Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Alfred Twaróg - obrońca Przemyśla

16.10.2021 10:53
W miesięczniku Nasz Przemyśl  - numer październik 2021 został opublikowany ustalony przez naszą fundację biogram jednego z niezwykłych obrońców Przemyśla z 1918 roku - Alfreda Twaroga.

Alfred Kwiryn Twaróg, ur. 4.6.1902 Przemyśl przy ul. Strycharskiej 74, zm. 21.7.1966 Bielsko Biała. Syn Walentego z wioski Szebnie-Bajdy w pow. jasielskim, kelnera w Przemyślu i Marii Walerii Kwiatkowskiej urodzonej w Tartakowie k. Sokala.  Zmarł w Bielsku Białej - gdzie jest pochowany.

Gdy zbliżała się ofensywa ukraińskich oddziałów Fredek wraz z dwoma kolegami, Marianem Wąsikiem, i Janem Guzkiem, dokonali czynu, godnego bohaterów „Potopu” – wykradli zamki do dział artylerii ustawionej na wzgórzu zamkowym i zakopali je w ogrodzie Andrzeja Dybusia. Czyn też uniemożliwił wsparcie ogniem artyleryjskim oddziałów ukraińskich, co w rezultacie znacznie wpłynęło na przebieg działań wojennych w Przemyślu. Fredek został za to wyróżniony specjalną pochwałą od prezesa Polskiej Rady Narodowej - Feliksa Przyjemskiego. Następnie w 1921 roku otrzymał odznakę "Gwiazda Przemyśla” wraz ze stypendium, odznakę "Orlęta", oraz przez Prezydenta RP „Krzyż Walecznych” z prawem wejścia na dowolne studia bez egzaminu.

Pełny biogram i więcej zdjęć oraz źródła:
https://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?t=40589
Opracowanie sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030