Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gościccy

20.02.2012 08:45
Witam serdecznie:)
Poszukuje informacji o Nazwisku i Rodzinie Gościckich h Lubicz.
Bede wdzieczny za jakiwekolwiek informacje:)

Odpowiedzi (3)

20.02.2012 14:01


Gościcki h. Lubicz, na Mazowszu i Ukrainie; z nich 1 kasztelan 1471. Źródło: A.A. Kosiński, Przewodnik Heraldyczny, T.1.

Brody Małe

Miejscowość wspominana w dokumentach w roku 1428, w średniowieczu określana jako Brodi militale (rycerskie), Brodi Parva, Brody Minor. Prawdopodobnie dziesięcinę z Bród rycerskich odbierał klasztor w Czerwińsku. W XV wieku wioska była własnością zamożnej szlachty herbu Prus. Co ciekawe, już w 1502 roku wymieniony został w dokumentach również przedstawiciel stanu chłopskiego- „pracowity Wojciech Pielat”. W końcu XVIII wieku wieś była trójdzielną własnością Miszewskiej, Mieczyńskiego i Łosowskiego. Około roku 1824 należała do Tomasza Gościckiego herbu Lubicz. Wieś liczyła wówczas 8 domostw.

LELICE -Gmina Gozdowo

Miejscowość Lelice położona jest na terenie Gminy Gozdowo w południowej części powiatu sierpeckiego.

W 1876 roku majątek Lelice liczył 347 ha. Wraz ze Zbójnem, Gołocinem i Reczewem dziedziczyła tu po matce Maria z Zawiszów, żona Zdzisława Piwnickiego. W 1879 roku od Piwinickich te dobra kupił Julian Gościcki. Następnie ten majątek przejął jego syn Kazimierz, dziedziczący tu w okresie międzywojennym.

Właścicielem majątku był Kazimierz Gościcki herbu Lubicz (1875-1930). Skończył gimnazjum w Warszawie, następnie wyjechał na studia do Lipska, potem do Paryżu i Danii. Po śmierci ojca objął folwarki: Lelice, Miodusy i Cetlino. Był członkiem Towarzystwa Rolniczego w Płocku i to właśnie on 21 XII 1903 roku przekazał grunt pod budowę przytułku dla niedołężnych pracowników rolnictwa w Lelicach. Ponadto pełnił funkcje prezesa związku hodowców w powiecie płockim, przewodniczył miejscowej straży pożarnej. Ożenił się z Antoniną ze Starża- Majewskich. Gościcki zmarł dnia 08 03 1930 roku na zawał serca w swoim dworku w Lelicach. Gościccy mieli troje dzieci: Janinę, Huberta i Lecha. Po śmierci Kazimierza majątkiem Lelice zajęła się jego żona. Była wykształcona w Belgii. Wiele czasu poświęcała pracy społecznej. Otrzymała za to, jeszcze w II RP, Srebrny Krzyż Zasługi. W 1940 roku została wyrzucona z Lelic przez Niemców. Po wojnie pracowała w Sochaczewie jako nauczycielka.
Za czasów Gościckich wzniesiono tu dwór, datuje się go na końcówkę XIX wieku., Jest drewniany o konstrukcji zrębowej oszalowany, na kamiennej podmurówce. Wybudowano go na planie prostokąta. Ma piętrowe wystawki (frontowa murowana z cegły). Układ wnętrza dwutraktowy z sienią i salonem na osi. Zachowała się zabytkowa stolarka drzwiowa. Dach jest czterospadowy, na wystawkami dwuspadowy, kryty blachą. Wokół dworu zachowały się resztki parku.
W 1939 r. majątek przejmują Niemcy. W czasie wojny gospodarują tu Percki i Kofer. Majątek jest bardzo dobrze prowadzony a park utrzymany w bardzo dobrym stanie.

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1884 roku. Czytamy w nim: Lelice wieś w powiecie płockim, gmina Lelice, parafia Bonisław, przy trakcie pocztowym z Płocka do Mławy, o 3 mile od Płocka, o 2 i pół od Sierpca. Posiada urząd gminny i szkołę elementarną. Dawniej była tu stacja pocztowa obecnie przeniesiona do Bielska. W 1884 roku było 22 domy i 293 mieszkańców. Cała wieś liczyła 1 058 mórg ziemi. W czasie uwłaszczenia powstało tu 46 gospodarstw na 125 morgach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grochowalsk

Gościcki Leon

Ksiądz , społecznik.

http://ostroviana.dle.interia.pl/08_Slo ... ficzny.htm

http://www.dig.pl/pdf/Szlachta_wylegitymowana.pdf

20.02.2012 15:29


Teki Dworzaczka - regestry

Gazety > XVIII wiek
51 (Gazeta Warszawska) 1786
5 lipca w Warsz. chrzest u kapuc. córki Antoniego Ostrowskiego, pułk. w wojsku W. X. L. Chrzestni: hr. de Stachelberg, poseł W. Ros. z Izabelą z ks. Poniat. Branicką, kaszt. krakowską, Hatmanową W. Kor. i Potocki woj. ruski, z panią z ks. Poniat. Tyszkiewiczową, hetm. polną lit. (s. nr. 55) Pułtusk, 24 czerw. Wizyt. szkolna. Wyróznieni uczniowie kl. I: Otto Rakowski; Daniel Miecznikowski, Wojszczyc; Jan Kobyliński; Zyg. Krzyżanowski; Maciej Hoynacki; Józef Hoynacki; Jan Pniewski; Mar. Olkowski; Józef Ogonowski, Ant. Komorowski; Aleks. Chotkowski; Ludwik Zieliński, Wojszczyc; Winc. Przedziecki; Michał Głozewski; Zg. Czarnowski; Walenty Załęski, Ant. Kozłowski, Leonard Lasocki, podsędkowicz; kl. II: A. Jaroszewski; Tom. Gościcki; An. Godlewski; Fr. Rzewnicki, regentowicz; Alojzy Krajewski; Jan Stryjewski; Jakub Stępczyński; Flor. Skotnicki; Jan Surdykowski; Ant. Biedrzycki; Kaz. Ostaszewski; Ig. Jurski; Ludwik Küński; Zyg. Mosakowski; Paweł Gadomski; Fort. Młodzianowski; Jan Biedzycki; Adam Zabielski, Jan Glinowiecki; Ant. Dobrowolski; Kaz. Liberadzki. kl. III: Rafał Łempicki, cześnikowicz. Wojc. Mieszkowski, Onuf. Przeciszewski, Józef Dramiński; Wal. Rusciński; Bar. Chełchowski; Franc. Krakowiecki; Wal. Ostaszewski; Wal. Pniewski; Hip. Buczyński, sędzic; Jan Ratyński, Ant. Staniszewski. kl. IV: Czarnowski Jzf., podczaszyc nurski; Syl. Obrębski; Teodor Krajewski, podczaszyc zawskrzyński; Stan. Bączkowski; Jan Bagiński; Jan Roztkowski; Józ. Bobowski, Józ. De Tylli; Tad. De Tylli, cześnikowicze; Melchior Przeradowski, miecznikowicz; Wal. Zgliczyński; Kaz. Kisielnicki; Mich. Kisielnicki, starościcowie; kl. V. Jan Ciemniewski, lędzic z R.; Józ. Czaplicki; Tad. Czeżuchowicz; And. Twiderski, miecznikowicz; Ig. Dziewczopolski; Mac. Ulatowski; Wojc. Krasnodębski; Franc. Zaleski; Stan. Świderski, Stan. Zembrzuski; Hier. Troczkiewicz; Kl. VI: Ig. Urbanowski; Tom. Załuski; Wojc. Ropelewski; Ant. Łojewski; Franc. Tyszka; Sew. Obrębski; Krakowiecki; Kaz. Boynowski. Zołuki 12 czerw. Uczniowie: Jerzy Wąsowicz, syn rotm. pow. wołkow. w kl. I; Grzegorz Illasiewicz, w kl. II

Gazety > XIX wiek > Część 1
231 (Dziennik Poznański) 1862
Jan Gościcki pozasłużb. sędzia + w Szubinie 6/IV. Dzieci (nr 82 śr. 9/IV.)

6500 (Dziennik Poznański) 1888
Edw. Gościcki + dziś po ciężk. dł. chor. Żona, dzieci. Bydgoszcz, 2/VII. (151)

Gazety > XIX wiek > Część 2
2008 (Dziennik Poznański) 1915
22/II. + Stanisław Gościcki, w Berlinie, 47 l. Pogrzeb tamże Podp. żona i córeczka Żernicki wymienia Gościckich h. Lubicz

2296 (Dziennik Poznański) 1915
25/XII. + Gustaw Gościcki, l. 41, w Berlinie. Pogrzeb w Berlinie. Podp. strapione siostry Berlin-Poznań Zernicki wymienia Gościckich h. Lubicz

Grodzkie i ziemskie > Poznań > Inskrypcje > XVII/XVIII wiek
11464 (Nr. 1369) 1792
Franciszek Gościcki w im. sw. oraz Teresy z Krassowskich c. o. Antoniego Kr. z ol. Jadwigi z Brezów Brezianki zrodz. żony swej (f. 300)

Metrykalia > Katolickie > Część 3
15220 (Branno)
1799.8/XII. (Markowo dw.) Mikołaj Ignacy, (6. *) s. M. Józefa i Heleny z Różnieckich Dzimińskich -- MD. franc. Gościcki i D. Teresa Gość. oboje z Lipia

http://teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html

http://kpbc.umk.pl/dlibra/plain-content?id=34006

20.02.2012 18:45


Polskie Towarzystwo Genealogiczne

Warszawa

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 71wa&op=gt

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 71wa&op=gt

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 71wa&op=gt

Strona Gościcki

http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/in ... ang=&op=se

Strona główna proszę kliknąć ,,genoszukacz,, i wpisać nazwisko bez polskich znaków