Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Polacy w Gwardii Carskiej

10.11.2011 10:45
Witam

Z dwóch niezależnych przekazów ustnych mam informację, że mój przodek mógł być w najbliższej gwardii przybocznej któregoś z ostatnich carów. Podobno był świadkiem nieudanego zamachu. Za swoją służbę dostał ziemię w Dolistowie Starym (podlaskie)

Czy wg waszej wiedzy i doswiadczeń jest szansa na ustalenie jego tożsamości? jeśli tak to od czego zacząć?

pozdrawiam

Odpowiedzi (4)

10.11.2011 21:48
Witam!
Na podstawie wiadomości z różnych forów internetowych zawartych w wątkach poświęconych armii carskiej wynika, że odnalezienie informacji o przebiegu służby wojskowej nie-oficera jest właściwie niemożliwe.
Lecz jeśli Pana przodek był oficerem to radzę napisać do Moskwy, do Archiwum Wojskowo Historycznego. Można pisać po rosyjsku i angielsku, mnie udało się bez trudu uzyskać od nich informacje dotyczące pradziadka, więc polecam.

Doczytałam teraz, że pyta Pan czy jest szansa na ustalenie tożsamości przodka, oczywiście moja sugestia ma sens w stosunku do osoby, o której wiemy jak się nazywała i dobrze byłoby znać datę jej urodzenia.
Adres pocztowy i mail archiwum zamieszczam poniżej.

Российский Государственный Военно-Исторический Архив,
105005,г. Москва, 2-я Бауманская ул.д.3

rgviarchives@mtu-net.ru
11.11.2011 09:19
W Dolistowie Starym w latach międzywojennych było dziewięciu właścicieli rolnych, którzy gospodarowali na sześciu majątkach o łącznym areale 1782 ha, i tak:
Dzięciołowo: Jan Kozłowski (964 ha), Wojciech Grygielko (54 ha), Aleksander Kucharski i Jan Wysocki (53 ha) – razem 1071 ha
Karpiniec: Szumkowski (356 ha)
Wrocień: Stefania Maciejowska (107 ha),
Karpowicze: Antoni Krejbich (101 ha)
Jaświłki: Piotr Pawłowski (87 ha)
Strożnowo: Stanisław Kossakowski (60 ha)
Potentatem był Jan Kozłowski, który gospodarzył prawie na połowie gruntów.
Naiwnością byłoby wstród wymienionych wskazać sukcesora śp. Dziadka, ale mogą to być dane pomocnicze przy ustalaniu tożsamości. Myślę, że należałoby dokonać penetracji historycznej samej wsi, od miejscowego kościoła Św. Wawrzyńca z 1789 r., poczynając.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C ... ia_parafii
Właściciele dóbr najczęćiej byli dobrodziejami koscioła, więc mogą być tam jakies zapisy w księgach parafialnych, jakieś epitafia na ścianach, krypty, ślady na miejscowym cmentarzu... Wcześniej można by wysłać e-mail do parafii (może ksiadz odpowie).
11.11.2011 10:17
Donacje carskie były hojne. Szczególnie duża ich fala popłynęła po stłumieniu Powstania Styczniowego. Zachował się z 1918 r. spis majątków donacyjnych wg nazwisk donatariuszy, na podstawie polis asekuracyjnych ubezpieczeń budowli od ognia (AAN Warszawa; MR i RR sygn.. 239). Wśród wielu wymienionych tam miejscowości nie znalazłem jednak dóbr Dolistowo Stare.
I tu ciekawostka. Nawet Włodzimierz Lenin (tak, ten sam) był donatariuszem wsi Chotelek Zielony w gminie Busko. Nieźle musiał się zasłużyć reżimowi carskiemu.
Historia lubi się powtarzać!
16.11.2011 13:04
Dziękuję bardzo za informacje.
Oczywiście dane z archiwum parafii dolistowskiej mam zbadane (prawdziwy raj dla genealogów!).

wysłałem zapytanie do archiwum w Moskwie i czekam na odpowiedź.