Witam serdecznie,
w moim drzewie genealogicznym mam Rudnickich dokładnie z tamtych stron:
Nieznanego imienia Rudnicki był pierwszym mężem mojej praprababci Michaliny, mieli 2 dzieci: Ewę i Jana.
Mniemam, że pan Rudnicki zmarł w młodym wieku, gdyż jeszcze młoda Michalina poślubiła mojego prapradziadka,
Onufrego Kozakiewicza. Onufry był ścigany przez cara za udział w Powstaniu Styczniowym i ukrywał się przed stryczkiem lub zsyłką na Sybir w lasach hrabiostwa Potockich i Bocheńskich. Z czasem, przy pomocy dobrodziejów Bocheńskich, Onufry wraz z kilkoma ludźmi takimi jak on, tworzy osadę Majdan koło Soszyczna, położoną m.i. w sąsiedztwie miejscowości: Soszyczno, Pniewno, Kowel, Kamień Koszyrski, Czerwiszcze, Hołoby, Harasin, Maniewicze, Toboły i inn.
W tymże Majdanie zamieszkują Michalina i Onufry, wraz z dziećmi z pierwszego małżeństwa Michaliny.
Ewa Rudnicka wyszła za mąż za mieszkańca Majdanu i przeprowadziła się do jego domu.
Co do Jana Rudnickiego:
z poręki ojczyma, Onufrego Kozakiewicza, w 1890r hrabina Maria Bocheńska (z Potockich) z Brodów na Wołyniu, zatrudniła Jana jako gajowego w gajówce Krasny Bór. Dostał też dom mieszkalny, do którego wyprowadził się na zawsze z Majdanu. Jan żył z tytułu piastowania stanowiska gajowego i uprawy 3 ha gospodarstwa. W czasie I wojny światowej tereny te zajęły wojska wojska niemieckie, zapanował głód i niedola. Ale dzięki temu, że gajówka w Krasnym Borze leżała w głębi lasu, rodzina Jana Rudnickiego przeżyła I wojnę w znośnych warunkach, nie niepokojona przez wojska rosyjskie ani niemieckie.
Tu ślad o Rudnickich mi się urywa, gdyż ja jestem potomkiem najmłodszego syna Michaliny i Onufrego Kozakiewiczów, Piotra, który, jako dorosły człowiek, również został gajowym w lasach pani Bocheńskiej i otrzymał gajówkę Chucnia koło Czerwiszczy.
Czy ktoś z Państwa ma w swoim drzewie osoby, które wymieniłam?
Pozdrawiam
Małgorzata