Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.
Edmund Krzysztoforski
Edmund Krzysztoforski, ur. 11.11.1847 Kęty, zm. 31.7.193o Kęty. Syn Antoniego, mydlarza, majętnego mieszczanina kęckiego i Marianny Krupińskiej (c. Józefa i Marianny Dworzańskiej). Ukończył szkołę 4-letnią w Kętach a następnie gimnazjum Jana II Sobieskiego w Krakowie.
W chwili wybuchu powstania zgłosił się do gwardii narodowej mającej ćwiczenia w Krakowie na Błoniach. Następnie wszedł do oddziału Edmunda Slaskiego w zgrupowaniu gen. Waligórskiego. Walczył tam do października, kiedy to w bitwie pod Łążkiem powstańcy zostali rozbici. Po przekroczeniu Sanu został jako młodociany aresztowany i odstawiony przez Radomyśl do Rozwadowa, skąd eskortowany przez Dębicę-Kraków do swojego miejsca zamieszkania.
Po powstaniu pracował w Salzburgu w fabryce mydła i świec. PW 1869 wrócił do kraju i za zarobione pieniądze kupił posesję przy ul. Reymonta otwierając własny sklep wraz z produkcją świec i mydła. 15.2.1871 ożenił się z Katarzyną Dworzańską. Miał 4 dzieci. Społecznik, urzędnik w Towarzystwie Zaliczkowym, powszechnie lubiany i ceniony.
Pełnił funkcję naczelnika OSP, oraz burmistrza. Otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa i honorowe obywatelstwo Kęt. Jako weteranowi przysługiwał mu stopień podporucznika. Jest pochowany w Kętach.
[1] Białynia-Chołodecki J., Pamiętnik powstania styczniowego... [2] CDIAL 195-1-79, Towarzystwo Weteranów, wnioski [3] Dzienniki personalne i Roczniki Oficerskie WP 1921-24 [4] Nagrobek [5] Muzeum im. Aleksandra Kłosińskieo w Kętach [6] Saternus Jurand, Edmund Krzysztoforski - Honorowy Obywatel Kęt [7] Dyplom honorowego obywatelstwa Kęt dla E. Krzysztoforskiego