Z uzyskanych dokumentów ostatnio zdobytych i herbarzy wiadomo jest , że moi przodkowie Żochowscy ( w dokumentach często występują jako Zóchowscy a nawet Żuchowscy) herbu Brodzic wywodzą się z jak zapisano w jednym z aktów z Brodów i Żochowa [Żochówa jak w oryginale] ale nie wiem z jakiego regjonu. Najstarszy z nich Onufry wymieniany jest jako właściciel dóbr Małogoskie k/Kielc ożeniony z Różą (NN)miał co najmniej dwóch synów: Ignacego ( zm. 1842 r. i starszego Jana Nepomucena ( zm. 1844 r. ). Ten drugi Poseł na Sejm i Sędzia Pokoju wyszedł za mąż za Elzbietę Rudnicką ( z d. Chrzanowską zm. 1830 r.) a ich córka Rozalia Żochowska wyszła za hrabiegio Jana Kantego Tarło ( ( o. 1790-1855 pochowany w Szczaworyżu(kieleckie).
Drugi mój przodek Ignacy podobnie jak brat byli właścicielami wsi Łośna i Łosienek, a przepływająca przez ich włości rzeczka Łośna, to znana z literatury Wierna Rzeka ( opisana przez ich sąsiada Stefana Żeromskiego). miał z Wilhelminą Józefą Żarską ( inna Żarska jej bliska krewna była żoną innego hr.Tarły Kazimierz właściciela Chełmiec i Oblęgorka, który w późniejszym terminie zakupiono dla H.Sienkiewicza)() miał dwóch synów Franciszka Placyda i późniejszego dziedzica Aleksandra Błażeja oraz kilka córek: Elżbietę żonę Jana Pawłowskiego ( mego prapradziadka) Ewę, Karolinę, Jadwigę, Józefę( wyszła za mąż za Hrabiego Hipolita Tarło, a później za Józefa Żeglińskiego) i Justynę , która wyszła za Mikołaja Sokołowskiego.
Z innych dokumentów wynika ,że ich dobra były w poprzednim stuleciu ( XVII) własnością hrabiów Tarłów, a później jak ich kondycja spadła sprzedawali sąsiadom- w tym Żochowskim, aby w przyszłości je odzyskać, żenili z ich potomkami swoje dzieci.