Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Inne kraje

Znajdź album
Galeria polskich cmentarzy w pozostałych częściach świata

Albumy (22)

Francja, Montmorency

Przedmieście Paryża. Jedna z największych "polskich" nekropolii we Francji. Znajdują się tu groby między innymi Adama Mickiewicza i jego dzieci, Olgi Boznańskiej, Juliana "Ursyn" Niemcewicza, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza i innych.
Położenie - 104961

Francja, Paryż - inne cmentarze

Francja, Paryż, Montmartre

Jedne z bardziej zaniedbanych cmentarzy paryskich. Mieści się na wzgórzu Montmartre. Na cmentarzu tym znajduje się wiele nagrobków powstańców listopadowych.

Francja, Paryż, Montparnasse

Francja, Paryż, Pere Lachaise

Najsłynniejszy cmentarz Paryski, przez wielu uważany za jeden z najbardziej romantycznych cmentarzy świata. Na cmentarzu pochowano min. 60 Polaków, oraz wiele osób pochodzenia polskiego. Najsłynniejszymi wśród Polaków są Fryderyk Chopin, Guillaume Apollinare - syn polski Kostrowickiej i nieznanego Francuza, Miłosz Magin - polski kompozytor, generałowie: Józef Wysocki, Kazimierz Skrzyński, Stanisław Gawroński, Jarosław Dąbrowski, Tadeusz Tyszkiewicz, polski astronom Adam Prażmowski i in.

Niestety nigdzie - oprócz naszej strony - nie ma wskazanych dokładnych lokalizacji nagrobków - a cmentarz nie ma żadnej wyszukiwarki.

Apel do Polaków będących w Paryżu - pomóżcie - pójdźcie do biura i spytajcie o lokalizacje kilku z grobów które wciąż są nie zlokalizowane w naszej bazie:
Jarosław Dąbrowski, Ludwik Nabielak, Bonawentura Niemojewski, Adam Prażmowski, Adolf Rozwadowski, Michał Szweycer - a możliwe że jeszcze więcej też i inni.
Zróbcie zdjęcia, przyślijcie.

Kanada, Brampton

Okolice Toronto. Cmentarz św. Eliasza znajduje się bezpośrednio przy kościele. Cmentarz jest otwarty dla wszystkich ortodoksyjnych chrześcijan (członków tak prawosławnego, jak i katolickiego wyznania). Chociaż parafia została założona w 1976 roku, to sam kościół zbudowano w 1995 r. Jest to jeden z dwóch kościołów na świecie (drugi jest w Drohobyczu ) zbudowany w stylu "Bojko"

Łotwa, Egipt- Vilkumiests (Ēģipte -Vilkumiests)

Egipt- Vilkumiests (Ēģipte -Vilkumiests) Łotwa miejscowość położona w rejonie Daugavpils przy granicy z Litwą. Została założona przez Księcia Kurlandii w I567.Powstał tu zbór ewangelicko-luterański najpierw zbudowany z drewna, wielokrotnie odrestaurowywany, a po zniszczeniach w 1812 r w czasie wojny francuskiej zbudowano murowany w 1823-r. Jego konsekracja odbyła się w 1825r. W r 1863 oprócz gruntownego remontu dobudowano wieżę. Po I WŚ kościół zrekonstruowano w 1930 r lecz już w czasie II WŚ został całkowicie zniszczony. W dalekiej przeszłości była we wsi konna stacja pocztowa.
W czasie kolejnych wojen zniszczone zostały archiwa kościelne . Obok świątyni cmentarz z nielicznymi grobami

Łotwa, Kazdanga

Kazdanga wieś w gminie Aizputes na Łotwie na Ziemiach Kurlandii. O miejscowości pierwsze wzmianki w żrodłach historycznych odnotowano w 1350 r. Znana jest z przepięknej rezydencji wybudowanej w klasycznym stylu w latach 1800i-1804, Pałac zaprojektowany przez Johanna Georga Adama Berlitz .Do kompleksu można się dostać przez stylowy kamienny most. Kompleks poza pałacem obejmuje dom sług, stajnie , dom rządcy, gospodarcze pomieszczenia i stodoły. Cenny architektonicznie zespół palony i dewastowany był wiele razy w swoich dziejach. Zabytkowy cmentarz z drewnianą dzwonnicą w miejscu dawnego kościoła.

Łotwa. Lenas (Lēnas)

Lenas - Lēnas. Łotwa. Miejscowość położona w północno-wschodniej części Łotwy nad rzeką Venta, wieś w rejonie Skrundas w gminie Nikrace, 156 km od Rygi. Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych pochodzi 1242-r. W 1756 r zakończono budowę obecnego kościoła. W krypcie pod prezbiterium pochowani dwaj biskupi Józef Puzyna i Aleksander Łobodziński.

Łotwa. Priekule

Priekule – miasto w południowo-zachodniej Łotwie, na Ziemiach Kurlandii w sąsiedztwie z Litwą. Pałac Korffov z 1787 r przetrwał do dziś,. Brama Szwedzka zbudowana w 1699 roku , kościół luterański - uznane są dzisiaj za narodowy zabytek architektury. Zbudowana w 1871 roku, linia kolejowa Liepaja - Vilnius .sprawiła rozwój Priekule. Podczas II wojny światowej miasto było sceną krwawych walk w której zginęło 23 tysiące żołnierzy .

Łotwa, Sesava (Sesavas)

Sesawa połozona jest w południowej części Łotwy w gminie Jeglawa, na zachód od miasta Bauska.W Sesawie jest kościół lauretański - pierwszy drewniany był tu już postawiony w 1567 na zlecenie Gottharda Kettlera, księcia Kurlandii .Obecna substancja kościoła jest wynikiem przebudowy wykonanej w r 1855 a w ostatnich latach także rewitalizowana. Wokół kościoła jest położony cmentarz luterański.

Łotwa. Skrunda

Skrunda ( niem. Schrunden ) na Łotwie położona nad rzeką Windawą w częśći zachodniej Łotwy na Ziemiach Kurlandii, 150 km od stolicy Rygi . Miejscowośc rozlokowana przy autostradzie A9 między miastami Saldus i Liepaja . Pierwsze wzmianki pochodzą w źródłach historycznych z 1253 r., W 1368 oddział krzyżacki wybudował w Skrundzie zamek - zniszczony w Wielkiej Wojny Północnej . Swój dobry okres odnotowuje Skrunda po 1925 r gdy zbudowano tu kolej żelazną Gluda-Liepaja Nastąpiło tu ożywienie gospodarcze. Napłynęli tu ludzie powstały nowe osiedla mieszkaniowe rozwinął się przemysł budowlany, mechaniczny, lniarski , obsługi rybołówstwa i obróbki drzewa Wraz z wycofaniem radzieckich wojsk w 1999r i zburzeniem radzieckiego radaru dalekiego zasięgu miejscowość zbankrutowała. W Skrunde jest zabytkowy cmentarz położony obok kościoła na którym pozostały żeliwne krzyże na grobach majętniejszych ludzi

Łotwa. Virga

Virga na Łotwie położona okręgu Lipawa w rejonie Priekule na Ziemiach Kurlandii. W Virdze od roku 1583-osadzona była rodzina Nolde Conrada który miał tutaj swoje majętności. Niektóre zabudowania dworu Nolde są do dzisiaj. Tereny otaczające Virgę to rezerwaty przyrody chronionej.

Niemcy, Drezno

Rosja, Katyń

Rosja, Miednoje

Rosja, Wierszyna

Wierszyna - cmentarz 105173

Rumunia, Kaczyka (Cacica)

Słowacja, Liptowski Jan

Liptowski Jan (słow. Liptovský Ján, niem. Sankt Johann an der Liptau, węg. Szentiván) – słowacka wieś, w powiecie Liptowski Mikulasz. Położona jest na wysokości 654 m n.p.m. u północnych stóp Niżnych Tatr, nad rzeką Wag, Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1221 r., od roku 1386 zwano ją Świętym Janem, od roku 1927 Liptowskim Świętym Janem, zaś obecna nazwa funkcjonuje od roku 1960. Największym zabytkiem Liptowskiego Jana jest kościół katolicki pw. św. Jana Chrzciciela z 1380 r., zbudowany w stylu gotyckim, później wielokrotnie przebudowywany. We wsi znajduje się również oryginalna ziemiańska osada z kilkunastoma renesansowymi dworkami. Liptowski Jan słynie ze źródeł wód termalnych, już pisemna wzmianka o miejscowości z roku 1327 mówi, że jest ona od dawna znana dzięki swoim źródłom wód mineralnych. Znajdują się tam źródła o temperaturze 29,5 °C, wypływające z głębokości 95 m. W uzdrowisku Liptowski Jan przez cały rok można korzystać z basenu termalnego

Turcja, Adampol

Cmentarz polski w Turcji 108239

Wielka Brytania

Włochy, Rzym, Cmentarz Campo del Verano

Adres: Włochy, Rzym, Piazzale del Verano 1

Największy i zarazem najstarszy publiczny cmentarz rzymski, założony na początku XIX w. przy Bazylice S. Lorenzo fuori le Mura. Początkowo chowano na nim tylko uboższą ludność. Dopiero podczas pontyfikatu Piusa IX stał się miejscem spoczynku coraz większej liczby dostojników państwowych i kościelnych. Na cmentarzu znajduje się 87 obiektów, w których pochowano ok. 300 Polaków. Najstarszym polonicum na Campo Verano jest tablica Kazimierza Czetwertyńskiego (zm. w 1839 r.). Nie wiadomo, gdzie była pierwotnie usytuowana, gdyż wszystkie najstarsze nagrobki na cmentarzu Campo Verano były przenoszone. Obecnie znajduje się na filarze kolumnady Quadriportico. Niektóre polskie groby znane są już tylko ze źródeł pisanych. Wiadomo, że na cmentarzu Campo Verano znajdowały się nagrobki, np. Bogdana Jańskiego (zmartwychwstańca, zm. w 1840 r.), Władysława Oleszczyńskiego (rzeźbiarza, zm. w 1866 r.) czy Franciszka Wilczyńskiego (powstańca 1830 r., zm. w 1866 r.).
Polacy pochowani na Campo Verano to przede wszystkim duchowni, artyści, literaci, przedstawiciele nauki oraz emigranci polityczni. Polskie groby mają na ogół prostą formę, przeważnie są to tablice epitafijne kryjące niszę grobową lub pomniki w formie kładzionej na ziemi płyty. Do najciekawszych pod względem artystycznym obiektów zaliczyć należy: epitafium księcia Kazimierza Czetwertyńskiego; kaplicę grobową rodziny Kieniewiczów; nagrobek malarza Aleksandra Gierymskiego, w którym pochowano również Antoniego Madeyskiego (projektanta tegoż nagrobka), Jadwigę Bohdanowicz oraz Wiktora Brodzkiego; nagrobek kanonika laterańskiego Ludwika Grabińskiego.


* Dokładny plan cmentarza z opisem - 21849
* 104608