Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Litwa

Znajdź album
Galeria cmentarzy polskich leżących we współczesnych granicach Litwy

Albumy (206)

Strona z 9 Następna >

Alkiskiu - Alkiškiai. Litwa

Alkiskiu - Alkiškiai -,na Żmudzi w okręgu szawelskim w rejonie okmianskim. - 3 km na północny-wschód od AKMENE nad rzeką Dubikine. Kościół Luterański konsekrowany w 1865 r..

Balwierzyszki- Balbieriškis. Litwa

Balwierzyszki Balbieriškis) – na Litwie do 1870 miasto w okręgu kowieńskim w rejonie Preny, siedziba starostwa Balwierzyszki.Za Królestwa Polskiego gmina Balwierzyszki należała do powiatu mariampolskiego w guberni suwalskiej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i Litwę powiat mariampolski na podstawie umowy suwalskiej wszedł 10 października 1920 w skład Litwy. Zachowało się parę grobów opisanych po polsku

Bartniki - Bartninkai

Bartniki - Bartninkai - na Litwie w okr. mariampolskim w rej. wyłkowyszki, położone ok. 17 km na południe od Wyłkowszek, prz drodze 5106 Vilkaviškis - Bartninkai - Aistiškių i 5115 Patilčiai -Bartninkai - Kaupiškiai. Wieś założona w XVI wieku, od 1744 prawa miejskie. Znajduje się tu poczta, kościół parafialny i ambulatorium. Bartniki - ruina kościola zniszczonego w 1944 r, wybudowanego w latach 1779- 1790. Dzisiaj mieści się tutaj .siedziba starostwa Bartniki.

Bazyliany - Bazilionai

Bazyliany - Bazilionai –( dawniej Padubis –Padubysys). Leżą na Litwie, w okręgu szawelskim, w rejonie szawelskim w pobliżu rzeki Dubissa., W 1744 r król August III nadał przywilej organizowania jarmarków . Miejscowość znana pod tą nazwą od roku 1749 kiedy przybyli Bazylianie zakładając tu szkołę parafialną. Do 1795 roku miejscowość znajdowała się w granicach Polski.

Bejsagoła - Baisogala. Litwa

Bejsagoła- Baisogala niegdyś siedziba starostwa. W podziemiu kościoła groby Komarów. Obok kościoła grób Baniewiczowej z Ruszkowskich 1812-1887 na cmentarzu grób M. Kierbedzia 1848-1908, poza tym nie wiele starych grobów z napisami polskimi . Odwiedzających to miejsce prosimy o wnoszenie poprawek w opisach a także zapraszamy do wstawiania zdjęć starych grobów.

Berżery -Beržoras. Litwa

Berżery -Beržoras - w okręgu telszańskim‎ w rejonie Płungiany /Plunge w gminie Plateliu. Cmentarz położony przy kościele p.w. Św. Biskupa Stanislawa

Betygoła - Betygala Litwa

Betygoła - Betgoła, pow. kowieński, o 74 w. od Kowna. Miejscowość znana była już w 1253 r. Pierwszy kościół katolicki św. Mikołaja, drewniany, zbudowany był juz w 1416 przez w. ks. lit. Witolda, wielokrotnie odbudowywany. Na cmentarzu na grobach nazwiska polskie pisane w języku litewskim.

Bezdany- Bezdonys. Litwa

Bezdany- Bezdonys maleńka miejscowość zapisana już w 1516 r nadana przez Zygmunta Starego Ojcu kardynała Stanislawa Hozjusa – Ulrykowi Hozjuszowi.. Potem należała do Jezuitow a w 1774 r do Łopacińskich.W Bedanach Bezdonys stara stacja kolejowa-pamiętna z napadu zbrojnego w 1908 r na pociąg pocztowy , drewniany kościołek katolicki, szkola . cmentarz katolicki- na nim groby z polskimi nazwiskami

Birsztany - Birštonas Litwa

Pierwsze wzmianki o Birsztanach pochodzą z1382 r.Kroniki krzyżackie odnotowały w zakolu Niemna warowny gród litewski Birstein. W 1475 r. mieszkał tutaj Kazimierz Jagiellończyk z królową Elżbietą i synami W XVI w. istniało już miasteczko z kościołem parafialnym. W 1846 r. powstał tutaj pierwszy zakład leczniczy a jego orędownikami byli doktorzy Benedykt Bieliński i Adam Bartoszewicz. Swoja świetność największa miały Birsztany przed I Wojna Światowa. Uzdrowisko jest stale rozbudowywane a walory jego sa doceniane nie tylko przez Litwinów. Birsztany pozyskały prawa miejskie w 1966 r.,W centrum miasteczka – stary katolicki cmentarz na którym paręnaście zachowanych grobów z polskimi napisami.

Biteny - Bitėnai Litwa. Cmentarz Luterański

Bitėnai (niem. Bittehnen) to wieś w gminie Pojegi (Pagėgiai ) na Litwie wzmiankowana po raz pierwszy w 1500. Miejscowość leży na brzegu rzeki Niemen pobliżu ważnego archeologicznego o wielkiej tradycji religijnej wzgórza Rambynas, który od 1992 r. jest rezerwatem przyrody. Cmentarz luterański starannie utrzymany przez potomków- Vydunasów i Ich przyjaciół na którym są pochowani Vydunas Vilhelm 1868-1953 filozof, pisarz, dziennikarz i Martynas Jankus 1858-1946 litewski działacz narodowy na terenie Małej Litwy, publicysta i wydawca, redaktor czasopisma "Auszra".

Biteny - Bitenai Silenai Cmentarz Ewangelicki

Bitėnai -Silenai w gminie Pojegi. Miejscowy cmentarz ewangelicko luteranski. Według przekazów cofające się wojska napoleonskie na tym cmentarzu ukryły kosztowności zrabowane w świątyniach. Rosyjscy funkcjonariusze w r 1974 przy pomocy ciężkiego sprzętu szukając ukrytego skarbu przekopywali cmentarz do głębokości 10 m. Nikt nie wie tak na prawdę czy skarb był tam złożony, czy skarb odnaleziono i czy powrócił do kościołów, gdyż nie dozwolono nikomu zbliżać się do cmentarza w czasie gdy tam trwały poszukiwania. W r 2010 cmentarz został uporządkowany i ogrodzony a nad bramą umieszczono napis. Na cmentarzu odsłonięty został pomnik z inicjatywy Ewy Jankute dzisiaj 87 letniej poświęcony pamięci tam pochowanym mieszkańcom okolicy.

Bopty - Babtai . Litwa

Bopty - Babtai Litwa - to niewielka miejscowość 24 km na północ od Kowna, w powiecie kowieńskim na lewym brzegu rzeki Niewiaży /Nevėžis przy drodze z Kowna do Rygi.W źródłowych zapisach pojawiła się nazwa już w 1394 roku. W 1672 w Babtai zbudowano pierwszy kościół a w 1777 roku utworzono szkołę parafialną. W 1732 roku Babtai otrzymało przywilei na przeprowadzanie cotygodniowego targu W 1792 roku Babtai otrzymało prawa magdeburskie i herb. Niestety wielokrotnie było poważnie palone. Społeczeństwo Babtai uczestniczyło w Powstaniu w 1863 . W Babtai pieknie utrzymany jest kościoł rzymsko katolicki p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Na miejscowym cmentarzu wiele starych grobów z epitafiami polskimi

Bukonys - Litwa

Bukonys- wieś na Litwie w rejonie Jonawa znana już w XVI gdyż położona była przy ważnej drodze z Warszawy do Petersburga. Osada straciła na znaczeniu gdy drogę tę przebudowano
i wieś została na uboczu .Przy kościele stary cmentarz i na obrzeżu cmentarz drugi

Butrimoniai

Butrimoniai –
w okręgu poniewieskim i wiejskiej gminie poniewieskiej w parafii Krekenawe, w pobliżu płynie rzeczka Linkava . Przy drodze drewniany stylizowany krzyż ku czci wygnańców i nieco dalej od drogi wiejski mały cmentarz na którym jest parę grobów z polskimi inskrypcjami.
Dzisiaj to tylko parę domów przy drodze i zagubionych w polach .


Butrymańce - Butrimonys Litwa

Butrymańce - Butrimonys Litwa położone w okręgu wileńskim w gminie rejonowej Soleczniki, w połowie drogi między Ejszyszkami i Solecznikami.

Kościół murowany Zbawiciela.. W pobliżu cmentarz na którym
zachowały się nieliczne groby z nazwiskami pisanymi w języku polskim

Czekańce- Čekonys

Czekańce- Čekonys wieś na Litwie , w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim w gminie Dobejki powstała w XVI w. Należacy do parafii w Dobejkach - Debeikių cmentarz położony tuz przy drodze lokalnej Dobejki- Czekince, zostal ogrodzony kamiennym parkanem w 1910 r. a w 1936. podwoił swoją powierzchnię. W roku 1955 wymurowano do niego prowadzącą nową metalową bramę ktorą wykuł miejscowy kowal Paweł Scud. Na cmentarzu w jego centrum jest drewniana kaplica. W latach 1941-52 z zesłano na Syberię na 20 osób. We wsi w 1948 roku powstały kołchozy w latach dziewięćdziesiątych przekształcone na firmę rolniczą która zostala w 1997 r ostatecznie zlikwidowana.

Czekiszki - Čekiškė Litwa

Czekiszki - Čekiškė – na Litwie, nad Dubissą, w okręgu kowieńskim, w rejonie kowieńskim. Pierwsza parafia powstała tutaj już w 1620 r W latach 1625-1627 istniała szkoła parafialna .W końcu XVIII wieku Czekiszki otrzymały przywilej urządzania targów. Dobre położenie nad rzeką spowodowało że miejscowość zaczęła się rozbudowywać . Napływali osadnicy. Wokół rynku powstały liczne sklepy i karczmy , pracownie rzemieślnicze.W roku 1863 Czekiszki znane były z działań patriotycznych .W okresie międzywojennym 70 % miesz-kańców stanowili Żydzi w czasie okupacji hitlerowskiej większość z nich zginęła.Na Cmentarzu miejscowym zachowany nie wiele grobów z epitafiami polskimi

Czerwony Dwór - Raudondvaris Litwa

Czerwony Dwór- Raudondvaris - w rejonie kowieńskim na zachód od Kowna u zbiegu rzek Niemna i Niewiaży. Siedziba starostwa. Miejscowość wzmiankowana w kronikach zakonu krzyżackiego z 1392 roku. Tu dochodziło wiele razy do wielkich walk z Krzyżakami. W Raudondvaris jest kościół p.w. Św. Teresy.. Dobra niegdyś królewskie potem kolejno Radziwiłłów, Zabiełłów, Tyszkiewiczów i Ci ostatni maja tutaj swoje groby. Obok kościoła pomnik Naujalisa Juozasa -organisty, kompozytora, pedagoga i dyrygenta chóralnego.
Na miejscowym cmentarzu grób Zabiełłowej i architekta Anichini Cezarego.

Datnów – Dotnuva

Datnów –Dotnuva w okręgu kowieńskim w rejonie kiejdańskim, przy drodze Kiejdany – Szawle. Pierwszy kościół zbudowany przed 1636 metrów. W 1637 Datnów otrzymał prawa miejskie. Następny, drewniany, w 1699 roku. W 1702 osiedlili się tutaj bernardyni. W 1768 rozpoczęto budowę murowanego klasztoru w stylu barokowym, który po powstaniu styczniowym został zamknięty. W miejscu drewnianego kościoła ufundowanego przez Brzostowskich powstawal w latach 1773 -1810 murowany kościoł. barokowy p.w. Zwiastowania Najświętszej NMP .

Diržiai

Diržiai- wieś w północno-wschodniej rejonie pokrojskim w okręgu szawelskim obok drogi 211 Linkuva - Žeimelis

Dobejki-Debeikai

Dobejki;-Debeikai- Debeikių -na Litwie, nad brzegiem rzeki Oknista, w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim, w pobliżu Uteny, Wiżun i Anyksciai . Są siedzibą gminy Dobejki;
Prośba do wszystkich miejscowych osób o pomoc w odczytaniu inskrypcji na grobach także o dosyłanie zdjęć grobów ze starego cmentarza wraz z opisami,

Dorbiany - Darbėnai

Dorbiany - Darbėnai - na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim w rejonie kretyngańskim, 14 km na północ od Kretyngi w pobliżu granicy z Łotwą,. Są siedzibą starostwa Dorbiany. Znajduje się tu kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła. Dzwonnica drewniana z XIX w. i stary cmentarz

Dowiany - Daujėnai Litwa

Dowiany - Daujėnai na Litwie. Miejscowość położona w okręgu poniewieskim, w rejonie pozwolskim, nad rzeką Orią.

Druskieniki . Druskininkai. cmentarz prawosławny.

Strona z 9 Następna >
Ta strona wymaga zapisu cookies do prawidłowego działania. Aby móc je zapisać na tym urządzeniu, wymagana jest Państwa zgoda. Jeśli nie wyrażą Państwo zgody - wtedy żaden plik cookie nie zostanie zapisany, ale funkcjonalność strony będzie ograniczona, m. in. nie będzie można się zarejestrować, zalogować, pisać komentarzy, nie będzie dostępu do materiałów dostępnych tylko dla zalogowanych. Ponadto informacja ta będzie pojawiać się na każdej stronie, gdyż zapisanie braku zgody na cookies wymagałoby zapisania braku tej zgody w cookies, a na to nie mamy zgody. Szczegóły na stronie Polityka prywatności. Decyzję tę można w przyszłości zmienić na stronie Polityki prywatności.