Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Franciszek Miziewicz

Franciszek Józef Antoni Miziewicz Ur. 9.6.1919 Warszawa, zm. 23.8.1894 Kołomyja (Daty na nagrobku błędne). Syn Franciszka (urodzonego w Czecnihówce w pow. bracławskim) i Marianny Wituckiej (córki Jana i Anny Nowackiej). Jego ojciec był majorem-audytorem Dywizji Artylerii i Inżynierów w armii napoleońskiej (syn Jana i Marianny Czernickiej).

Wg nekrologów miał w wieku 12 lat przejść kampanię Powstania Listopadowego w Pułku Dzieci Warszawskich – co jednak wydaje się mało prawdopodobne. Być można dla uwiarygodnienia tej historii podawał wcześniejszą datę urodzenia.
Po powstaniu przeniósł się do Radomia. W 1862 został zaangażowany do działalności podziemnej, zostając naczelnikiem organizacyjnym guberni radomskiej. Po kilku miesiącach zwolniony, udał się do obozu powstańczego w Ojcowie, gdzie służył przy Langiewiczu w stopniu porucznika, jako urzędnik do specjalnych poruczeń. Brał udział w bitwie miechowskiej. Załatwiał dla organizacji narodowej sprawy w Wiedniu, Paryżu i Wenecji u Garibaldiego. Wracając wpadł w ręce policji austriackiej. W lipcu przebywał w więzieniu w Krakowie jako więzień polityczny. Po śledztwie postanowiono dostarczyć go do granicy rosyjskiej.
Uwolniony dzięki kaucji jeździł kilka lat po Galicji pod nazwiskiem Konopki. Pracował jako litograf, i fotograf w Tarnowie. Jego syn przeniósł się do Kołomyi zakładając tam handel papieru i zakład litograficzny. Franciszek przeniósł się do syna pomagając mu w pracy. Tu zmarł i został pochowany.

Żona: Zofia Łuszczewicz

Lokalizacja grobu
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Uwagi
[1] Gazeta Narodowa 26.8.1894
[2] Nagrobek, fot: Benedykt Kalafatiuk
[3] Księga zgonów par. Kołomyja (ustaliła Anna Gmurek)
[4] Gazeta Polska w Chicago 26.8.1894
[5] Czas, 8.7.1863
[6] Gembarzewski Bronisław, Wojsko Polskie, Księstwo Warszawskie 1807-1815
METRYCZKA REKORDU
Id
77892
Imię
Franciszek
Nazwisko
Miziewicz
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe