Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Karolina Krynicka

"Dnia 7 lutego, na świętego Romualda, mojego patrona, wyszedłem do Powstania. W tym tak pamiętnym dla mnie dniu wysłuchałem pobożnie Mszy świętej w świątyni Panny Maryi, wyspowiadałem się i potem zatknąwszy za pas jatagan i nabite pistolety, okryłem się burką i pospieszyłem pożegnać przezacną pannę Krynicką, która dla dobra Ojczyzny gotowa była dać życie w ofierze, a która swoje mienie, swoją egzystencyę, swoją przyszłość, dla świętej sprawy powstania poświęciła.
Gdy mnie ta szlachetna patryotka uzbrojonego zobaczyła rozegzaltowana zawoła na ciekawie zerkające pensyonarki >>chodźcie tu panny, całujcie go, bo to przyszły bohater< Przyklęknąłem, a panny jak rój barwnych motyli otoczyły mnie kołem, zaś niektóre śmielsze i dobrze mi znajome, spełniły to tak słodkie dla mnie polecenie przełożonej.
O jakżeż gorąco zapragnąłem w tej chwili stać się bohaterem! Z błogosławieństwem obdarowany świętościami jako niezawodnymi amuletami, chroniącymi od kul i bagnetów, ze łzą w oku jak waryat wyleciałem na ulicę"
Źródło
Wilusz Romuald, z powstania r. 1863 i z niewoli (rkps) Biblioteka Jagiellońska (spisany 1913r).
Nadawca
brak
Uwagi
W źródle bez imienia.
METRYCZKA REKORDU
Id
75159
Imię
Karolina
Nazwisko
Krynicka
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
brak
Źródło
Wilusz Romuald, z powstania r. 1863 i z niewoli (rkps) Biblioteka Jagiellońska (spisany 1913r).
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe