Korytowski h. Mora, rodzina mazowiecka, z której jedna gałąź osiedliła się w Wielkopolsce, druga na Rusi Czerwonej. Cytowana w aktach wiskich od 1454 r., pisała się z Korytowa w ziemi wiskiej.
W XIX stuleciu byli właścicielami dóbr Petlikowce w pow. buczackim, Berezowica, Suszczyn, Ostalec, Płotycze i Iwaczów w pow. tarnopolskim; w Wielkopolsce posiadali Grochowisko i Rogówko w Poznańskiem.
FRANCISZEK Korytowski, miecznik koronny galicyjski, komisarz sejmowy stanów.
JULIUSZ z Korytowa Korytowski, s. Erazma i Malwiny hr. Starzeńskiej, poseł na sejmy galicyjskie, właściciel dóbr Petlikowce w pow. buczackim, Płotycze i Iwaczów w pow. tarnopolskim; ż. (1865) Wanda Młocka; dzieci: Władysław, Kazimierz, Erazm.
http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.22053
Najstarsze wzmianki na temat rodziny Korytkowskich herbu Jelita pochodzą z XIV w. Pierwsi odnotowani w tym okresie przedstawiciele rodziny pisali się z Korytkowa. Z przekazów tych dowiadujemy się, że Mikołaj z Korytkowa, który był żonaty z Wichną z Kobierzycka (1400 r.) miał trzech synów Macieja, Piotra i Tomasza. W 1489 r. spotykamy się z informacją o Wawrzyńcu, burgrabią brzeskim. W połowie XVI w. dziedzicami Korytkowa są Andrzej i Jan (1553 r.). Maciej ożenił się z Zofią Branicką w Prusach Wschodnich (1587 r.).
W 1627 r. odnotowano Stanisława i Marcina. W 1648 r. Jan podpisał elekcję Jana II Kazimierza na króla Polski.
W XVIII w Korytkowscy herbu Jelita zamieszkiwali już ziemię łomżyńską. Józef, dziedzic dóbr Zalesie - Wypychy (1767 r.), ze związku z żoną Teresą z Sokołowskich miał syna Aleksandra, a ten syna Teodora, po którym z Rozalii Szabłowskiej urodzili się synowie, Walenty i Józef. Walenty Korytkowski został dziedzicem dóbr Zalesie, a jego brat Józef opuścił rodzinne strony wybierając drogę kariery prawniczej. Józef Korytkowski był rzeczywistym radcą stanu, członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego (1866 r.).
Adam Korytkowski, dziedzic dóbr Korytki Borowe (1771 r.) pozostawił po sobie syna Mateusza, a ten syna Dominika. Ze związku Dominika z Katarzyną Mieczkowską urodzili się dwaj synowie Ludwik i Józef wylegitymowani w Królestwie w 1858 r.