Wiem,że największy majątek Kamockich to Kocierzowy. Wiem jeszcze ,że Mateusz Kamocki zmarł w 1869 ,miał conajmniej 5 dzieci:
!/ Józef / 1837-1895/
2/ Hipolit dzieci 1/ Antoni,Adolt żona Maria z Mieczkowskich
dzieci : Hipolit,Leon
Władysłam zmarł.1944
Zofia mąż Lech Grabiński
dzieci : Tadeusz i Aleksandra mąż Włodzimierz Sierko
3. Emilia Tekla mąż Józef Kokowski podsekret. Sądu Pokoju w Proszowicach
4. Florentyna mąż Wenanty Otocki
5. Julian żona Prakseda z Dęskich, Julian miał majątek Modrzewek,Golesze,Karolinów / pow. Piotrków Trybunalski/ potomków Juliana mam opisanych,nie ma tam poszukiwanych przez Pana
Witam, rozbudowuję drzewo genealogiczne mojej rodziny i niestety stanąłem w miejscu.
Bardziej konkretnie sprawa dotyczy pobytu Aleksandra Kamockiego w Dłutowie, gdzie kupił majątek i wybudował modrzewiowy dwór. Otóż, z akt urodzeń dzieci mojego pradziadka Tomasza Kołopole(w)skiego (ur. 1842) wynika, że chrzcił je w Dłutowie jako "lokaj we dworze". Prawdopodobnie więc mieszkał tam i pracował wraz z żoną Ludwiką z domu Mikulska a może i z dalszą rodziną; przy jednym z chrztów uczestniczyła "babka dziecięcia" Katarzyna. Gwoli dokładności, dzieci urodzone w Dłutowie : Waleria (ur. 13.02.1866), Wincenty (21.03.1867)- mój pradziadek, Aleksander (ur. 13.02.1969) i Stanisław (ur. 1870). Wszyscy przyszli na świat, gdy rodzice przebywali w Dłutowie.
Dążę do ustalenia przede wszystkim miejsca urodzenia Tomasza, by poznać o następne pokolenie moich przodków jednakże bezskutecznie. W aktach urodzeń i małżeństw parafii Dłutów nie figurują nazwiska Tomasza ani Ludwiki, nie pochodzą więc z Dłutowa. Akt zgonu Ludwiki znalazłem w aktach parafii Pabianice z 1908 r. Zmarła jako wdowa (brak w akcie miejsca jej urodzenia). Gdybym wiedział skąd pochodziła, może tam był ślub, a z aktu ślubu miałbym miejsce urodzenia Tomasza.
W związku z tym założyłem, że Kołopole(w)scy przyszli razem z Kamockim do Dłutowa, służyli wcześniej w innym majątku i tu przybyli wraz z nim. Pytanie skąd Kamocki przybył do Dłutowa? Gdzie mieszkał przed 1855-60? Może przebywając w poprzednim miejscu brali ślub? Jest to jeden ze śladów. Warto też sprawdzić, gdzie Kamocki się przeniósł po sprzedaniu majątku w Dłutowie? Może i służba przeniosła się wraz z nim? Może mieli następne dzieci? Warto byłoby sprawdzić te dwie sprawy w archiwach danych parafii, tylko jakich? Gdzie sprawdzić skąd przybył i dokąd się udał Aleksander Kamocki po Dłutowie?
A może są jakieś inne pomysły, by dotrzeć do pożądanych informacji na temat miejsca urodzenia Tomasza?
Pozdrawiam,
czy ma Pan może,informację dotyczącą rodziny Mikulskich,którzy pochodzą spod Zduńskiej Woli,a może to ta w moim drzewie jest własnie Mikulski!?
Jan.
Bardzo proszę o pomac
Pozdrawiam
Krzysztof Kołopoleski
Jeśli chodzi o Mikulskich to Ludwika Mikulska ur. 1840 (miejsce nieznane), zm. 07.04.1908 w Pabianicach. Wyszła za mąż ok. 1864-65 (miejsce nieznane) za Tomasza Kołopolewskiego, z którym miała co najmniej 4 dzieci urodzonych w Dłutowie. Tam bowiem rodzina służyła Kamockiemu we dworze. Gdzie przebywała wcześniej a gdzie później nie wiadomo.
Ale wracając do Mikulskich. Rodzicami Ludwiki byli Andrzej i Katarzyna (dat nie znam). Wiem, że z tymi Mikulskimi związani są : Stanisław (ur. 1888 w Karszewie, zm. 1954 r.) i Marianna z domu Przybylska. Prawdopodobnie mieli aż 12 dzieci, m. in. Aleksandra, Antoniego, Zofię, Stanisława, Józefa, Kazimierza, Antoniego, Jana... Mikulski Jan urodził się podobno w Kikach, pracował w majątku Mikołajewice, miał dzieci Helenę zm. jako Szefer i Franciszka.. Jego brat Antoni również ur. się w Kikach 01.08.1909, zm 23.03.1991 w Dłutowie. Jego żona Stanisława ur. 1911 zm. 02.08.1997 r. Może coś pokręciłem, ale bardziej interesuje mnie linia Kołopolewskich. Kiki są na trasie Lutomiersk - Łask, a do Zduńskiej Woli to już rzut beretem. Może Ciebie to zainteresuje? Może rodzina? Chociaż Mikulskich pewnie mnóstwo, popularne dosyć nazwisko, nie tak jak moje...
Jeśli okazałoby się, że to rodzina to prosze o wiadomość. Może uda się ustalić skąd pochodziła Ludwika Mikulska, pewnie tam był ślub, chociaż niekoniecznie.
Pozdrawiam
krzysztof Kołopoleski
Wróciłem jeszcze raz, ponieważ przed chwilą zajrzałem na stronę Pana Jana Korab Szczurkowskiego i widzę, że pochodzi Pan z Węgrzynowic i interesuje się historią. Mam do Pana wielką prośbę. Otóż jak widać z poprzednich postów, poszukuję informacji na temat mojej rodziny, a głównie chodzi o Tomasza Kołopolewskiego, który wraz ze swoją żoną i dziećmi mieszkał w Dłutowie, w majątku Kamockiego, gdzie był "lokajem we dworze" jak to wynika z aktów urodzenia jego dzieci. Myślę, że skoro Kamocki po wybudowaniu modrzewiowego dworku w Dłutowie zatrudniał służbę, to tacy jak np. lokaje nie byli wyszukiwani z mieszkańców Dłutowa tylko przyszli z nim zaufani ludzie z poprzedniego miejsca pobytu. Kamocki pochodził z Węgrzynowic, ale czy stamtąd przyszedł do Dłutowa, nie wiem. Na pewno ani Tomasz Kołopolewski anie Ludwika Mikulska nie pochodzili z Dłutowa, więc podejrzewam, że przyszli razem z Kamockim. Przebywali w Dłutowie kilka lat (tam się urodziło ich 4 dzieci) i potem z Dłutowa zniknęli, ale dokąd również nie wiem. Może poszli z Kamockim, ale gdzie? Nie wiem gdzie i kiedy zmarł Tomasz Kołopolewski, Ludwika zmarła w Pabianicach w 1908 roku. (120 Pabianice.
Działo się w mieście Pabianice dnia dwudziestego szóstego marca (ósmego kwietnia) tysiąc dziewięćset ósmego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawił się Wincenty Kołopoleski, czterdzieści lat i Józef Zuzański (?), dwadzieścia jeden lat, obaj robotnicy z Pabianic i oświadczyli, że dnia wczorajszego o godzinie trzeciej po południu umarła w Pabianicach Ludwika Kołopoleska, wdowa, sześćdziesiąt osiem lat, córka Andrzeja i Katarzyny małżonków Mikulskich . Po naocznym stwierdzeniu zgonu Ludwiki Kołopoleskiej akt ten obecnym (świadkom) niepiśmiennym przeczytany został i przez nas podpisany."
Mogę podać ciekawostkę, że ich syn Wincenty Kołopolewski przebywał wiele lat gdzieś w okolicach Kaukazu, Krymu? będąc w wojsku carskim. Mam zdjęcie z tamtego okresu (stoi trzeci od lewej)
http://img203.imageshack.us/img203/1760/26871626.jpg
Ale wracając, czy można ustalić skąd Aleksander Kamocki przybył do Dłutowa? Czy przybył z Węgrzynowic? Czy można ustalić skład służby na dworze w Węgrzynowicach w okresie ok. 1860-65?
Pozdrawiam
Krzysztof Kołopoleski
Zgadza się, sprawdzałem. Nie ma. Nie podejrzewam więc, że któryś z nich urodził się tam bądź miał miejsce ich ślub, zastanawiam się tylko, czy nie przebywali w Węgrzynowicach na służbie przed Dłutowem. Jeżeli oczywiście Aleksander Kamocki przyszedł do Dłutowa bezpośrednio z Węgrzynowic. Mogli też nie przyjść do Dłutowa z Kamockim, tylko skąd tam się wzięli i po wybudowaniu dworu przez Kamockiego zaczęli tam służbę? Nie byli przecież tutejsi. Może poleceni przez kogoś.
Pozdrawiam
Krzysztof