Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dzierża

7.02.2011 22:42
Witam serdecznie,

Zastanawiam się czy istnieje jakaś możliwość, aby moja rodzina była w jakiś sposób powiązana z rodzinami szlacheckimi. Po prześledzeniu strony "Dynamicznego Herbarzu Rodzin Polskich" mam zamiar zająć się szerzej źródłem pochodzenia mojej rodziny, ale chce się upewnić, aby czasami niepotrzebnie nie marnotrawić teraz czasu, kiedy mam na głowie maturę i inne ważniejsze (na razie) sprawy.

Otóż moja rodzina zamieszkuje okolice Częstochowy, a dokładnie Olsztyn k. Częstochowy woj. śląskie, gdzie znajdują się ruiny warownego zamku z XIV.
Widzę, że moje nazwisko (mimo, iż tak teraz noszę nazwisko Dzierza, co jest tylko i wyłącznie błędem administracyjnym, który wkradł się -najprawdopodobniej- podczas wpisywania mojego dziadka w rejestrze urodzeń, ale jego rodzina na 100% nosi nazwisko Dzierża.), widnieje wśród herbowych herbu Lubicz, w tych odmianach z jakimi najczęściej spotykałem się wśród podań rodzinnych. Postaram się stworzyć w najbliższym czasie jakieś robocze drzewo genealogiczne, gdy tylko zgromadzę niezbędne materiały. Chciałbym tylko wiedzieć, czy moje poszukiwania z góry nie są skazane na niepowodzenie.

Pozdrawiam.

Odpowiedzi (2)

8.02.2011 11:26
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego pod hasłem Dzierza pojawia się odsyłacz do Dieży. Jest to strumyk, wypływający ze wsi Piekuty na Mazowszu, dopływ Nurca. Za czasów zaborów stanowił część granicy między Cesarstwem Rosyjskim a Królestwem Polskim.
Przy całym szacunku dla Stankiewicza, który nazwisko wywodzi od czynności dzierżenia (trzymania) albo od dzieży jako naczynia domowego, etymologii „odstrumyczej” nie odrzucałbym. W związku z tym, poszukując genealogii nazwiska: Dzierza, Dzieża i Dzierża, traktowałbym jako tożsame. Wydaje się, że najwięcej osób noszących te nazwiska było na Śląsku i w Małopolsce
Proponuję zacząć od metryk. Niestety, śląskie metryki nie są jeszcze objęte indeksacją i cyfryzacją, co utrudnia poszukiwania, ale można zacząć od tych, które są w internecie:

Dzieża
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 06mp&op=gt

Dzierża, Dzierza
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 06mp&op=gt
8.02.2011 11:49
Dużym skupiskiem rodziny były Myślenice. M. in. mieszkali tam i pracowali jako rzeźnicy Ignacy Dzierża (starszy), Ignacy Dzierża (Młodszy) i S. Dzierża. Jeden z Ignacych (nie doszedłem który?) był komendantem ochotniczej straży ogniowej w Myślenicach.

Józef Dzierża (1892 – ok. 1920), służył jako kapral w 46 Pułk Strzelców, wywodzącego się z Armii Hallera. Jest się na liście Strat WP poległych i zmarłych w wojnach 1918 – 1920)
Józef Dzierża (1892 - ?), por. gospodarczy – płatnik w 75 p.p. w Królewskiej Hucie (Chorzowie)

Dr Franciszek Dzierża (1889 – 1933), był lekarzem powiatowym, w latach 20.XX w. ordynował w Królewskiej Hucie, przy Rynku 1. Zmarł w Klimontowie.

W Księdze Adresowej Katowic z 1939 r. występuje Augustyn Dzieża, konduktor, zam., Chorzowska 48a m. 3 i Helena Dzieżowa, wł. domu Szopena 7 m. 1.