Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bolcieniki - obw. grodzieński, rej. woronowski

3.03.2012 15:55
Bolcieniki

Bolcieniki (biał. Больцінікі, Balciniki) – wieś na Białorusi położona w obwodzie grodzieńskim, w rejonie woronowskim. Wieś wchodzi w skład sielsowietu bieniakońskiego.
W końcowych latach XVII wieku majątek Bolcieniki należał do skarbnika Wielkiego Księstwa Litewskiego Jana Szrettera. Od 1723 roku przeszedł w ręce stolnika inflanckiego Wawrzyńca Puttkamera, który ożenił się z Dorotą Szretterową. Do II wojny światowej Bolcieniki należały do Puttkamerów.
We dworze mieszkała miłość Adama Mickiewicza, Maryla Wereszczakówna, żona Wawrzyńca Puttkamera, a sam Mickiewicz kilkakrotnie odwiedzał małżeństwo w Bolcienikach. Puttkamerowa żyła w Bolcienikach do śmierci męża w 1850 roku, po czym przeprowadziła się do położonego w sąsiedztwie majątku Brażelce. Ostatnią właścicielką Bolcienik była Janina Żółtowska, autorka ich opisu we wspomnieniach "Inne czasy, inni ludzie", wydanych w Londynie w 1959 roku.
We wsi zachował się dwór, zbudowany według projektu Tadeusza Rostworowskiego w latach 1890–1896. Gmach z nieotynkowanej cegły w stylu neogotyckim ulokowany jest na miejscu starego dworu. W budynku znajdują się biura kołchozu i biblioteka z ekspozycją poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. W pobliżu dworu rosną akacje, których nasiona przysłał przyjaciel Mickiewicza, Antoni Odyniec.
W pobliżu znajduje się niewielki zalesiony obszar z kamieniem z wyrytym przez Marylę Puttkamerową krzyżem mającym symbolizować śmierć jej miłości do Mickiewicza.

Genealogia Mickiewiczów
Forum Mickiewiczów
Więcej zdjęć dotyczących Mickiewiczów - Przejdź


Bibliografia

Wikipedia

Odpowiedzi (1)

3.03.2012 16:03
Bolcieniki Bolcieniki - (Бальценікі) to niewielka miejscowość w rejonie werenowskim na Białorusi, położona tuż przy granicy z Litwą.

Zachował się tu interesujący zespół dworski. W końcu XVII w. majątek ten należał do skarbnika Wielkiego Księstwa Litewskiego Jana Szrettera. W 1723 r. Bolcieniki znalazły się w ręku Puttkamerów i pozostawały własnością tej rodziny do II wojny światowej. W 1 połowie XIX w. majątek należał do hr. Wawrzyńca Puttkamera, który w 1821 r., poślubił ukochaną Adama Mickiewicza - Marylę Wereszczakównę i zamieszkał z nią w istniejącym tu wówczas niewielkim dworze. Mickiewicz kilkakrotnie odwiedził Puttkamerów w Bolcienikach, bywali tu także jego wileńscy przyjaciele. Maryla wraz z mężem mieszkała w Bolcienikach do śmierci Wawrzyńca w 1850 r., kiedy to przeniosła się do sąsiedniego majątku Brażelce, gdzie zmarła w 1863 r. Ostatnią właścicielką majątku była Janina z Puttkamerów Żółtowska, która opisała m.in. Bolcieniki w swych wspomnieniach Inne czasy, inni ludzie wydanych przez Polską Fundację Kulturalna w Londynie w 1959 r. i wznowionych w 1998 r.

Zachowany do naszych czasów neogotycki dwór w Bolcienikach został wybudowany w l. 1890-1896 na miejscu starego dworu przez wnuka Maryli Wawrzyńca Puttkamera, wg projektu Tadeusza Rostworowskiego. Jest to budynek o bryle nieregularnej zbudowany z czerwonej, nieotynkowanej cegły. Składa się z części piętrowej i parterowej, każda z nich zaakcentowana jest ryzalitem zakończonym trójkątnym szczytem. Pomiędzy ryzalitami od frontu znajduje się wgłębny trójarkadowy portyk. Okna w większości ostrołukowe, z ozdobnym obramieniem. We wnętrzach zachowały się trzy piece kaflowe z k. XIX w., stolarka oraz część stiukowych zdobień ścian i sufitów. W budynku mieszczą się obecnie biura miejscowego kołchozu, oraz biblioteka, w której znajduje się skromna ekspozycja muzealna poświęcona Adamowi Mickiewiczowi. W pobliżu dworu stoją prostopadle do niego trzy stare kamienne budynki gospodarcze, tworząc dziedziniec, ozdobiony kwiatowym gazonem. Koło dworu rosną ogromne akacje, wyrosłe z nasion, które przysłał Maryli z Rzymu przyjaciel Mickiewicza Antoni Edward Odyniec. Za dworem rozciąga się park o powierzchni 8 ha, kilkakrotnie przekomponowywany. W okresie budowy nowego dworu park powiększono wg projektu ogrodnika z Wilna - Pawłowicza. W cennym drzewostanie rośnie kilka gatunków drzew i krzewów egzotycznych. Zachowała się także piękna aleja lipowa, wiodąca do stawu na rz. Grożółce, zwanego "Morzem Maryli". Za stawem, w odległości ok. 500 m od dworu i parku, znajduje się niewielki sosnowy lasek, zwany "Gaikiem". Tu Maryla spotykała się z Mickiewiczem, i tu szukała odosobnienia podczas samotnych spacerów. W centrum "Gaiku" znajduje się głaz z wyrytym przez nieszczęśliwą hrabinę Puttkamerową krzyżem, mającym symbolizować śmierć jej miłości do poety.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Rąkowski

Genealogia Mickiewiczów
Forum Mickiewiczów
Więcej zdjęć dotyczących Mickiewiczów - Przejdź


Bibliografia

http://www.kresy.pl/zobacz-kresy,miejsca?zobacz/bolcieniki