Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Litwa

Znajdź album
Galeria cmentarzy polskich leżących we współczesnych granicach Litwy

Albumy (206)

Strona z 9 < Poprzednia Następna >

Rzesza -Riešė. Litwa

Rzesza -Riešė na Litwie, składa się z dwóch wsi, mianowicie należącej do gminy awiżeńskiej Małej Rzeszy oraz Wielkiej Rzeszy – ośrodka gminnego, którym była już od końca XIX w. Najwięcej mieszkańców skupiło się w ośrodku gminnym, w szybkim tempie rozbudowującej się - Wielkiej Rzeszy. Tutaj też znajduje się kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, szkoła podstawowa z polskim językiem nauczania, poczta, cmentarz. Ogólnie na terytorium gminy jest 5 sklepów, 4 gospodarstwa agroturystyczne.
Cmentarz w bliskim położeniu kościoła.

Sałanty Salantai Litwa

Sałanty (lit. Salantai) – miasto na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim, 31 km od Kretyngi.
Na cmentarzu z murowana kaplicą cmentarną stare groby opatrzone są pisownią litewską. Zapraszam do dodawania fotografii strych grobów w Sałantach także do wnoszenia poprawek zauważonych błędów w opisie grobów.

Saudyniki - Mairioniai

Saudyniki - Mairioniai w okr. szawelskim w rej. kielmskim 0,6 km na południe od drogi 157 Kielmy - Cytowiany , na prawym brzegu Dubysy niegdyś własność rodziny Staniewiczów którzy tu jako pierwsi wystawili drewniana kaplice. Obecny drewniany kościół p.w. NMP (zbudowano w 1872 r.)

Sereje, Seirijai Litwa

Sereje, Seirijai (Litwa) odnotowywane sa juz w 1510 r. gdy Jerzy Radziwiłł wybudowal tu dwór.W XII w Boguslaw Radiwiłł sprowadzil osadnikow niemieckich. Po 1815 r Sereje stały się własnością rządu rosyjskiego. Tu jest kościól Matki Boskiej Anielskiej.

Silava -Šilavotas

Šilavotas na Litwie w okr. kowieńskim w rej. preńskim w gminie Preny.
W 1806r. zbudowano drewnianą kaplicę..Kościół murowany p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
wybudowany został w latach 1898-1902

Simno. Simnas Litwa

Simno/Siemno pamięta się od 1382 roku. Szczyci się kościołem w stylu renesansowym wzniesionym w 1520 roku p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pannej...w którym czci się Najświętszą Matkę Różańcową. Na Cmentarzu wiele grobów w rdzennie polskiej pisowni ale też widać ich litwinizację (w bazie zjęć niektóre z nich).


Skardupiai Litwa

Skardupiai gmina Mariampol Litwa. Parafia istnieje od roku 1941
W bliskiej odległości od kościoła jest ładnie utrzymany cmentarz.
Nazwiska polskie niestety mają pisownię litewską

Skiemiany - Skiemonys

Skiemiany - Skiemonys –na Litwie, na Auksztocie, w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim, 17 km na południowy wschód od Onikszt; przy drodze 119 Molėtai - Onikszty , 2 km na południe od drogi A6 Kowno - Zarasai - Daugavpils . w 1500 r. był tu już drewniana kaplica. Dobra należały do Małeckich W 1714 m. Właściciele zbudowali drewniany kościół.w którym były 4 ołtarze i organy. W 1812 r. kościoł ostał spalony
Obecny drewniane kościół z jedną wieżą, z trzema nawami i trzema ołtarzami pw. Matki Boskiej zbudowano w 1884 m. Z dala od kościoła stoi kamienna dzwonnica zbudowana w 1903 roku ma ona 25 m wysokości). Obok jest stary cmentarz. Otoczony kamiennym ogrodzenim.

Skuoliai

Skuoliai- na Litwie w okr. wileńskim w rej. Wiłkomirskim na niewielkim wzniesieniu przy drodze Ukmergė–Molėtai. Jest tu kościół p.w. św. Antoniego z Padwy z r.1848 . Został on zamknięty w 1863 r na czterdzieści lat. W r. 1960. kaplica została zamknięta ponownie. Odrestaurowana w 1989 r i ponownie konsekrowana. Obok kaplicy cmentarz

Smołwy –Smalvos

Smołwy –Smalvos na Litwie– wieś, położona w okręgu uciańskim w rejonie jezioroskim w starostwie Turmont. Smołwy znane od 1580 r. należały dp Kiełbowskiech, w 1600 r. przeszły do Podbereskich, i w Ich posiadaniu były do roku 1863. Oni wybudowali tu pierwszy kościół w 1600 r. pw. św. Jana Chrzciciela .Zbudowali tez klasztor. W 1832 r. ukazem carskim został klasztor smołwieński skasowany, jednak kościół klasztorny ocalał.. W 1857 r. kościół został przebudowany wspólnym wysiłkiem hr. Platera i parafian.

Soleczniki

Średniki, Seredžius Litwa

Średniki, Seredžius Litwa– Położone na prawym, brzegu rzeki Niemna na terenie Parku Poniemuńskiego Regionalnego w miejscu, gdzie do Niemna wpada Dubissa, w okręgu tauroskim w rejonie jurborskim, przy drodze Kowno-Jurbork. Dzisiaj jest to siedziba starostwa Średniki. W średniowieczu na ziemiach tych stał zamek warowny. W III i IV wieku były tu duże grodziska. Archelodzy współczesni odkryli tu wykopaliska z tamtego okresu .Po bitwie pod Grunwaldem, Sredniki stały się prywatną własnością Sapiehów.. XVI wieku. zaczęli osiedlać się kupcy i rzemieślnicy gdyż miasto otrzymało prawa handlu Tak więc Średniki stały się XVII wieku ważnym centrum handlowym .Pierwszy kościół katolicki został zbudowany około 1608. Pod koniec XVII w z powodu starości, drewniany kościół rozebrano i następnie został zbudowany inny i taki był do 1806.Nowy kościół wzniesiono w 1828 roku.Jednak został on niespodziewanie zniszczony przez straszną powódż w 1829 roku,.Wybudowany przez mieszkańców tymczasowy drewniany kościółek został zastąpiony w 1913 roku. Obecnym kościołem pw Jana Chrzciciela.

Stabintiškė

Stabintiškės - wieś w okr. kowieńskim w rej. koszedarskim- Kaišiadorių, 4 km na północ od Žaśliaj przy drodze143 Jonava - Żośle. Cmentarz

Stokliszki- Stakliškės

Stokliszki- Stakliškės – na Litwie, w okręgu kowieńskim, w rejonie preńskim. Siedziba gminy Stokliszki.
To miejsce jest znane od końca 14 wieku (w 1375 było ono wymienione w krzyżackich kronikach jako Staghelisken, w 1385 jako Stakelisken). Od 1513 roku było miastem, a w 1586 roku został zbudowany pierwszy kościół. Po reformie Sejmu Wielkiego , w dniu 16 stycznia 1792 roku Stanisław August Poniatowski nadał miastu Prawo magdeburskie . W tym czasie miasto otrzymało herb . Obecny herb został przyznany na mocy dekretu prezydenckiego w dniu 18 grudnia 1997 r.

Suderwa Sudervė Litwa

Miejscowość położona między jeziorami Rzeszańskim i Wiłnoje 20 km od Wilna..
W centrum miejscowości klasycystyczny kościół Św. Trójcy wzniesiony w latach 1803 – 1822. Dzwonnica wzniesiona w 1929 r., według projektu arch. Jana Borowskiego. Obok cmentarz na którym wiele grobów starych pisanych w języku polskim

Suginty . Suginčiai Litwa

Suginty (lit. Suginčiai), na Litwie, w okręgu uciańskim, w rejonie malackim,
W 1884 na cmentarzu w Sugintach została pochowana Maria Piłsudska, której zwłoki złożono ostatecznnie w krypcie mauzoleum na cmentarzu Na Rossie

Sużany Sužionys Litwa

Sużany Sužionys Litwa .Najstarszy opis pochodzi z roku 1686. Majątek Sużany należał wówczas do kniazia Adama Kroszyńskiego Przy dworze był folwark. Nastepnym właścicielem był Benedykt Tyzenhaus- starościc posolski który W 1782 roku sprzedał Sużany dla chorążego pow. upitskiego Benedykta Karpia. A w połowie XIX wieku Sużany stały się własnością Jana Tyszkiewicza. Ostatnim właścicielem był hr. Zygmunt Michał Tyszkiewicz. W 1931 roku pojął za żonę Marię Annę Pietruszyńską (słynną w okresie międzywojennym polską aktorkę i piosenkarkę, bardziej znaną pod pseudonimem Hanki Ordonówny).

Świadoście Svėdasai

Świadoście Svėdasai - Litwa połozone w rejonie oniksztyńskim,w okręgu uciańskim. Należało niegdyś do klucza birżańskiego ks. Radziwiłłów, którzy tu zbór kalwiński założyli.Pózniej nadane było przez ks. Karola Radziwiłła „panie kochanku" Leonowi Borowskiemu, przeszło następnie do rodziny hr.Morykonich i do dziś pozostaje w ich posiadaniu.Historia odnotowuje bardzo aktywny udział mieszkańców w obu powstaniach W 1831 roku. , a 1863. a także w ruchu powstańczym w czasie II WŚ. Co skutkowało utratą majętności, zesłaniem, śmiercią.

Świętojeziory, okr. olicki

Šventežeris, miasteczko na Litwie w okręgu olickim w rejonie Łoździeje.

Szatejki - Šateikiai

Szatejki - Šateikiai ( Šateikių) w Okręgu Telszewskim w gminie Plunge. Dawniej majętność była właśnością Barbary Konarskiej Šverienei (1661) potem Władyslawa hr. Broel-Platera potem przeszła w ręce Sapiehów. Jest tu drewniany ogromny dwór Platerów. Ich groby i park otoczony łamanym kamieniem w którym można jeszcze spotkać oryginalne nasadzenia. Wszystko zaniedbane opuszczone i trudno o dawna świetność tego miejsca.

Szaty - Šėta Litwa

Szaty. Šėta – na Litwie, w okręgu kowieńskim, w rejonie kiejdańskim, są siedzibą starostwa Szaty; W 1492 m. wspomniano miejscowość o nazwie Setos. 1499 m. zbudowano tu pierwszy drewniany kościół pierwotnie katolicki , później Reformatów. Kościół doprowadził do rozbudowy osady, która w XVIII wi. otrzymała przywilej urządzania jarmarków.
W czasie wojny północnej osada została spalona. Od 1777 r powstała szkoła parafialna. W 1863 r właśnie tutaj powstańcami kierował Zygmunt Sierakowski. Miasteczko w 1892 r znowu zniszczone zostało przez pożar. Przed I wojną światową powstał tu dwór który dysponowal garbarniami, młynami parowymi i wodnymi, powstała fabryka tkacka W. 1896 r. Joseph Montvił założył szkołę tkactwa. W czasie Ii II WŚ Szaty były znowu spalone

Szawle Siaulai Litwa

Szawle Siaulai Litwa z renesansową katedrą p.w. św. Piotra i Pawła . Atrakcją jest 21–metrowy Pomnik Łucznika (Strzelca), który służy również jako zegar słoneczny.Największe miasto Żmudzi otoczone jeziorami. Właśnie nad jeziorem ,na wzgórzu ogromny cmentarz na nim wiele zachowanych grobów z napisami polskimi.
Zapraszam do wspólnego tworzenia tego albumu, wnoszenia nowych zdjęć starych grobów i poprawy zauważonych błędów w opisach .

Szeszole - Šešuoliai

Szeszole - Šešuoliai – na Litwie, w okr. wileńskim, w rej. wiłkomierskim, położone ok. 16 km na południowy wschód od Wiłkomierza, przy drodze Wiłkomierz-Malaty. Siedziba gminy Szeszole. Litewski zabytek urbanistyki. Znajduje się tu m.in. Kościół św. Józefa z 1751, poczta, szkoła, biblioteka i punkt medyczny. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1334 roku, co upamiętnione zostało pomnikiem "Karžygys", postawionym tu w roku 2004 z okazji 670 rocznicy tego wydarzenia. W 1567 roku miejscowość zyskała prawa miejskie.

Szumsk –Šumskas Litwa

Szumsk –Šumskas Litwa - w okręgu wileńskim w rejonie Wilno. Pierwszy drewniany kościół został tu postawiony w 1696 r. w 1705 r. także klasztor. W wiekach XVII i XVIII Szumsk należał do rodziny Szumskich. W I poł. XIX w. majętnośc przeszła w posiadanie Laskowiczów, a po powstaniu styczniowym – Szumsk był w rękach gen. Łabuńcowa. Ostatnią właścicielką była jego córka Elżbieta, zamężna z Komarem z Kowieńszczyzny. Murowany barokowo - klasycystyczny kościół p.w. św. Michała Archanioła, wzniesiony w l. 1767-89 połączony był z budynkiem klasztoru dominikanów który wzniesiono w l. 1837-39
Strona z 9 < Poprzednia Następna >