Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Neurowie

17.01.2012 13:32
Lud wymieniony przez Herodota w opisie Scytii, jedyny który można uznać za słowiański - choć co do tego są wśród badaczy wątpliwości. Zasięg terytorialny określa się gdzieś na północny zachód od płn wybrzeża Morza Czarnego - w ziemi wołyńskiej, kijowskiej, w dorzeczu Dniepru, nad Bohem, rozszerzając niekiedy to terytorium nawet do Małopolski. Są pewne poszlaki na identyfikowanie Naurów z występującym u Tacyta plemieniem Nervii (które choć określane jako germańskie było raczej przez germanizację infiltrowane).
Należy nadmienić że są próby interpretowania Neurów jako ludu staroeuropejskiego lub scytyjskiego, galijskiego lub bałtyckiego.
Zasięg terytorialny plemienia określa się na podstawie występowania nazw wodnych z członem nur- ner- (wywodzące się z rdzenia nyr-). Np. Nurec (dopływ Siniuchy, Nurzec (dopływ Bugu), a nawet Ner (Nyr, Nir, dopływ Warty). Rzeczki te mogły wziąć nazwę od plemienia, przede wszystkim jeśli znajdowały się na jego obrzeżach i określane były mianem granicy "ich".
Pewne jest że nad rzeką Roś skupiały się liczne importy antyczne datowane głównie na przełom VI i V wieku p.n.e. Prawdopodobnie powstał tam ośrodek polityczno-gospodarczy - który można przypisać właśnie plemieniu Neurów.

Bibliografia

Słownik Starożytności Słowiańskich
Jagodziński G., Koncepcje pochodzenia Słowian - dok. internetowy