Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dzieci polskie z Białorusi w Małopolsce

20.11.2018 21:40
To już 6 grupa młodzieży polskiej z Kresów, której Genealogia Polaków  zorganizowała pobyt w Małopolsce w tym roku. 42 Dzieci z rejonu Grodna i Mińska spędziło tydzień w Grodzie Kraka i okolicy a także w Wadowicach, Tatrach, Wieliczce, poznając historię, odpoczywając, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z rówieśnikami. Dzieciom bardzo podobał się Dzwon Zygmunta, a także muzeum Jana Pawła II,  Wita Stwosza czy podziemne korytarze wykute w soli.

Jak ważne są takie przyjazdy nie trzeba chyba tłumaczyć. To ogromna zachęta i osobiste spotkanie z historią i tradycją, ćwiczenie żywego języka, doświadczenie ciepła i przyjaźni płynących ze strony Ojczyzny - tej Ojczyzny która została kiedyś dawno zmuszona do zmiany granic pozostawiając ich z ich rodzinami na ojcowiźnie lecz poza granicą.

Program przyjazdów dzieci jest częścią wsparcia edukacyjnego które staramy się organizować dla placówek polskich na Kresach. Zbieramy też materiały wspierające edukację szkolną i domową i dostarczamy do tych placówek, które sumiennie realizują pracę z dziećmi i młodzieżą. Dziękujemy za wszelkie wsparcie przeszłe i przyszłe, które można przekazywać na fundusz "Polska sięga dalej niż myślisz" - strona z możliwością przekazania pomocy.

W tej akcji wsparł nas przede wszystkim Urząd Marszałkowski, PKP Intercity a nad uroczystościami objął patronat  Starosta krakowski, nie zawiedli też zwykli ludzie, pomagając w wielu okolicznościach - w tym w szczególności mieszkańcy Racławic w gminie Jerzmanowice-Przeginia, którzy przyjęli dzieci na noclegi. Dziękujemy  Parafii Katedralnej na Wawelu i parafii NMP w Krakowie za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania obiektów historycznych. Księdzu proboszczowi Jackowi Miodkowi w Racławicach za zorganizowanie pobytu, Schronisku Młodzieżowemu Małgosia w Łazach za znaczne upusty w kateringu, oraz Kopalni w Wieliczce. Szczególne podziękowania składamy też Księdzu Pawłowi Kubaniemu  za udostępnienie ośrodka rekolekcyjnego w Bukowinie, a także termom w Bukowinie za bezpłatne wejście dla całej grupy.

Nieocenionym organizatorem i duszą całego przyjazdu był jak zwykle Jerzy Rajpolt.