antoniego w Warszawie 1866
[4] Księga urodzeń parafii św. Aleksandra w Warszawie 1849
METRYCZKA REKORDU
Id
74811
Imię
Franciszka
Nazwisko
Banderska
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
brak
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe