Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

30-lecie koła polskiego i polskiej szkoły na Litwie

30.09.2019 21:57

W Grzegorzewie pod Wilnem odbyła się uroczystość 30-lecia polskiego pionu szkoły, także koła Związku Polaków na Litwie i 30-lecia zespołu „Grzegorzanie” działającegoh przy tych instytucjach. Nasza Fundacja uczestniczyła w uroczystości wysyłając okolicznościową laudację. W znacznym stopniu przygotowaliśmy też opracowanie historyczne na temat miasteczka. Książka została wydana w trzech językach - polskim, litewskim i rosyjskim.



Laudacji w imieniu poseł RP Elżbiety Dudy wygłosił dyrektor ds. Kresów naszej Fundacji - Jerzy Rajpolt. Laudację w imieniu naszej Fundacji wygłosił Bogdan Urbanowicz, redaktor Radia "Kraków".



Tekst laudacji:



Drodzy Przyjaciele Polacy, Szanowni Goście obchodów 30-lecia!



Żyjemy w czasach gwałtownych przemian kulturowych, poprzedzonych zrujnowaniem wielusetletniego porządku i dobrej współpracy ludzi tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów – czyli jakbyśmy to dzisiaj mogli powiedzieć: Rzecz Wspólną Wielu Ojczyzn. Naciski nowych kultur stawiają przed nami wszystkimi wezwanie do pielęgnowania wiary, tradycji i zwyczajów naszych przodków – źródła, które pozwoliło nie tylko trwać nam, ale też wielokrotnie uratowało cywilizację.



Działalność Kół Polskich na Litwie, zespołów artystycznych, grup zainteresowań, a także szeroki wachlarz współpracy z instytucjami z Polski, w tym z naszą Fundacją, nie tylko budzi podziw z powodu siły narodowego ducha i dumy z bycia Polakiem. To właśnie taka działalność jest Arką Przetrwania dla wielu zwyczajów, gwary, tańców, pieśni czy potraw. To również nieustanne przypominanie o ginących w przeszłości wydarzeniach, bitwach, powstaniach, opieka nad miejscami pamięci i przywracanie godności lokalnych bohaterów, poetów czy duszpasterzy.



Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za 30-letni trud, za fakt istnienia zespołów folklorystycznych w każdej polskiej szkole, za zaangażowanie młodzieży w formie drużyn harcerskich, a przede wszystkim za ogromny  wysiłek kierowników, wychowawców, pedagogów i społeczników. To Wasz wkład w zachowanie narodowego dziedzictwa daje możliwość tworzenia więzów oraz silnych podstaw do budowy społeczeństwa przyszłości, opartego na największych polskich wartościach – miłości Boga, Honoru i Ojczyzny.