Inaczej: Slasa. Nazwa Grzymała pochodzi przypuszczalnie od słowa (imienia) Grzymek (pochodzącego od słowa Pielgrzym). Inne wersje pochodzenia: imię Grzymisław lub przezwisko od "grzymać" - grzmieć. Z kolei nazwa Slassa - wywodzi się być może od schlagen - (bić, rąbać, siec), slak- proto-indo-europejski (uderzać, bić). Byłby to wyraz pokrewny etymologicznie ze słowem szlachta. Autorzy Słownika Hist.-Geogr. zauważają przy haśle Roguszyno, że w roku 1535 funkcjonowały dwie osady - Stara i Slassa. Piszą "Nazwa tego drugiego jest naszym zdaniem odniesieniem do faktu, że osada ta powstała na terenie nowo wykarczowanym, „z lasu”.". Wiele osad mających tę nazwę nie jest związanych z rodem Grzymalitów, a więc nie należy łączyć automatycznie tych miejscowości z rodem.
Istnieje wiele odmian tego herbu. We wszystkich jest mur z trzema wieżami. Formy różnią się ilością bram (0,1 lub 3), kolorem tła (srebrne, złota, czerwone lub {{|błękitbłękitne}}), kolorem muru (na ogół czerwony, czasem złoty). Znana jest także forma na której są to same trzy wieże a nawet tak gdzie jest sam mur. W klejnocie zazwyczaj trzy wieże i pawie pióra. Rycerz w bramie został dodany w czasach późniejszych. Zob: Grzymała 3, Grzymała 4, Grzymała 5, Grzymała 6, Grzymała 7, Grzymała 8.
Pierwszy znany wizerunek: 1262 - pieczęć komesa Mroczka. Pierwsze wzmiankowanie 1377 [Smolka: Archiwa w W.Ks. Poznańskim i Prusiech]. Występuje też w Legendzie o św. Jadwidze z 1353 r.