Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Abraham Gumplowicz

Zdjęcie powstańca styczniowego Abraham Gumplowicz
Abraham Szaja Gumplowicz. Ur. 1803 Kraków, z. 14.7.1876 Kraków. Syn Lebela i Reizer Mincer. Pochodził z krakowskiej ortodoksyjnej rodziny żydowskiej Od 1824 prowadził na Kazimierzu sklep galanteryjny. Prowadził wypożyczalnię książek niemieckich i francuskich. Od czasu zetknięcia się z ideami oświeceniowymi przeciwnik chasydyzmu, popierał ruch asymilacji żydów i postulował zniesienie rabinatu. W 1840 był współtwórcą Stowarzyszenia Religijno-Cywilizacyjnego. W 1848 uzyskał obywatelstwo Krakowa a w 1846 przeniósł się do domu na Stradomiu. W 1848 brał udział organizacji narodowej. W polskim stroju narodowym udał się do Wiednia w delegacji zabiegającej o autonomię Galicji. W 1858 założył drugi sklep na ul. Grodzkiej.
W czasie Powstania Styczniowego jego mieszkanie w Krakowie było jedną z ważniejszych kwater dla młodzieży wybierającej się do powstania. Pełniło także rolę lazaretu dla rannych przywożonych po bitwach. Jego dwaj synowie - Ignacy i Ludwik służyli w powstaniu z bronią w ręku.
informacja o zgoni Gumplowicza Po powstaniu członek radny miasta Krakowa. Pisał prace i artykuły na temat aktywnego otwartego uczestnictwa Żydów w działaniach narodowych. Niedoceniany, krytykowany, atakowany finansowo w swoim środowisku, w wieku 73 lat popełnił samobójstwo.
Żona Dobresz Hanna Neumann.
Dzieci: Rachela Freudel, Rachela Lea, Izrael, Samuel, Eliasz, Sora, Milka, Fischer, Ludwik, Dawid, Teofil, Szarlotta
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Uwagi
[1] Bałaban Majer, Historja Żydów w Krakowie i na Kazimierzu 1304-1868. T. 2, 1656-1868
[2] Wirtualny Sztetl
[3] Kozińska-Witt Hanna, Asymilacja "po krakowsku", przypadek Abrahama Gumplowicza.
[4] Bieńkowski W, hasła dot. Gumplowiczów w: PSB
[5] Gazeta Lwowska 21.7.1876
[6] Czas 15.7.1876
METRYCZKA REKORDU
Id
77573
Imię
Abraham
Nazwisko
Gumplowicz
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe