Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Już ponad 2000 punktów na "Szlaku 1863"

28.08.2019 12:29

Światowy Szlak Powstania Styczniowego jest obecnie największym tego typu przedsięwzięciem dotyczącym tego największego zrywu niepodległościowego w polskiej historii. Powstanie 1863-4 stanowiło podstawę nowoczesnego patriotyzmu i było punktem wyjścia do odzyskania niepodległości w 1918 roku.



Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Genealogia Polaków" w 100 rocznicę wybuchu uruchomiła serwis bazy danych zbierający wszelkie informacje na temat powstańców, bitew a także precyzyjnych miejsc związanych z Powstaniem. Są to nie tylko dokładnie oznaczone miejsca bitew. W serwisie gromadzone i co najważniejsze stale weryfikowane takie punkty jak groby, pomniki, dwory gdzie gromadzili się powstańcy, kuźnie, a nawet szkoły, kościoły pod wezwaniem świętych powstańców, miejsca pracy na emigracji, miejsca zsyłek itp.



Szczególnie cenne są oznaczone za pomocą GPS lokalizacje na cmentarzach. Z pomocą serwisu i tras Google można teraz trafić do każdego pojedynczego grobu. W serwisie jest między innymi



Miejsc bitew: 154
Mogił: 1222
Pomników: 452
Dworów powstańczych: 78
Krzyży powstańczych: 189
Tablic: 136



Należy zauważyć, że liczba bitew 154 to zaledwie ułamek ogólnej ilości 1316 bitew i potyczek które wydarzyły się w czasie Powstania. Tak mała liczba wynika z faktu skąpej informacji historycznej dotyczącej precyzyjnej lokalizacji - czyli np. konkretnej polany, drogi, konkretnych ulic w mieście. Inne serwisy nigdy nie podają takich lokalizacji precyzyjnie, lecz najwyżej wskazują ogólnie miejscowość. Fundacja podjęła jednak również i tutaj działania - współpracują z grupami eksploratorskimi, które weryfikują takie miejsca w terenie na podstawie badań nieinwazyjnych oraz kwerend archiwalnych.



Interaktywna mapa "Szlaku 1863" codziennie wzbogaca się o nowe miejsca. Na ich podstawie można podejmować indywidualne czy instytucjonalne działania, ustalać trasy wycieczek we własnym regionie, lekcji żywej historii, organizować uroczystości, realną opieką lokalną.



"Szlak 1863" już inspiruje działania szkoły, drużyny harcerskie, organizacje społeczne. Włączają się one tak biernie jak i czynnie, np. weryfikując, podając dalsze informacje, aktualizując zdjęcia i stan obecny, paląc znicze w czasie ważnych świąt. Jedną z takich grup jest np. Szkoła Polska w Grzegorzewie na Litwie oraz drużyna harcerska ze Starych Trok. Młodzież pod kierunkiem opiekunów podjęła w tym roku już po raz drugi akcję weryfikacji. W ten sposób nie tylko zaznajamia się z historią ale także uczy się wykorzystać nowoczesne metody pracy "w chmurze" online, oraz narzędzia cyfrowe. "Szlak 1863" korzysta bowiem z nowoczesnych technik zarówno pod względem gromadzenia i prezentacji jak i pod względem współpracy grupowej, w ten sposób pomagając nabyć nowe umiejętności potrzebne potem w pracy w swoim zawodzie.



Katalog miejsc, łączony z bazą danych o powstańcach, jest przekazywany do wykorzystania instytucjom takim jak Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób społeczna praca np. polskiej młodzieży z Litwy, jest doceniana przez wszystkich na całym świecie którzy korzystają z portalu i katalogu.



"Szlak 1863" jest działalnością non-profit. Można ją wesprzeć przekazują wsparcie na cle statutowe Fundacji - https://genealogia.okiem.pl/fundusz/darowizny/



Światowy Szlak Powstania Styczniowego




https://www.facebook.com/genealogiapolakow/posts/2490969494294505