Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Abramowscy z Prus Książęcych. Niemcy czy Polacy?

18.01.2011 13:01
Witam,
Otóż, moja gałąź rodziny Abramowskich wywodzi się ze wsi Abramy w ziemi liwskiej, do której przybyli w 1468 r. Wiem, że protoplastą rodu był Jarosław de Rzebri oraz jego syn Abraham.

W czym leży problem? Przez przypadek natrafiłem na rodzinę Abramowskich z Prus Książęcych zamieszkujących okolice Pisza i Gołdapi. Według niemieckich stron internetowych, założycielem rodu był Paul von Pomyana. Pojawia się pewna niezgodność, otóż Abramowscy "mazowieccy" pieczętowali się Jastrzębcem, a nie Pomianem, choć w żadnych źródłach dot. "pruskich" Abramowskich nie pojawia się wzmianka nt. jakiegokolwiek herbu, natomiast występuje jako przydomek.
Synem Paul'a był Abraham von Pomyana, który prawdopodobnie założył wieś Jebrammen (pol. Abramy, dziś: Jabramowo, pow. gołdapski). Abraham miał 3 synów: Sigmunda (Zygmunta), Michaela (Michała) oraz Albrechta (Alberta). Po raz pierwszy nazwa "Jebrammen" pojawia się w 1554 r. w akcie kupna 70 łanów ziemi (ok. 2 tys. ha) we wsi Stablauken (pol. Stabławki) przez Michael'a (syna Abrahama)i Albrechta von Ziperken ze starostwa piskiego. Prawdopodobnie ów rodzina wywodziła się ze wsi Ziperken (pol. Stara Rudówka). Wracając do najstarszego syna Abrahama, Zygmunta. Akt kupna z 1558 r. wystawiany przez Caspara von Lehndorff, wspomina Zygmunta z Gebrannofa z piskiego. W 1559 r. podpisał się Gebranoufski. Jego synowie: Stenzeln, Bastian, Hans i Albrecht z biegiem lat piszą się Abramofsky. Datuje się, że nazwisko Abramowski lub podobne jego formy kształtują się już pod koniec lat 60 XVI wieku. Pod koniec tegoż wieku wymienia się tylko spolszczoną formę "Abramowski". Należy zauważyć, że Abramowsky lub Abramowski nie pochodzili z Mazur lub Prus.
Co ciekawe "O ludności polskiej w Prusiech niegdyś krzyżackich" W. Kętrzyńskiego stwierdza:
Abramowski h. Jastrzębiec, w Prusach i woj. trockim; swoje nazwisko wzięli od wsi Abramy w Prusach.
W 1584 roku dziedziczył w tej wsi Zygmunt Abramowski (Kętrz.). Posiadali te dobra do 1670 r., kiedy to zostały sprzedane rodzinie Szamborskich.

Wnioskuję z tego, że rodzina Abramowskich z Prus jest powiązana z Abramowskimi z Mazowsza. Warto zauważyć również, iż Szamborscy, którym ów Zygmunt Abramowski (w/w Sigmund Gebranoufski) sprzedał je pochodzą ze wsi Szembory, które graniczą bezpośrednio z Abramami na Mazowszu. W takiej sytuacji nie wykluczam możliwości, że Abraham de Rzebri i Abraham von Pomyana to ta sama osoba, tak samo jak Jan Abramowski z Mazowsza i Hans (Jan) Abramowski z Prus. Wnisokuję tak, z powodu podobnych dat urodzenia. Możliwe jest rówież, że któryś z "mazowieckich" Abramowskich wyjechał do Prus (taka praktyka była dość częsta w późnym śrdeniowieczu po upadku Zakonu Krzyżackiego), gdzie próbował osiedlić się, lecz w 1670 r. "pruscy" Abramowscy powrócili do Polski.
To jeszcze nie wszystko. Otóż, w XVII wieku w Elblągu mieszkała bogata mieszczańska (niemiecka) rodzina Abramowskich, pełniąca ważne stanowiska urzędnicze. Zaś do połowy XIX wieku liczna gałąź Abramowskich zamieszkiwała Królewiec emigrując do USA.

Wiem, że to trochę zawikłane i skomplikowane, ale bardzo prosilbym, szczególnie osoby, które mają pewne doświadczenie w genealogii pruskich rodzin o jakąkolwiek pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Artur Duchnowski

Odpowiedzi (1)

19.06.2012 19:42
Wiadomo, że Abramowscy (czyli Żebrowscy - zanim przybyli na ziemię liwską) pochodzili z ziemi zakroczymskiej ze wsi Żebry (koło Nasielska). Tak więc, wspominany w niemieckich aktach Abraham von Pomyan, czyli potencjalnie ta sama osoba co Abraham de Rzebri (późniejszy założyciel wsi Abramy i rodu Abramowskich) pochodził ze wsi Pomianowo, także w ziemi zakroczymskiej niedaleko Płońska. Stąd właśnie "von Pomyan" - z Pomiana (prawdopodobnie dawna forma nazwy wsi). Obydwie wsie dzieli ok 60km, więc taka hipoteza wydaje się możliwa.