Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kiełb

1.11.2010 17:20
Witam
Szukam informacji na temat rodziny Kiełb. Chciałabym również się dowiedzieć, czy ta rodzina pochodzi z chłopów, czy szlachty...
Po przeszukiwaniach niemalże całego internetu nie mogłam znaleźć tego nazwiska w żadnym spisie szlacheckim, chociaż wiem, że moja rodzina posiadała ziemie w Małopolsce (a wcześniej jeszcze w Świętokrzyskim) oraz w okolicach wsi Studzianki w woj. Łódzkim. Czy chłop mógł mieć wiele hektarów ziemi na własność?
W drzewie genealogicznym mojej rodziny na samym początku figuruje nazwisko - Jacenty Kiełb z poł. XVIII wieku, który pochodził z miejscowości Górno-Zaborze. Jego synowie, to Jakub, Szymon i Piotr. Obok nazwiska figuruje nazwa "Dołęga". Możliwe, że jest to inna, hipotetyczna miejscowość, skąd mógł pochodzić mój przodek. Drugą możliwością, jest nazwa herbu Dołęga. Jednakże nazwisko Kiełb nie figuruje na żadnej liście herbownych.

Czy mógłby mi ktoś pomóc określić stan, z jakiego pochodzi mój ród?
Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam,
Diana

Odpowiedzi (3)

21.02.2011 19:34
W woj. małopolskim znajduje się wieś o nazwie Dołęga. Może Twoi przodkowie mieli coś z nia wspólnego?
21.02.2011 21:17
A mnie nazwisko Kiełb kojarzy się z działającym do lat 90-tych Stronnictwem Demokratycznym.
Zygmunt Kiełb (1882-1959), dziennikarz i publicysta, ur. się 27 kwietnia we Lwowie, syn Andrzeja i Katarzyny z Popielów. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Lwowskiego, uczestnik walk o Lwów w r. 1918 i 1919/20 1924-39. (1921-3) redaktor naczelny dziennika „Ziemia Lubelska” w Lublinie. Do 1939 r. stały korespondent Kuriera Warszawskiego we Lwowie. W ramach akcji repatriacyjnej w 1945 r. osiadł w Bytomiu. Był jednym z organizatorów Opery Śląskiej, założycielem Pogotowia Ratunkowego na Górnym Śląsku, od 1947 redaktorem naczelnym tygodnika ”Wiadomości Przemysłu Metalowego”. Bral czynny udział w tworzeniu Oddziału Stronnictwa Demokratycznego na Śląsku i był długoletnim sekretarzem. Zmarł w Warszawie 7 lutego. W małżeństwie z Janiną Ostrowską nie miał progenitury.
(wg PSB, tom XII, Wrocław 1966-67)
6.03.2016 18:42
Witam serdecznie, a w szczególności pania która poszukuje informacji o nazwisku Kiełb.

Odpowiadając na pytanie czy chłopi mogli mieć wiele ziemi. Jak najbardziej choć w okresie I Rzeczypospolitej to niewielka ale zróżnicowana grupa. Poza np. bartnikami, młynarzami itp. podstawową grupa cieszącą się przywilejem wolności i nadziałem ziemi w ilości 17 hektarów, zwolnionymi z pańszczyzny i innych danin w zamian za służbę wojskowa byli wybrańcy. Jeśli coś na ten temat chce się pani dowiedzieć więcej proszę dać znać. Przez 4 lata badałem ten temat.

Tak się składa że na nazwisko mam Kiełb po ojcu, który pochodzi z Mielca a to miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim.

Co ciekawe panią znalazłem szukając danych na temat Jgnacego Kiełba żołnierza polskiego z Francji w 1940 r.

Ja nazywam się Zbigniew Kiełb Czy może jesteśmy spokrewnieni?