Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Konkolniki (UKR) - fotorelacja

4.03.2016 01:54
Zdjęcia z Konkolnik koło Bolszowiec - zniszczony kościół i przepiękne jeszcze zachowane polichromie na ścianach wewnątrz kościoła...
Konkolniki (lub Kąkolniki) to miasteczko w pow. rohatyńskim, woj. stanisławowskim, położone nad potokiem Bybło. Pierwotnie było wsią należącą do dóbr stołowych biskupstwa halickiego, a od 1414 r. lwowskiego. Arcybiskup Jan Rzeszowski ufundował tam w roku 1421 kościół i erygował parafię rzymskokatolicką, która istniała do końca II wojny światowej, nosząc wezwanie św. Marii Magdaleny. W 1430 r. na mocy przywileju uzyskanego u króla dla wsi biskupich przez abpa Rzeszowskiego, Konkolniki otrzymały miejskie prawo niemieckie z pozwoleniem na sprowadzanie zachodnich osadników.

Dokument z 1427 r. potwierdza istnienie w Konkolnikach rezydencji arcybiskupiej. Miała ona charakter warownego zamku, a restaurował ją abp Grzegorz z Sanoka, który nieraz tu przebywał i według tradycji tu właśnie zmarł (w istocie śmierć zastała go w Rohatynie w 1477 r.).
W Kokolnikach nie ma obecnie środowiska polskiego i rzymskokatolickiego.

Gmina Konkolniki – dawna gmina wiejska w powiecie rohatyńskim województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy były Konkolniki.
Gminę Konkolniki utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Bybło, Chochoniów, Dytiatyn, Jabłonów, Konkolniki, Podszumlańce, Skomorochy Stare, Słoboda Konkolnicka i Zagórze Konkolnickie
Zdjęcia wykonano na przełomie czerwca i lipca 2015 roku...