Witam!
Poszukując informacji o ludziach mego nazwiska, natrafiłem na skrzypka i zarazem kompozytora, Adama Andrzejowskiego. Niestety wszelkie informacje, które dotychczas udało mi się o nim znaleźć, to tylko krótkie notatki encyklopedyczne mniej więcej takiej treści.
Może ktoś wie, czy i w jakich źródłach można znaleźć jakąś obszerniejszą jego biografię?
Postać bardzo mnie interesuje, gdyż jeden z braci mego pradziadka nosił właśnie imię Adam (syn Józefa) i żył w latach ok. 1882-1923. Daty te nie są zbyt pewne, pochodzą z notatki sporządzonej przez mego śp. dziadka, gdzie między Adamem i jego bratem Józefem ok. 1880-1935 nakreślony jest jakiś "wężyk", co może sugerować że coś jest pomylone (np. data urodzenia).
Kim był Adam, brat mego pradziadka, nie wiem. Pamiętam tylko, że gdy urodził się mój brat i chcieliśmy go ochrzcić właśnie tym imieniem, dziadek stanowczo zaprotestował, jako że "był już w rodzinie Adam i był człowiekiem nieszczęśliwym". O co mu chodziło, nie wiem i nikt wtedy szczegółowo tego nie dochodził.
Czy obie postaci, to jedna i ta sama osoba? Nie wiem, wszak "nie jednemu psu Brurek". Może tylko zbieżność imienie, nazwiska, przedziału czasowego w którym żył i wieku w jakim zmarł? Jak ktoś byłby w stanie dowiedzieć się czegoś więcej, będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.
Poszukując informacji o ludziach mego nazwiska, natrafiłem na skrzypka i zarazem kompozytora, Adama Andrzejowskiego. Niestety wszelkie informacje, które dotychczas udało mi się o nim znaleźć, to tylko krótkie notatki encyklopedyczne mniej więcej takiej treści.
Adam Andrzejowski (1880-1920), skrzypek, kompozytor i pedagog. Wieloletni koncertmistrz i członek kwartetu smyczkowego Filharmonii Warszawskiej. W latach 1902-1911 koncertował jako solista, od 1912 poświęcił się pracy pedagogicznej. Skomponował liczne utwory na skrzypce i fortepian, gł. dla celów dydaktycznych, m.in.: Romans (wydanie 1945), Burleska (wydanie 1951).
Może ktoś wie, czy i w jakich źródłach można znaleźć jakąś obszerniejszą jego biografię?
Postać bardzo mnie interesuje, gdyż jeden z braci mego pradziadka nosił właśnie imię Adam (syn Józefa) i żył w latach ok. 1882-1923. Daty te nie są zbyt pewne, pochodzą z notatki sporządzonej przez mego śp. dziadka, gdzie między Adamem i jego bratem Józefem ok. 1880-1935 nakreślony jest jakiś "wężyk", co może sugerować że coś jest pomylone (np. data urodzenia).
Kim był Adam, brat mego pradziadka, nie wiem. Pamiętam tylko, że gdy urodził się mój brat i chcieliśmy go ochrzcić właśnie tym imieniem, dziadek stanowczo zaprotestował, jako że "był już w rodzinie Adam i był człowiekiem nieszczęśliwym". O co mu chodziło, nie wiem i nikt wtedy szczegółowo tego nie dochodził.
Czy obie postaci, to jedna i ta sama osoba? Nie wiem, wszak "nie jednemu psu Brurek". Może tylko zbieżność imienie, nazwiska, przedziału czasowego w którym żył i wieku w jakim zmarł? Jak ktoś byłby w stanie dowiedzieć się czegoś więcej, będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.
