Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Litwa

Znajdź album
Galeria cmentarzy polskich leżących we współczesnych granicach Litwy

Albumy (206)

Strona z 9 < Poprzednia Następna >

Kruki Kriūkai

Kruwondy - Krūvandai Litwa

Kruwondy Krūvandai Litwa - malutka miejscowość w rejonie kowieńskim. Na niewielkim wzgórzu cmentarz na którym wiele jest grobów z polskimi nazwiskami i drewniana kaplica

Kryklany - Krikliniai Litwa

Kryklany -Krikliniai) – na Litwie. Miejscowość mała położona w okręgu poniewieskim, w rejonie pozwolskim. Pierwszy drewniany kościół został zbudowany w 1781 roku. Kościół został przebudowany w 1897 i posadowiony na planie krzyża. Obok kościoła zbudowano też drewnianą dzwonnicę w 1926r. Parafia powstała w 1948 m. Kościół otoczony jest parkanem z kamienia ciosanego.

Kulwa. Kulva Litwa

Cmentarz położony jest obok obecnej kaplicy i przy nieczynnym starym kościele (pierwszy kościół w tym miejscu zbudowany już był w 1650 r ). Na cmentarzu posadowiona jest też kaplica zbudowana z kamienia , niestety zaniedbana. Na cmentarzu kilkanaście grobów z napisami czysto polskimi.

Kuosėnai

Kuosėnai - wieś w okr. mariampolskim w rej. wyłkowyskim, przy drodze 5126 Vilkaviškis - Bartninkai - Aistiškių , 4 km na południowy-wschód od Bartninkai. We wsi jest kościół Przemienienia Pańskiego (zbudowany w 1859 m.).

Kupiszki , Kupiskis. Litwa

Kupiszki powstały w 1480 r. Były własnością Tyzenhauzów, Czartoryskich, Tyszkiewiczów .Cmentarz odrestaurowany i nie ma na nim wielu zabytkowych grobów z epitafiami w języku polskim.

Łabonary - Labanoras

Łabonary (lit. Labanoras) – w okręgu wileńskim, w rejonie święciańskim. Siedziba gminy Łabonary i dyrekcji Łabonarskiego Parku Regionalnego.Miejscowość położona przy drodze Malaty-Ignalino znana była już 1373. stanowila wlasnośc biskupów wileńskich. Parafjalny kościół drewniany pod wezw. Narodzenia N. M. P. W 1965 roku w pobliżu cmentarza w Łabonarach odnaleziono skarb - około 470 monet wybitych przez Karola IV (1316-1378) i Wacława1361-1419), jak również wczesne monety Witolda (1350-1430) i Kazimierza IV Jagiellończyka 427/92). Uważa się, że skarb został zakopany 1470. Pierwszy kościół był tu w roku 1522, folwark w 1539 roku, dwór w 1568 roku, szkoła parafialna w 1781 roku Łabonary miały w 1866 r.-mieszkańców, 443 w 1923, 264 w 1959 i 186 w 1979 roku. Podczas II wojny światowej, w lecie 1941 roku, Einsatzgruppen i ich litewscy kolaboranci zamordowali miejscową ludność żydowską w masowych egzekucjach. Drewniany kościół został zbudowany w 1820 roku, ale spłonął w grudniu 2009. Uważa się, że kościół został okradziony z jego ponad 30 cennych obrazów (15 z nich stanowiły zabytek chroniony przez państwo), a następnie spalony by zatuszować zbrodnię. Podczas usuwania zniszczeń pod ołtarzem znaleziono - 1017 monet (niemiecki fenigów , rosyjski kopiejek , litewskie centas). KOścioł zrekonstruowano w r. 2014 za sprawą parafian

Lale- Lioliai

Lale- Lioliai . Litwa. Położona miejscowość w okręgu szawelskim i w rejonie kielmskim. Pierwszy kościół zbudował Michael Viekavičius w 1522 roku. W latach 1709 - 1 710 panowała w Lale zaraza Nikt z mieszkańcow którzy pozostali nie przeżył. W roku 1768 wybudowano tu drewniany kościol p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Na miejscowym cmentarzu jest drewniana kaplica i nieliczne ale stare groby z polskimi transkrypcjami

Łaukszodzie - Lauksodis

Łaukszodzie - Lauksodis . Wieś na Litwie, położone w okręgu szawelskim w rejonie pokrojskim, przy granicy z Łotwą przy drodze Linkuva - Žeimelis . Kościół zbudowany przez jezuitow w 1710 r p.w.św. Alojzego którzy przy kościele założyli szkołę i która działała do 1773 . Dzisiejszy wygląd kościoła jest wynikiem dokonanych rekonstrukcji i remontów w X IX i XX w.

Ławaryszki, Lavoriškes Litwa

W Lavoriškės Cmentarz znajduje się w pobliżu neogotyckiej świątyni z dwiema wieżami p.w. Jana Chrzciciela. Kościół zbudowany był w latach 1899-1906. Nie ucierpiał on w czasie wojen . Na cmentarzu zachowały się stare groby z polskimi napisami .
Do odwiedzających to miejsce kieruję prośbę o dodawanie zdjęć starych nagrobków do albumu i o dokonywanie poprawek w opisach lub ich zgłaszanie.

Ławkożemy-Laukžemė

Ławkożemy-Laukžemė (inaczej - Laukžemės). Litwa -położone w rej. kretyngańskim przy drodze Dorbiany - Laukžemė - Stary Įpiltis, 6 km na północny-zachód od Darbėnų, w pobliżu granicy z Łotwą.
W XVI w. znane jako Laukžemės. Był tu dwór a w roku 1639 była już też kaplica.zbudowana przez Andrzeja Radimińskiego –ziemianina. W r. 1754 Karol Mirbach wystawił nowy kościół, a bar. Henryk Mirbach, gen. wojsk polsk., 1793 nadał księdzu chatę z ziemią. Biskup Józef ks. Giedrojć utworzył nową parafię łaukożemską .Około 1850 r zbudowano nowy kościół, a w 1864 r.dzwonnice. W 1853 r. w miejscowości była parafialną szkoła , zamknięto ją jednak w 1863 . Dwór od1870 . r. był w rękach barona Medem a od 1888 r w rękach barona Jerzego von Stempela. W1913 r posiadłość kupił Canon Constantine Olšauskas i prawnik John Ipolitas Stonkus,


Lega - Legai

Lega - Legai – w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim, w gminie Dobejki, 13 km na północny zachód od Dobejek położona na lewym brzegu rzeki Święta . Mieszkańcy wsi zawsze trudnili się wycinką lasów i spławem jego w dół rzeki. . Po II wojnie światowej z Leguan wywieziono na Syberię 3 gospodarzy.W 1949.we wisi utworzono kołchoz i tak było do 1992 r. Miejsce po Starym wiejskim cmentarzu, wyznacza krzyż żeliwny na postumencie z kamienia. Dzisiaj tutaj tylko parę domów.

Lėlaičiai Litwa

Lėlaičiai - w okręgu telszewskim , w rejonie Możejki w gminie Tirkšliai, wzmiankowane po raz pierwszy w 1584 roku. W XVI w. był tutaj dwór. Uważa się, że pierwsza drewniana kaplica została wybudowana w roku 1800. .W r. 1933. kaplicę przebudowano jednak została ona zdewastowana w czasie II wojny światowej i dopiero w r 1970 kaplica posadowiona na starym cmentarzu przeszła gruntowny remont

Leluny - Leliūnai. Litwa

Leluny - Leliūnai –w okręgu uciańskim w rejonie uciańskim, siedziba starostwa .Miejscowość ucierpiała w czasie II WŚ . Na niewielkim wzgórzu kościół p.w Św. Józefa .Na obrzeżach Lelun rozległy cmentarz ładnie utrzymany lecz tylko parę grobów zachowało się z napisami polskimi. Inne opisy miejscowości
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?f=91&t=675

Jeśli ktoś z odwiedzających tę stronę posiada stare fotografie Lelun- Leliūnai, ludzi dawniej tu mieszkających, posiadających opisy czy wspomnienia z lat dawnych także jeśli ktoś posiada fotografie starych grobów na miejscowym cmentarzu - bardzo proszę o ich przysłanie

Liszków. Liskiawa Litwa

Cmentarz w Liszkowie - Liskiawie na Litwie jest położony na wzgórzu w sąsiedztwie kościoła Trójcy Światej 1704-1720 w którym są cenne zabytki, obrazy, konfesjonały, ławki , freski z XVIII i XIX w i ołtarze w stylu rokoko uważane za najcenniejsze na Litwie..W kryptach pod posadzką spoczywają zakonnicy. Obok kościoła ale już za jego murami tuż nad Niemnem groby przedstawicieli zamożnych starych rodów .
Na cmentarzu nie wiele jest grobów o opisanych po polsku .

Litwa - ogólny

Lokajcie- Lekėčiai. Litwa

Lokajcie Lekėčiai - na Litwie w okręgu mariampolskim w rejonie Szaki, Zlokalizowane przy drodze Szaki-Kownonad rzeką Leką, dopływem Niemenu. Kościół parafialny św. Kazimierza zbudowany po IIWŚ w miejscu dawnej drewnianej kaplicy z 1843r a potem drewnianego kościoła w którym pierwszym proboszczem parafii był ksiądz Justin Staugaitis . Dzisiaj Lokajcie (lit. Lekėčiai) są siedzibą starostwa Lokajcie.

Łoździeje Lazdijaj Litwa

Łoździeje, gmina i parafia. Założone zostały przez Zygmunta Augusta w 1570 r. W miejscowości jest kościół pw. Św. Anny. Na starym cmentarzu są jeszcze stare groby z napisami polskimi .


Lubowo - Liubavas

Lubowo - Liubavas ( alt. Lubów) – na Litwie, w okr. mariampolskim, w rej. kalwaryjskim. 2 km od granicy z Polską . Główna droga - 2615 Salaperaugio - Liubavas - Aleksandravas . Prawa miejskie Lubowo otrzymało w 1734 roku. Pierwszy Kościół p.w. Św. Trójcy, zbudowano w 1770 . Obecny kościół Kościół na planie prostokąta z absydą , 2 wieże zbudowano w 1956 r i mieści się na terenie cmentarza.
Siedziba starostwa Lubowo

Ludwinów Liudvinavas Litwa

Lupenka Litwa

Lupenka –w okręgu uciańskim w rejonie rejonie jezioroskim,w gminie Tormanta. Maleńka wieś położona przy drodze Zarasai- Tormanta- Dūkštas. Przy drodze nieco w lesie cmentarz

Malaty Molėtai Litwa

Malaty Molėtai na Litwie położone ok. 60 km na północ od Wilna, 30 km od Uciany. Malaty są wzmiankowane już w dokumentach w XV w. wśród osad będących uposażeniem biskupa wileńskiego. Rozwój Malat nastąpił dopiero za czasów ZSRR. Prawa miejskie Malatom nadano w 1950 r. Z uwagi na powstałe tutaj obserwatorium astrofizyczne Malaty nabrały na znaczeniu.
Piękne położenie nad jeziorami i wśród lasów rozwinęła się tutaj baza turystyczna. W Malatach jet dwu wieżowy zbudowany w latach 1902-1907 kościół św. Piotra i Pawła

Masiady - Mosėdis Litwa

Masiady -Mosėdis. Miasteczko na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim i w rejonie szkudzkim nad rzeką Bartawą. Mosėdis wzmiankowana po raz pierwszy w 1253.

Matujzy - Matuizos, okr. wileński

Matujzy 3572
Strona z 9 < Poprzednia Następna >