Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Świstelnicki (2)

14.03.2011 12:15
Witam!
Poszukuję informacji o rodzinie Świstelnickich z Podola. Moją prababką była Domicela Świstelnicka córka Józefa Anny z domu Buś.Wiem że ojciec Józefa miał majątek ziemski na Kresach.Pozdrawiam!

Odpowiedzi (9)

18.03.2011 18:40
Witam,

czy posiada Pan informacje z jakiej miejscowości pochodzi Pana rodzina z Podola? To by trochę ułatwiło poszukiwania.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
19.03.2011 11:16
Witam niestety niewiem w jakiej miejscowości mieszkali na Kresach. Wiem natomiast że we Wiedniu mieszkają potomkowie o nazwisku Świstelnicki i mogą to być krewni do mojej prababki. Pozdrawiam.
19.03.2011 15:33
Istotnie, wszystko wskazuje, że Galicja była gniazdem rodowym Swistelnickich, być może nawet wieś Świstelniki w pow. rohatyskim. Oto szczegółowy opis wsi z ostatniej ćwierci XIX wieku:

Świstelniki Dolne i Górne, wieś w pow. rohatyńskim, 21 km na pn.- wsch. od Bursztya. Na południe leżą Podszumlańce, na zachód Sarnaki Średnie i Górne, na północ Lipnica Dolna, a na wschód Sławętyn i Szumlany Wielkie, obie w pow. podhajeckim. Środkiem wsi płynie Narajówka, dopływ Gniłej Lipy i tworzy staw. W dolinie potoku leżą zabudowania. W 1880 r. we wsi było 177 dymów, 971 mieszkańców w gminie; 16 dymów i 85 mieszkańców na obszarze dworskim:
907 greko-katolików, 74 rzymsko-katolików,75 izraelitów; 937 Rusinów, 43 Polaków, 75 Niemców. Parafia rzymsko-katolicka w Kąkolnikach, greko-katolicka na miejscu, dekanat rohatyński. Fundatorem parafii był Eliasz Świstelnicki. W wsi cerkiew p.w. Zmartwychwstania Chrystusa Pana i szkoła jednoklasowa.

Na podstawie: Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego..., tom XI, Warszawa 1890)
19.03.2011 15:37
Świstelnickich znalazłem też we Lwowie w końcu XIX, na pocz. XX wieku. Byli to: ksiądz Świstelnicki (brak imienia) redaktor czasopism „Chata” i „Nowiny”, adres redakcji pl. Bernardyński 7; Aleksander Świstelnicki – kupiec, Bogdanówka 14 a; Pod tym samym adresem mieszkał Kazimierz Świstelnicki, urzędnik kolejowy. Zapewne brat albo ojciec. Prawdopodobnie ten sam Kazimierz Świstelnicki, kolejomistrz, w Księdze Mieszkańców Lwowa z 1913 r. figuruje pod adresem Bogdanówka 67.
W Rocznikach Oficerskich z lat dwudziestych XX w. występuje niejaki Edward Świstelnicki por. rez. 54 pułku piechoty, w czasie pokoju stacjonującego w Tarnopolu.

Niestety nic więcej o nich nie wiem. Może tyle, że wszystko to potwierdza trop galicyjski.
20.03.2011 18:11
Dziękuję za te informację. Od siebie dodam że znalazłem też wzmiankę o por. rezerwy Józefie Świstelnickim ur.1893r w Lackie Szlacheckie. Zamordowany przez NKWD w Miednoje oraz o por. Leonie Swistelnickim z 5PAL poległym w 1939 w obronie Radziwia.
28.03.2011 14:56
Józef Świstelnicki ur W Ladzkie Szlacheckie to mój dziadek
29.03.2011 15:07
Witam!
Bardzo mi miło może mamy wspólnych krewnych? Tak jak wcześniej pisałem ojcem mojej prababki też był Józef Świstelnicki ale on był trochę wcześniej urodzony. Nie wykluczone że mogli być np. kuzynami. Wszak Ród Świstelnickich nie był z byt liczny sądząc po wzmiankach które można znaleźć np. w internecie. Pozdrawiam. Franciszek
20.09.2011 12:17
Mi również jest miło. Najprawdopodobniej mówi Pan o pokoleniu mojego pradziadka. Z tego co wiem to miał on dwie żony, dlatego jest możliwe że jest między nami pokrewienstwo. Gdzie Pan mieszka?
Z małżenstwa z którego pochodził mój dzidek Józef miał jeszcze dwóch synów, ale miał też córkę, a może córki, tego niestety już nie wiem. Pradziadek miał majątek w Ladzkie Szlacheckie, ale z tego co wiem to majątek ten stracił.
2.10.2011 18:26
Witam!
Tak jak wcześniej wspominałem moja prababka Domicela Świstelnicka była jedną z czterech córek Józefa i Anny z domu Buś.Z przekazów rodzinnych wiem że Józef przybył do Rzepiennika Biskupiego z Wiednia.Tam za czasów Jego Cesarskiej itd. był policmajstrem.Podupadł na zdrowiu i wybrał wiejskie galicyjskie klimaty.Chorował na płuca i w mojej rodzinie jest to dziedziczne. Dodam tu że poślubiając Annę popełnił mezalians gdyż nie była ona tego samego stanu. Z jedną z córek Józefa ożenił się profesor z UJ o nazwisku Wnęk.Druga wyszła za Czecha i tam zamieszkała o losie trzeciej nic nie wiem .Z czwartą ożenił się mój pradziadek Klemens Wojtanowski.W związku tym urodziło się pięcioro dzieci trzech synów i dwie córki. Moim dziadkiem był Marian Wojtanowski rocznik 1896. W 1914 został powołany do służby w CK-Armii jako ułan. Walczy w wielkiej wojnie.Po odzyskaniu niepodległości wstępuje do nowo formującego się WP.Bierze udział w wojnie Polsko-bolszewickiej.Kończy służbę w stopniu st.sierżanta odznaczony krzyżem Virtuti Militari.Pozdrawiam!