Proponuję na wstępie zrobić przegląd aktów matrykalnych. Tych zindeksowanych jest niewiele, bo ogółem jest 441, ale dobre i to:
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... =&w=&op=se
Jak widać w wielu miejscach Polski można było spotkać to nazwisko.
Z pewnością Ci wszyscy Kubisiowie wywodzili się z wielu linii rodowych. Byli wśród nich ludzie interesu, właściciele ziemscy, urzędnicy, rzemieślnicy i robotnicy. W dwudziestoleciu międzywojennym, chyba największy status majątkowy osiągnęli w Poznaniu i w województwie, bowiem np.:
Szczepan Kubiś był fabrykantem poręczy i schodów oraz właścicielem domu przy pl. Łazarskim 14, Jan restauratorem, Leonard drogistą; Marceli urzędnikiem; Szczepan (inny)kołodziejem; Stefan kotlarzem. W woj. Poznańskim w pow. Czarnków, zapewne dwaj przedstawiciele jednej rodziny, byli właścicielami ziemskimi: Michał Kubiś posiadał 156 ha we wsi Brzeżno, a J. Kubiś – 68 ha we wsi we wsi Pieckowo.
W woj. Lubelskim pow. hrubieszowski J. Kubiś (zapewne inny) w Dziekanowie, utrzymywał sklep spożywczy.
W Katowicach Jerzy Kubiś prowadził piekarnię i skład (Mikołowska 26).
W Bydgoszczy Jan Kubiś robotnik i Józef inwalida (niewątpliwie rodzina), obydwaj zamieszkiwali przy ul. Stromej 36, Wilhelm także był robotnikiem a Stefan sierżantem (czego?).
W spisie mieszkańców Łodzi występuje Aleksy Kubiś – urzędnik.
Można byłoby dalej ciągnąć przykłady, ale może istotnie na początek skupić się na wielce interesującej linii poznańskiej, by szukając rozproszonych linii para nie poszła w gwizdek.