Grupa uczniów z Gimnazjum w Grzegorzewie, z Gimnazjum w Pogirach i ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach wraz z opiekunkami Teresą Bielak, Dianą Iwaszko, Lilią Żygo i Bożeną Ławrukiewicz w dniach 14 – 22 czerwca przebywała w Małopolsce.
(Artykuł za: Polonijna Agencja Informacyjna, Bożena Ławrukiewicz,
nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach )
14 czerwca, tuż po północy, wyruszyliśmy w długo oczekiwaną podróż. W ten ciepły i miły wieczór rodzice i bliscy życzyli nam szczęśliwej drogi i wspaniałych wrażeń. Chociaż podróż trwała około 7 godzin, nie odczuwaliśmy zmęczenia, gdyż wspólne wyjazdy dają dużą satysfakcję i sprawiają radość.
Wczesnym rankiem, z dobrym nastrojem i uśmiechem na twarzy, dotarliśmy do Warszawy. Powitał nas tu inicjator i organizator całego pobytu Jerzy Rajpolt – redaktor naczelny parafialnego tygodnika „Życie Zabierzowa“ oraz aktywny członek Fundacji Genealogia Polaków, dzięki której podobny wyjazd już mamy po raz kolejny.
Niedługo po śniadaniu rozpoczęliśmy wycieczkę po Warszawie. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Zamek Królewski, Sejm, Pałac Prezydencki.
Następny dzień był także obfitujący we wrażenia, gdyż uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, w którym poprzez zabawę mogli odkrywać tajniki nauk ścisłych, takich jak chemia, fizyka, biologia, robotyka. Zwiedzony też został Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – Plac Zwycięstwa oraz Pomnik Józefa Piłsudskiego.
Trzeci dzień pobytu wydał się bardzo bogaty. Czekała nas niezapomniana wędrówka szlakami po zjawiskowo pięknych solnych podziemiach kopalni soli „Wieliczka”. Trasa górnicza – roboczy strój, kask, lampa – wyruszająca pod ziemię grupa naszych uczniów otrzymała ekwipunek godny górników. Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym – szybem Regis. Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym, który zna kopalnię od podszewki, pewnie prowadzi po labiryncie komór i korytarzy, jest dla grupy niedoświadczonych śleprów (początkujących w zawodzie górnika) najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Jako śleperzy samodzielnie mierzyliśmy poziom stężenia metanu, wyszukiwaliśmy i transportowaliśmy sól, wyznaczaliśmy drogę i badaliśmy nieznane komory. Poznaliśmy w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Poznając tajemnice podziemnego świata, opanowaliśmy zawód górnika.
Podczas kolejnych dni pobytu w Polsce (17-19 czerwca), w ramach projektu „Akademia Młodego Dziennikarza”, uczestniczyliśmy w warsztatach dziennikarskich, przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mieliśmy możliwość zapoznawania się z pracą współczesnych dziennikarzy oraz fotoreporterów. Program zajęć dydaktycznych obejmował zagadnienia z zakresu gatunków dziennikarskich, fotografii prasowej, redakcji i korekty tekstu, analizy i sporządzania notatek prasowych oraz projektowania własnego czasopisma.
Bardzo się cieszymy, że mieliśmy również okazję odwiedzić Radio Kraków. Przewodnik w interesujący sposób opowiedział nam o osobliwościach architektonicznych nowoczesnego budynku oraz historii radia. Zapoznaliśmy się z pracą dziennikarzy, reporterów, prezenterów, jak się przygotowują do audycji, jak gromadzą materiał do pracy.
Zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych pomieszczeniach radia. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadań o życiu radiowców i najbardziej tajnych pomieszczeniach za kulisami. Przewodnik mówił, że tu mają ogromną przestrzeń, dużo schodów i długich korytarzy, ale najbardziej zafascynowała nas nie wielkość budynku, lecz specyfika wykonywanej pracy. Po długim zwiedzaniu, po uzyskaniu odpowiedzi na mnóstwo pytań, byliśmy zachwyceni tym, że praca w radiu jest nie tylko trudna, ale też bardzo interesująca.
Dzień 20 czerwca rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w kościele w Zabierzowie. Uczestniczyliśmy w obchodach Święta Bożego Ciała. Byliśmy bardzo serdecznie powitani przez księdza i społeczność parafii. W czasie Mszy świętej uczennice naszej szkoły dziękowały proboszczowi oraz mieszkańcom parafii za gościnę, wspólną modlitwę i przekazały skromne upominki z Litwy.
Tegoż dnia mieliśmy niesamowitą przygodę – rejs statkiem po Wiśle. Byliśmy niezwykle zadowoleni i pełni nowych wrażeń, podziwiając niezapomniane widoki na Kraków i okolice. Później zwiedziliśmy także Kryptę Piłsudskiego na Wawelu. Tu niespodzianie spotkaliśmy Senatora miasta Kraków Zbigniewa Cichonia, z którym mieliśmy możliwość dzielić się wrażeniami z pobytu w Polsce. Senator rozmawiał z naszą młodzieżą, pytał o warsztatach dziennikarskich, w których uczestniczyliśmy, o tym, jak często bywamy w Macierzy.
Kolejny dzień przyniósł wiele nowych emocji i doświadczeń. Zwiedziliśmy Park Miniatur w Inwałdzie. Park Miniatur, określany jako Świat Marzeń, to niezwykłe miejsce, w którym podczas podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk można podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw.
Mieliśmy też wspaniałą okazję odwiedzić Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie oraz Warownię, w której ogromną atrakcją jest pokaz ziejącego ogniem smoka, strzegącego średniowiecznego grodu.
Ostatnie dni pobytu spędziliśmy w miejscowości u podnóża polskich Tatr – w Bukowinie Tatrzańskiej - w Termach Bukovina. Codziennie korzystaliśmy z kąpieli w wodach termalnych, która była dla nas świetną formą relaksu i zabawą, odpoczynkiem od codzienności.
Zwiedziliśmy też cmentarz w Zakopanem, na którym był pochowany litewski prozaik i publicysta Jonas Biliūnas. W 1953 r. z inicjatywy Antanasa Vienuolisa zwłoki Biliūnasa zostały ekshumowane i pochowane na wzgórzu we wsi Liudiškiai na Litwie w pobliżu Onikszt.
Dni, choć wypełnione po brzegi atrakcjami, mijały szybko i nadszedł czas wyjazdu, czas powrotu do domu.
Podróż do Polski zostawiła w nas wiele niezatartych wrażeń. Wzbogaciliśmy znajomość języka polskiego, pogłębiliśmy wiedzę z historii Polski, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Cieszymy się, że spotkaliśmy i poznaliśmy wiele przyjaznych, miłych i wspaniałych ludzi. Byliśmy otoczeni troską, życzliwością i gościnnością.
W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, Gimnazjum w Grzegorzewie, Gimnazjum w Pogirach, nauczycieli i rodziców serdecznie dziękujemy za organizację, wsparcie i możliwość wyjazdu Jerzemu Rajpoltowi, przyjacielowi Polaków z Litwy. Dziękujemy rodzinom z Polski za gościnę i opiekę nad naszymi dziećmi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy dołączyli się do organizacji tego wyjazdu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, nowe spotkania.
Wyjazd był dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PKP oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie