Moje notatki z ksiąg metrykalnych odnoszących się do Suszna koło Radziechowa, dotyczące okresu od roku 1784, trzymają się wątku mojego nazwiska oraz nazwisk wpisanych przy moim nazwisku. Od samego początku robienia tych notatek zwróciłem uwagę na pewną regularność; prawie wszystkie polskie nazwiska we wsi miały końcówkę ski lub cki. Poniżej podaję listę tych nazwisk:
Aniszewski (Janiszewski), Bielawski, Biliński (Biloński, Bilański), Cichecki, Czaczyński (Czyczyński), Czarnecki (Czerniecki, Czarnycki), Czerwiański, Dumański, Gorbaczewski, Gordzieliński, Gorzkowski, Horbaczewski, Kaczmarski, Kawecki, Koprowski, Kornacki, Kotulski, Kozłowski, Kucharski, Kusiński, Leszczyński, Lipiński, Lochański (Lochiański, Łochański), Łobocki, Łosocki, Makowski, Matuszewski, Matyński, Milawski (Milewski), Młodzianowski, Modrzejewski, Paszkowski, Pomarecki, Potocki, Potrebiowski (Potrebilawski), Rawecki, Samborski, Skarzewski, Stocki, Suchnacki, Szczyrkowski, Tomaszewski, Wokulski, Zabielski.
W moich notatkach natrafiłem na nazwiska: Baran, Chudy, Mazurek, jako nazwiska innego typu.
Moja lista mieszkańców Suszna jest jedynie częściowa i wiem, że tych nazwisk, jednych i drugich było tam o wiele więcej. Pominąłem tu nazwiska mieszkańców dworu. Starałem się też pominąć nazwiska spowinowacone w jakiś sposób z właścicielami dworu.
Cicheccy, Czaczyńscy, Gorzkowscy, Kaweccy, Kozłowscy, Lipińscy, Młodzianowscy, Modrzejewscy, Raweccy, Skarzewscy, Szczyrkowscy, Zabielscy, byli wpisywani w księgi metrykalne jako nobiles, jeszcze na początku podanego powyżej okresu. Okres ten zaczynał się 11 lat po zajęciu Suszna przez Austrię.
To szlachectwo dotyczyło w zasadzie jednego pokolenia. Następne pokolenie było zapisywane jako laboriosi lub usor coguni (nie wiem co to ostatnie określenie znaczy. Słowniki na internecie nie tłumaczą tego). W zapisach wyglądało to z reguły tak, że panna zapisana jako nobiles, brała ślub z mężczyzną zapisanym jako laboriosi, świadkami byli: on nobiles, ona usor coguni lub laboriosi. Najdłużej w pierwotnym stanie przetrwali w Susznie Młodzianowscy, bo aż do połowy wieku 19-tego. W zapisach występowali często jako świadkowie lub chrześni.
Jestem zainteresowany historią osadnictwa polskiego w Susznie ale niestety mieszkam zbyt daleko od Polski i Ukrainy i dalsze poszukiwania muszę odłożyć na potem. Dzielę się więc moją wiedzą z uczestnikami tego forum. Czy ktoś może tu dodać coś interesujcego? Jakieś wiarygodne źródło historyczne?