Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Archiwa historyczne Białorusi w Grodnie i Mińsku

5.06.2011 11:17
Witam

W tym wątku chciałem poruszyć temat historycznych archiwów białoruskich w Mińsku i Grodnie. Wie ktoś jak wygląda dostęp do tych archiwów dla obcokrajowców? W archiwum w Grodnie znajdują się księgi metrykalne z interesującej mnie parafii Kiemieliszki. Chciałbym się tam kiedyś wybrać, a przy okazji odwiedzić rodzinę na Białorusi. Był już ktoś może w tych archiwach? Napiszcie o swoich doświadczeniach.

Odpowiedzi (3)

9.06.2011 20:32
Znalazłem na jednej z stron poświęconych genealogii kresowej krótki poradnik dla korzystających w grodzieńskiego archiwum. Pozwolę sobie zacytować tutaj fragmenty tekstu dotyczącego zamawiania ksiąg:

Księgi parafialne można przeglądać odpłatnie w czytelni archiwum w Grodnie. Należy najpierw skorzystać z katalogu dostępnego w czytelni (wybrać interesujące nas pozycje i wypełnić formularz zamówienia). Następnie zostanie przez pracowników czytelni obliczona opłata (trudno mi określić jaka to jest aktualnie kwota), którą należy uregulować w banku wpłacając ją na wskazane konto i z potwierdzeniem wpłaty wrócić na umówioną godzinę do archiwum. Po okazaniu potwierdzenia wpłaty księgi będą do dyspozycji w archiwum - najczęściej przygotowane w kolejnym dniu, ale można prosić rano o przygotowanie ich na popołudnie. Niestety nie wolno fotografować ksiąg i zakaz ten jest skrupulatnie przestrzegany przez pracowników archiwum. Nie można złożyć zamówienia na księgi drogą mailową.


Poniżej adres archiwum:

Narodowe Historyczne Archiwum Białorusi w Grodnie (Национальный исторический архив Беларуси в г. Гродно)
pl. Tizengauza (пл. Тизенгауза 2)
Grodno, 230023, Białoruś (230023, г. Гродно, Беларусь)
tel. (+375 152) 77 28 56
faks.(+375 152) 74 31 04
e-mail: niab_grodno@tut.by
e-mail: niabgrodno@rambler.ru
www: http://archives.gov.by
http://archives.gov.by/eng (wersja EN)

Dyrektor archiwum: Tatiana Lurievna Afanasieva

Godziny pracy archiwum:

poniedziałek-piątek: 8.30-17:30

Godziny pracy czytelni archiwum:

poniedziałek-czwartek: 9.00-20.00
piątek: 9.00–16.00

obowiązuje przerwa obiadowa

Mam nadzieję, że te informacje się komuś przydarzą. Ja zamierzam się tam wybrać jeszcze w tym roku, o ile załatwię wizę. Myślę jednak, że nie będzie z nią problemu, rodzina obiecała wysłać zaproszenie. O przebiegu swojego pobytu oczywiście napiszę w portalu.
9.07.2011 14:39
Miałem okazję pracy w Grodnie. Ogolnie nie jest tam źle. Na początek rozmowa z szefową archiwum. Krótka wymiana zdań o tym co będe szukał itp. Gdy okazało się, że chodzi o genealogię rozpoczał sie proces biurokratyczny. Trzeba napisać podanie, w którym trzeba ukazać swoje dane paszportowe, cel (nazwiska, miejscowości, parafie) i co nas interesuje.... Najwięcej problemów jest z nazwami miejscowości, gdyż po polsku jest tak a po rosyjsku inaczej... dużo dobrej woli ze strony pracowników i podanko ukończone. Kolejny krok to ponowna wizyta u derektora z podankiem po pozwolenie na kożystanie z archiwum, księgowa daje rechunek do zapłacenia na 12 konsultacji na około 250 000 białoruskich rubli (nie pamiętam dokładnie) to około 50 $ i na rok dostęp do zbiorów . Dalej to juz kwestie katalogów, opisów... tak jak wszdzie.
Niestety nie wolno fotografować żadnych metryk Można napisać podanko o wypis metrykalny i kolejna opłata 107 000 rubli za sztukę. Trzeba pamietać również, że czytelnia jest bardzo mała, jeżeli dobrze pamietam, chyba na 10 miejsc z czego 2 na mikrofilmy.
Życzę wszystkim udającym sie do Grodna powodzenia.
15.08.2011 12:36
Witam!!!
Gmerając w necie natknąłem się na adres Narodowego historycznego archiwum Białorusi (Национальный исторический архив Беларуси). A to link do strony. http://niab.by/old Strona jest, na szczęście (lub nie - jak kto woli) w j. rosyjskim, a nie np. w angielskim