Jaki akt chrztu w Polsce ma najwięcej imion dziecka?
Co robi pies i zając na pewnym akcie?
Co sądził o genealogii Jan Paweł II ?
O tym, że istnieją księgi metrykalne wie każdy genealog. Ale okazuje się, że bardzo często nawet zawodowi genealodzy nie korzystają ze wszystkich metod badawczych jakie można zastosować. Sprytna rozszerzona analiza może zaowocować znacznym poszerzeniem obrazu życia naszych przodków.
Elementami notorycznie pomijanymi przy opracowaniach jest odpowiedź na pytania "co się działo w tym czasie w miejscu gdzie żył mój przodek?" "jakie było jego grono przyjaciół?" "jak wyglądało miejsce jego życia?". Tymczasem odpowiedzi na te i wiele innych pytań możemy uzyskać już z analizy tego podstawowego źródła jakim są księgi metrykalne.
W ten sposób obraz naszego przodka staje się bardziej plastyczny, a historia rodziny przestaje być wykresem suchego grafu, a staje się prawdziwą "genealogia divina" - jak mówił Jan Paweł II - czyli źródłem naszej świadomości.
W dniu 8.4.2021 na spotkaniu Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego została zaprezentowana, wraz z komentarzem prezentacja pt. "Co JESZCZE można wyczytać z akt metrykalnych" Jest to podsumowanie tego co można wyczytać z akt metrykalnych poza oczywistymi informacjami. Okazuje się, że może być tego całkiem sporo. Prezentacja jest przeznaczona dla początkujących genealogów, ale każdy, nawet z dużym doświadczeniem znajdzie tu coś ciekawego.