Wiem ze byli raczej chlopstwem i ubogim - tyle co wiem - moze duzo wczesniej mieli wlosci tego nie wiem. Co trzecie pokolenie bywa utracjuszami (w Polsce przez pare ostatnich wiekow wiele sie dzialo)- no ale gdyby okazalo sie ze byli szlachta ...coz bylaby mila niespodzianka.
Nie wiem czy taka miła... Jeśli świadomość pochodzenia szlacheckiego nie przetrwała przez kilka pokoleń to muszą być tego powody.
Szlachtą od razu nasi pradziadowie nie rodzili się. Nobilitację można było uzyskać za zasługi dla ojczyzny, wierność (czyt. służalczość) suwerenowi, a często drogą znajomości i przekupstwa. W zaborze austriackim nawet oficjalnie można było ją kupić. Przejście do stanu szlacheckiego dla chłopów oznaczało wyzwolenie spod pańszczyzny i bycie człowiekiem wolnym. Ale kij ma dwa końce. Dotąd była byle jaka praca na pańskim, nie bolała głowa z powodu nieurodzajów, klęsk żywiołowych, plag szkodników i tp., bo to problem pana. Teraz wszystko się odwróciło.
Odtąd należało pracować już na własny rachunek z wszystkimi tego konsekwencjami. Analfabetyzm i ciemnota ogromnej rzeszy braci szlachty, wielodzietność, często brak rąk do pracy na swoim, wielopokoleniowe nawyki, wszystko to sprawiało, że ludzie ci nie różnili się obyczajami, mową i ubóstwem od chłopów pańszczyźnianych. Powstawały całe wsie szlachty zagrodowej, bojarów putnych (to na kresach), które niczym nie różniły się od wsi chłopskich. Bardzo często następowała pauperyzacja, deklasacja a nawet przechodzenie do podklasy całych rzesz. Był to proces, trwający kilka setek lat, ale stały i postępujący. Poginęły gdzieś dokumenty szlacheckie, bo nikomu nie były potrzebne, znikła gdzieś duma i świadomość dawnych korzeni. Szczęśliwie początki przemysłu kapitalistycznego stały się kołem ratunkowym. Rzesze wiejskiej biedoty i ludzi, którzy nie mogli utrzymać się z pracy na roli szły do manufaktur i fabryk.
Paradoksalnie, ale car w Królestwie Polskim, w formie represji popowstaniowych uporządkował i zaprowadził rejestr szlachty, tej która mogła to udokumentować lub sądownie udowodnić. Około r. 1850 powstał urzędowy spis szlachty Królestwa Polskiego ogłoszony drukiem jako
Opis szlachty Królestwa Polskiego z dodaniem krótkiej informacji o dowodach szlachectwa, Warszawa 1851, na który często się tu powołuję.
O tym wszystkim należy pamiętać, a wtedy prawda może nie być taka miła.