Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Janton

30.07.2011 13:31
Szukam informacji na temat nazwiska JANTON, skąd pochodzi , itd, itp......

Odpowiedzi (3)

30.07.2011 20:12


Etymologia Nazwiska

Janton - 1421 od imienia Antoni. Imię, notowane w Polsce od XIII wieku, pochodzi od łacińskiego Antonius. Pierwotnie była to nazwa znanego rodu rzymskiego.

30.07.2011 20:21


Janton
Liczba mieszkańców z podanym nazwiskiem: 44

Miejsce zamieszkania osób:
bydgoskie:3, katowickie:8, legnickie:1, lubelskie:2, nowosądeckie:1, pilskie:1, płockie:3, poznańskie:13, tarnowskie:2, wrocławskie:10

Nie są to może dane dokładne i bardzo aktualne - jest to bardzo rzadkie nazwisko w Polsce
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/in ... ang=&op=se
2.08.2011 23:02


Imię męskie wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich plebejuszów Antonii, lub gens Antonia. Najsłynniejszą postacią z tego rodu był Marcus Antonius, czyli Marek Antoniusz, najpierw współpracownik, a potem przeciwnik Augusta Oktawiana. Skąd się wzięła nazwa tego rodu, nie wiemy; pod koniec republiki rzymskiej greccy literaci poczęli ją wywodzić od syna Herkulesa, Antona.

W Polsce imię Antoni poświadczone jest od połowy XIII w. w postaciach: Antoni, Jantoni, a także Anton i Janton (to ostatnie z Rusi Czerwonej) oraz w formach zdrobniałych: Antonek, Antoniec, Antosz i Jantosz, Antusz. Od tego imienia pochodzą nazwiska typu Antonowicz, Antoniewicz, Antosiewicz. Antoni w Polsce używany jest tylko jako imię chrześcijańskie; dla określenia członków wspomnianego rodu rzymskiego Antonii używamy późniejszego (XVI-wiecznego-) przyswojenia Antoniusz, w którym łac. -ius oddano przez polskie -iusz. Antoni zdominował u nas podobne imię Antonin, które się nie przyjęło. Warto wspomnieć, że odwrotny proces nastąpił u Czechów, gdzie imieniem podstawowym jest Antonin.