Józef Slaski Slaski, h. Grzymała, ur. 1765 Szarbia, zm. 1816 Stępocice. Jedno z 12-tu dzieci Adama Slaskiego, kapitana gwardii króla Augusta III, posiadacza licznych wsi i Anny Ludwiki Colonna-Walewskiej, h. Kolumna.
Wywodził się z linii Slaskich ze Slasów Leszczów w ziemi ciechanowskiej, osiadłej w Małopolsce na pocz. XVII w. W 1779 r. był studentem Akademii Krakowskiej. Służył w wojsku jako chorąży wojsk austriackich i wojsk koronnych. Został szambelanem JKM Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1787 r., przy podziale spadku po ojcu otrzymał spłatę w wysokości 89420 złp. i tego samego roku kupił Ludynię k. Włoszczowy. W 1788 brał udział, razem z bratem Marcinem, w pracach przy stworzeniu Funduszu na założenie fabryki sukiennej, gdzie żebracy mogliby nabywać pracę, umiejętności i środki do życia.[6] Trzykrotnie zawierał związek małżeński. Pierwszą jego żoną była Teresa Zwierzchowska (Zbierzkowska). O zgodę jej ojca na to małżeństwo szukał nawet protekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.[2] Pomimo takich zabiegów małżeństwo zakończyło się szybko niepowodzeniem i odpisaniem przez Józefa w 1791 r. Teresie ze Zwierzchowskich Ludyni. Podobnie nieudane było drugie małżeństwo z Michałowską.
O działalności Józefa w czasie insurekcji kościuszkowskiej brak jest informacji. Już po trzecim rozbiorze Polski w 1797 poślubił w Biórkowie Wielkim (parafii panny młodej) Mariannę bar. Puszet (francuska rodzina Puget o spolszczonym nazwisku), córkę Ksawerego starosty zawichojskiego i Wiktorii Załuskiej. Po utracie Ludyni, własnej wsi Józef już nie posiadał. Mieszkał jakiś czas w Piotrzkowicach.[5] Dzierżawił od Dembowskich Stępocice k. Sancygniowa.
Pochowany został w Sancygniowie . Zachowała się płyta z jego epitafium wmurowana na zewnątrz kościoła, w skarpie za głównym ołtarzem.
Po śmierci męża Marianna Puszet wyszła ponownie za mąż za Józefa Bukowskiego, z którym miała syna Stefana. Dzieci Józefa (wszystkie z związku z Marią Puszet). * Eleonora, ur. 1798, zm. 1843, mąż: Stefan Dembowski * Józefa, ur, ok. 1800, zm. 1850, mąż: Prot Adam Jacek Lelewel * Aleksander Józef, ur. 1800 Stępocice, zm. 1884, żona Paulina Dąmbska * Feliks, ur. 1805, ppor. KP, żona: Pelagia Czaplicka * Rudolf Józef Napoleon, ur. 1807, zm. 1851, ppor. KP, Powstaniec 1831, zesłaniec, żona: Anna Maria Russocka * Helena Józef Antonina, ur. 1815 Stępocice, mąż: Ludwik Skupiński
Bibliografia
[1] Slaski Michał, Slascy-przodkowie, maszynopis w zbiorach rodzinny Slaskich (główne źródło) [2] List Józefa Slaskiego do króla z dnia 7.01.1790 r. Bibl. Czart. w Krakowie, kodeks 730 [3] Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Biórkowie Wielkim ANK [4] Spis ludności powiatu proszowickiego 1791, ANK [5] Akt ślubu córki Józefy [6] Fundusz dla żebrakow w założeniu fabryki sukienney w Krakowie składką dobrowolną przez osoby rożnych stanow na to ofiarowaną do lat trzech obmyślony : Dan w Krakowie dnia 30 stycznia roku 1788.