Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Janowski (2)

22.01.2012 14:58
Szukam jakichkolwiek informacji o rodzinie Janowskich, zwłaszcza o Romualdzie Janowskim i jego żonie Marii Janowskiej z domu Hładko.
Romuald Janowski, syn Adriana, urodzony w województwie brzeskim w 1878 r., zmarł w 21.07.1940 r. na Sybirze (rejon Archangielski, Kargowina). Wiem, że w 1925 roku był dyrektorem Banku dla Handlu i Przemysłu (?) w Prużanie. Maria Janowska, córka Jana, urodzona w 1885r. w Hajkach, gubernia grodzieńska, powiat wołkowyski, po powrocie z Sybiru osiedliła się na Dolnym Śląsku. Syn, Kazimierz Janowski, więzień Pawiaka, zmarł w Oświęcimiu. Córka, Janina Janowska, po mężu Olszańska, urodzona w Brześciu w 1904 roku, po powrocie z Sybiru osiedliła się na Dolnym Śląsku.
Wiem, że cała rodzina, gdzieś około 1907 roku trafiła na Kaukaz z zakazem powrotu do Polski. Było to konsekwencją strajków studenckich, w których uczestniczył Romuald Janowski. Nie wiem ile czasu tam spędzili i gdzie dokładnie mieszkali.

Odpowiedzi (1)

17.03.2013 19:25
[imgprawa]http://www.konwentpolonia.pl/ap_images/janowski_stanislaw.jpgNie wiem czy to z tego rodu Janowskich, czy z innego, ale Wincenty Janowski, urodzony w roku 1800, ożenił się w styczniu 1828 z moją krewną Zofią Szczotkowską (siostrą mego prapradziadka Alfonsa), ślub odbył się w kościele w miejscowości Wielony (dziś po łotewsku nazywa się Viļāni) w powiecie rzeżyckim (Łatgalia, czyli Inflanty Królewskie). Mieli dwóch synów: Stefana (1828-1891) i Stanisława (1831-1883) oraz dwie córki (Jadwigę i Zofię).

W 1842 roku Janowski kupił Wielony, o czym można przeczytać w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" w tomie XIII (1893 r.) na str. 360.

Stanisław Janowski (załączam obok jego zdjęcie) tak samo, jak jego starszy brat (który po studiach był ziemianinem i urzędnikiem Kolei Warszawsko–Petersburskiej), był członkiem Korporacji Akademickiej Konwent Polonorum, po studiach był urzędnikiem, więziony był za za powstanie styczniowe.[prawa]Stanisław Janowski -->
Poniżej w załączeniu zachowany w państwowych archiwach łotewskich fragment spisu ludności z 1854 roku, zawierający mieszkańców dworu Wielony (w skanie - dla oszczędności miejsca na serwerach - nie dołączyłem spisu służby: lokajów, służących, lokajów, furmanów itp., których jest tam kilkanaście osób).
[attachment]dwór Wielony 1854.jpg