Czy dziecko może napisać książkę figurując jako autor w Bibliotece Narodowej? Czy dziecko polskie mieszkające na Kresach może być autorem takiej książki? Czy takie dziecko może napisać książkę do nauki języka Polskiego?
TAK! To możliwe z naszą Fundacją! Rusza unikalny projekt kresowy "Z kuferka prababci", który może doprowadzić do znacznej aktywizacji młodych Polaków mieszkających za wschodnią (i północno-wschodnią) granicą naszego kraju.
Problem motywacji potomków Polaków na Kresach do edukacji narasta lawinowo w ostatnich latach. Kraje byłych republik radzieckich prowadzą aktywne programy kulturowe w celu zaznaczenia swojej odrębności narodowej. Nieuchronnym pokłosiem tych działań jest gwałtowne obniżenie poczucia dumy u potomków Polaków i chęci do pogłębiania swoich tradycji odczuwanych jako wstydliwe. Nakłada się to na często błędne decyzje organizacji, instytucji a nawet parafii polskich, które nauczanie dzieci polskojęzycznych łączą z innymi „dla uproszczenia”, zakazują śpiewania polskich pieśni patriotycznych na polskich uroczystościach lub po prostu nie mają odpowiednich materiałów wspomagających proces szkolny.
Odpowiadając na ten problem powstał ten wyjątkowy, autorski program, składający się z dwóch etapów.
1. W pierwszym etapie dzieci i młodzież z 5 polskich ośrodków na Kresach wezmą udział w Konkursie na opisanie żywej i ciekawej historii z ich rodziny lub regionu.
2. Następnie najlepsze opowiadania zostaną przetworzone przez polonistów, którzy na ich podstawie opracują ćwiczenia do języka polskiego i scenariusz lekcji. Następnie całość zostanie wydana przy współpracy grafików w formie książek (osobna dla każdego regionu), a książki te w 1000 egzemplarzach rozdane rówieśnikom w każdym regionie.
W rezultacie projektu na Kresach pojawi się 5000 dobrze opracowanych książek inspirujących do nauki i napisanych przez same dzieci tam mieszkające.
Projekt ten został doceniony przez Fundację "Orlen - Dar Serca", która sfinansowała przeważającą część kosztów.
Tegoroczny projekt został poprzedzony edycją testową w ośrodku na Litwie w roku 2017 i osiągnął fantastyczny rezultat edukacyjny i tożsamościowy. W efekcie działań dzieci i młodzież otrzymują materiał, napisany przez rówieśników oparty na historii ich własnych społeczności. Jest to ogromna motywacja do nauki, wpływ na poczucie dumy narodowej i konsolidacja środowisk.
Projekt ma też ogromne przełożenie na kształcenie przyszłych liderów. Już po pierwszym konkursie testowym uczestnicy brali udział w Akademii Dziennikarza na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i uczestniczyli w programach radiowych (również w ramach organizowanego przez naszą Fundację przyjazdu) a obecnie tworzą gazetki szkolne i mają udział w pisaniu artykułów do mediów polonijnych.
Gorąco zachęcamy do śledzenia informacji o tym projekcie a także wsparcia funduszu na nagrody dla uczestników. Nagrody zmotywują wahające się dzieci do uczestnictwa i będą ogromnym wzmocnieniem pozytywnym. Można wesprzeć to działanie przez zbiórkę online https://pomagam.pl/kresowo - gorąco o to prosimy!
> Zobacz więcej informacji na temat projektu "Z kuferka prababci"