Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jan Bogdanowicz

Zdjęcie powstańca styczniowego Jan Bogdanowicz
Wśród zesłańców na Syberii Ur. 1827 Nadrybie. Syn Grzegorza Bogdanowicza i Marianny Piramiowicz - brat m.in. Kazimierza i Józefy zamężnej z powstańcem Józefem Sewerynem Liniewskim. Rodzina pochodzenia ormiańskiego.
W 1847, Jan pobił rosyjskiego żołnierza, zbiegł z aresztu a w następnym roku uczestniczył w rewolucji polskiej we Lwowie. Potem w legionie polskim walczył z Austrią i Rosją na Węgrzech i był na emigracji w Paryżu. Dzięki amnestii wrócił do kraju i podjął działalność polityczną w stronnictwie «białych» (Towarzystwo Rolnicze). Potem przeszedł do radykalnych «czerwonych» i w październiku 1862 został zastępcą członka ich tajnego Komitetu Centralnego w Warszawie. 10 grudnia 1862 Rosjanie go aresztowali i skazali na zesłanie. Za udział w powstaniu 1863 rozstrzelany został jego brat Kazimierz.
Jan w tym czasie razem z żoną Marceliną z Chądzyńskich, przebywał na zesłaniu w guberni penzeńskiej, w miasteczku Kiereńsk. Prowadził tam nauczanie dzieci, polskich zesłańców i miejscowych.
Grób Jana i jego matki Do Nadrybia wrócił w 1865, ale nadal pozostawał pod nadzorem policyjnym. Teraz walczył o ratowanie podupadającego majątku, który przed śmiercią przekazał synowi Stefanowi. Pochowany w Puchaczowie razem ze swoją matką.

Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Uwagi
brak
METRYCZKA REKORDU
Id
77033
Imię
Jan
Nazwisko
Bogdanowicz
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe