Nazwisko to dla wielu łączy się z prof. Wilhelmem Rotkiewiczem (1906-1983), jednym z twórców przemysłu radiowego w Polsce.
Ur. Się w Dokszycach pow. Wilejka, jako syn Zenona i Klaudii z Karnickich. Po studiach na Politechnice Warszawskiej pracował w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych na warszawskiej Pradze, jako konstruktor w Oddziale Odborników Radiowych. Jego pionierską konstrukcją był” Detefon” – odbiornik detektorowy, produkowany później na skalę masową:
http://telemuzeum.uke.gov.pl/index.php? ... &Itemid=40
Po klęsce wrześniowej dostał się do Jugosławii, gdzie m.in. skonstruował i uruchomił radiostację dla armii partyzanckiej i do końca wojny był inż. łączności przy jej sztabie. Przebył cały szlak bojowy Józefa Broz-Tito. Po wojnie był współtwórcą przemysłu radiowego. Uruchomił w Dzierżoniowie Fabrykę Odbiorników Radiowych „Diora”, był jej dyrektorem i konstruktorem udanych radioodbiorników „ Pionier” i „Mzur” produkowanych w milionach sztuk.
http://www.komunizm.eu/Foto/pionier1.jpg
Od 1954 prof. Politechniki Wrocławskiej, w 1964 r. przeniósł się na Wydz. Elektroniki Politechniki Warszawskiej.
Zmarł w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Ewang. – Augsburskim (al. 33-gr. 35a). Był trzykrotnie żonaty. Z Marią ze Smoleńskich (1904 – 1969) miał trzech synów: Andrzeja (1931), Pawła (1931) i Piotra (1932.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Rotkiewicz
(wg Sł. Biograf. Techn. Pol., z. 4/5, Warszawa 1994)