W artykule Jacka Kałuszko Tatarski i kaukaski jest ciekawy fragment. Oto cytat: Najwięcej ciekawych miejsc spotkamy idąc wzdłuż głównej alejki cmentarza. Sporo tu żołnierzy. Tatarzy wiernie służyli Rzeczpospolitej: oglądamy symboliczny grób Alego Woronowicza, zdobiony fotografią w stroju wschodnim i herbem „Łuk” nagrobek imama m.st. W-wy, kapelana sił zbrojnych, absolwenta kairskiego uniwersytetu Al-Azhar, który aresztowany przez NKWD w 1941 r. przepadł bez wieści, księcia Rustema Murzy Murzicza ur. w Bizercie, oficera Szwadronu Jazdy Tatarskiej 13. pułku Ułanów Wileńskich, kawalera Virtuti Militari.
Dwóch Murza-Murziczów jest odnotowanych na liście ofiar katyńskich: Murza-Murzicz Bej Aleksander Murza-Murzicz Bej Stefan
W okresie międzywojennym nastąpił proces integracji środowiska Tatarów Polskich i krystalizacji elit. Niemałą w tym rolę odegrała rodzina Murza–Murziczów. Wilno i Warszawa stanowiły wówczas główne ośrodki, które wyłoniły działaczy muzułmańskich. W 1925 r. podjęto prace nad organizacją ogólnopolskiego zjazdu muzułmanów w Polsce. Wkrótce rozpoczęto wydawanie Rocznika Tatarskiego. W skład komitetu redakcyjnego tego periodyku wchodził m.in. Sulejman Murza-Murzicz z Nowogródka. Odbyły się też wybory Muftiego, do których zgłoszono czterech kandydatów. Jednym z nich był Adam Murza-Murzicz, prezes gminy wyznaniowej w Wilnie.
Adam Murza – Murzicz (Talko-Hrynkiewicz J.: Muslimowie, czyli tzw. Tatarzy Litewscy, 1927)
Charakterystycznym było, że kobiety muzułmańskie zaczęły bardziej być widoczne w tej paternistycznej społeczności. W 1934 r. dr Helena Murza-Murzicz, st. asystentka Zakładu Anatomii Opisowej USB w Wilnie, za wyniki swej pracy została nagrodzona przez Wydział Medyczny. Pozdrawiam
Grupa Tatarów z Murawszczyzny koło Iwia. W środku stoi mułła. (Kryczyński St.: Tatarzy Polscy, [w] Rocznik Ziem Wsch., 1938)
Widoczni na zdjęciu są potomkami z dawna uszlachconych rodów, które nie przeszły carskiej weryfikacji. Strojem swym i zachowaniem zbliżyli się do stanu chłopskiego. Kontakt z własnym środowiskiem utrzymywali dzięki wierze w Proroka.
Meczet w Osmołowie koło Nowogródka (Kryczyński St.: Tatarzy Polscy, [w] Rocznik Ziem Wsch., 1938)
Poszukuję wszelkich informacji o Rustem Murza-Murziczu ur. 1921 w Bizercie, książe, kawaler orderu VM, w 13 pułku Ułanów Wileńskich - oprócz informacji na nagrobku na Cmentarzu w Warszawie przy ul. Tatarskiej - zmarł w 1980r. NIC nIE POTRAFIĘ ZNALEŻĆ!
Coś nowego odszukałem - Rustem Murza-Murzicz ur. w 1921 r. przed wojną mieszkał w Wilnie. W 1943 r. był w obozie dla przesiedleńców w Wilnie ul. św. Jana 3 i robotnikiem przymusowym w miejscowości Boosen. Pozdrawiam