Jeśli trzymać się wskazówki, jaką daje Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego (tom VIII, W-wa 1877), to chyba znów nie o tę Pohoryłę chodzi z, następujących powodów.
1. wyszukiwarka internetowa zawęża „Kresy” do ziem leżących w granicach II RP. (Choć sama w sobie jest b. interesująca i pożyteczna). Pojęcie „Kresy” w naszej mentalności obejmuje znacznie szerszy obszar, ten z czasów Polski przedrozbiorowej*.
2. Pohoryła z wyszukiwarki leży w dorzeczu Dniestru, a tamta w dorzeczu Bohu.
Bohoryłę z dorzecza Bohu, niestety trzeba by szukać metodą tradycyjną, wśród zbiorów Archiwum WIG (wyszukiwarka działa w ograniczonym zakresie),
http://polski.mapywig.org/downloads.php
w którym jest kilka tysięcy map austro-węgierskich, niemieckich, rosyjskich, sowieckich i polskich, z różnych okresów. Niektóre otwierają się bez, inne po zalogowaniu. Należałoby przejrzeć wszystkie, znaleźć Boh i powiat Lityński, leżący w górnym biegu rzeki, uwzględnić jeszcze pewną wariantywność nazewniczą.
Proszę mi wybaczyć, ale nie podejmuję się tego zadania.
________________________-
*Pamiętam jak kiedyś prof. Nielubowicz, b. rektor warszawskiej Akademii Medycznej, wspominał czasy swej młodości na tych terenach spędzone. Mówił że, polskie dwory były rozsiane po całym Podolu i dalej, aż po Chersoń, Odessę i Morze Czarne. Krzewiły wiedzę i kulturę wśród zamieszkałej tam rusińskiej ludności. Były dowodem kilku wiekowego istnienia polskości tych terenów.