Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Rożen

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Rożen

Informacje







Gryf

(Świeboda)

(informacje)




Rodzina Jaxa-Rożen pieczętuje się herbem Gryf co sugeruje związek genealogiczny ze znaną rodziną Gryfitów wywodzących swoje korzenie od Klemensa (Jaksy) z Miechowa - identyfikowanego z księciem plemienia Sprewian Klemensem (Jaksą) z Kopanicy. Nazwisko Rożen pochodzi od zamku Rożnów który w XIV wieku był w posiadaniu rodziny. Natępnie przeszedł w posiadanie Zawiszy Czarnego i męża jego wnuczki Jana Amora Tarnowskiego. Z tego powodu Zawiszyce a także czasem Tarnowscy nazywali się również Rożen jednak bez związku z rodziną. Paprocki podaje wiele informacji z wieków wczesnych które jednak do XVIw są błędne. Informacje te powtarzają inni genealodzy, m.in. legendę o Sulisławie Rożnie.

Hipotezy

Sulisław Rożen i historia o założeniu przez niego zamku Rożen związana jest z legendą miejscową wg której Sulisław zabił był wojewodę krakowskiego i musiał uciekać na Węgry gdzie był hetmanem. Zrehabilitował się on gdy odebrał koronę węgierską która wdowa po owym królu miała wywieźć do Niemiec. Przywiózł on do króla polskiego. Legenda być może wywodzi się od jakiejś nieznanej podobnej za to bardziej prawdziwej historii związanej z Sulisławem Gryfitą z Ruszczy. Sulisław Gryfita z Ruszczy, ur. ok. 1180 zm. 1241, walczył w bitwie pod Chmielnikiem i zginął w bitwie pod Legnicą, kasztelan płocki usunięty przez Konrada Maz., założył Sulisławice.

Gedko - pierwszy znany prodek Jaxa-Rożnów - był podkoniuszym kr. Jadwigi Łokietkowej. Pochodził z Giedkowic (zwanych także Gierkowicami). Z historii królowej znany jest Gierko który w latach 1300 1321 ukrywał u siebie królową. Był mieszczaninem radziejowskim i za owe starania otrzymał wójtwostw. Choć geograficznie Giedczyce i Radziejów to dwa odległe miejsca to być może chodzi o tą samą osobę.

Gryfici - w zapisach wskazywane jest pochodzenie od Teodora (Czombra) Gryfity kasztelna krakowskiego w latach ok. 1200-1230. Wiadomo że rodzina Gryfitów była już wtedy znacznie rozrodzona, poasiadjące liczne dobra. Nieznane jest potomstwo Teodora i pochodzenie od niego Jaxa-Rożnów nie jest wykluczone.

Redaktorzy strony

* Redakcja Genealogii Polaków

Osoby współpracujące przy budowie strony

* Jędrzej Jaxa-Rożen