Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Duchnowski

9.06.2010 19:43
Witam,
Poszukuję informacji nt. rodziny Duchnowskich h. Ślepowron z Ziemi Łomżynskiej a dokładnie z parafii Rutki. Gniazdem rodzinnym są Duchny-Wieluny, ale też wielu Duchnowskich zamieszkiwało pobliskie Czochanie-Górę, Jamiołki-Świetliki i Idźki Młynowskie. Moje poszukiwania polegają niestety tylko na przeszukiwaniu internetu, choć w planach mam wyjazd do Archiwum Państwowego i Diecezjalnego w Łomży. Osobiście, tak sądzę, że pochodzę z linii Duchnowskich z Czochania, ponieważ mój dziadek oraz wszyscy przed nim właśnie stamtąd pochodzą. Myślę, że mam podstawę tak sądzić, ponieważ według herbarza Ignacego Kapicy-Milewskiego w 1519r. książę mazowiecki Janusz dał Stefanowi, Stanisławowi, Augustynowi i Jakubowi synom Jana de Duchny majątek Czochań na własność. Bardzo bym prosił o odpowiedź.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje konkretnie o Duchnowskich z Duchnów lub Czochania najlepiej z lat 1750-1900 prosiłbym o kontakt. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.
Artur.

Odpowiedzi (7)

19.06.2010 17:57
Witam,
Poszukuję informacji o również zamieszkującej te tereny rodzinie Duchnowskich h. Ślepowron ze wsi Duchny Stare i Młode oraz o jej gałęzi ze wsi Czochanie-Góra. Na tych ziemiach żyła/żyje jeszcze druga rodzina Duchnowskich ale h. Drzewica wywodząca się ze wsi Duchny-Wieluny. Dodam, że Duchnowscy byli jedną z dominujących rodzin w parafii Rutki i Śniadowo między Łomżą a Sokołami. Oprócz pierwotnych gniazd rodzinnych Duchnowscy zamieszkiwali także Jamiołki-Świetliki, Jamiołki-Piotrowięta, Idźki Młynowskie oraz Truszki (par. Śniadowo). Gorąco czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam.
27.06.2010 12:32
Polecam dobre źródło, wciąż uzupełniane przez Pana L. Koconia, dyrektora archiwum w Łomży - www.katalogszlachty.com
29.06.2010 12:12
Miałem okazje już skorzystać z tej strony, ale wciąż pozostaje wiele niewiadomych.
29.06.2010 14:46
Panie Arturze, utworzyłem ten wątek: viewtopic.php?f=144&t=10703
6.07.2010 20:19
WITAM!!

PROSZĘ O JAKIEKOLWIEK, NAWET NAJMNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE RODZINY DUCHNOWSKICH Z CZOCHANIA-GÓRY W GM. RUTKI-KOSSAKI W POW. ZAMBROWSKIM!! JEST TO DLA MNIE NIEZMIERNIE WAŻNE!!

Z GÓRY DZIĘKUJĘ!!
16.08.2010 21:38
Witam serdecznie
Z mety informuję, że jestem człowiekiem przedkomputerowym i wszelkie działania na forach sa dla mnie nazbyt męczące. Próbowałem do Pana pisać na genealodzy pl i zdaje sie mój trud poszedł w kosmos. Stad prosba - jesli jest Pan zainteresowany korespondencją to prosze czynić to na mój adres prywatny jerzy@jamiolkowski.pl.
Z Duchnowskimi jestem związany z uwagi na zainteresowanie parafia Sokoły o której co nieco wiem, min mam skany ksiag metrykalnych od 1650 do ok 1885 , skany licznych spisów podatkowych itp.
Moja uwagę zwróciło uproszczone powiązanie Duchnowskich z Duchn z Duchnowskimi z Jamiołk. Trafili oni do Jamiołk Świetlik dopiero na poczatku XVIII wieku co skrótowo opisuję na swojej stronie
http://www.jamiolkowski.pl/korzenie/index.php
Nie jestem pewien co sie Panu ukaże zatem nalezy znaleźć Po mieczu i Jamiołki Świetliki
Ale pierwsi trafili do Idźk Młynowskich. Jana Duchnowskiego wymienia spis z 1692 mam ten skan ale jak go przesłac poprzez to forum nie mam zielonego pojęcia.
Pozdrawiam
Jerzy Jamiołkowski
Ps Co do Czochania Góry to moja wiedza jest szczątkowa tam (i w Jaworach) do około 1770 roku zamieszkiwał jeden z krzów Jamiołkowskich wywodzących sie od dzierzwcy Kostr Podsekowiąt Krzysztofa a spokrewniony z wiceregensem warszawski mWalentym i burgrabia zambrowskim Janem Jamiokowskimi . Ich potomkowie około 1770 wyniesli sie do Warszawy i dlatego dalszych czasów nie badałem. Prosze wybaczyc ale nie pamietam czy w przeze mnie badanym okresie tj przed 1770 Duchnowscy mieszkali w Czochaniach Górze ?
Pozdrawiam
Jerzy Jamiołkowski
15.03.2011 19:49
Wertując min ksiegi brańskie natknąłem sie na zapis który zdaje sie wskazywać na poczatki Duchnowskich w parafii Sokoły. Nakazuje to przesunąć ich chronologię do co najmniej 1666 roku. Wyglada to mniej więcej tak (cytuję sam siebie z przygotowywanego opracowania "Genealogiczna historia Jamiołkowskich".
Natomiast w przypadku Duchnowskich nie do końca znane są okoliczności ich osiedlenia w Świetlikach. Najpierw osiedli oni w Idźkach Młynowskich – był to min. Jan, wykazywany tam w spisie 1692. Ale być może jeszcze wcześniej zamieszkał tam Tomasz po (w 1666 roku już olim) Andrzeju. Świadczy o tym zapis Demissio z Księgi brańskiej (KGB Mińsk 1708_1_159_ 1170) z 1666 roku wskazujący na jego związki z Idźkowskimi, występuje bowiem tam także Kazimierz ol Stanisław Idźkowski. Czy to ten sam Tomasz który w 1687 roku ożenił się z Łucyą Idźkowską, tego nie wiem. Tomasz mógł być jedynie z Janem spokrewniony, bowiem spis z roku 1712 w Idźkach Młynowskich wymienia Bartłomieja i jego brata Mateusza. Wielce prawdopodobne, że Tomasz obumarł bez męskiego potomka bowiem to Mateusz po kilkunastu latach pojawia się jako sukcesor działu w Jamiołkach Świetlikach. Pewne jest natomiast, że Tomasz nigdy nie mieszkał w Świetlikach, a jego dzieci rodziły się w Idźkach Młynowskich. Natomiast w Świetlikach zamieszkał w latach 20 tych XVIII wieku Andrzej (nie badałem czyim był synem) a po nim dopiero Mateusz. Jakiś dział w Świetlikach miał także Duchnowski, który był bodaj księdzem. Zatem z Idźkami i Idźkowskimi ich kontakty były wcześniejsze.
jj