Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dziewiatowscy z Dziewałtowa??

11.04.2012 18:39
Czy ktoś może mi pomóc w poszukiwaniu informacji na temat rodziny Dziewiatowskich? W toku moich poszukiwań korzeni rodowych doszedłem do wniosku, że pochodzić ona może z okolicy Dziewałtowa na Litwie (obecnie Deltuva). Czy ktoś kiedykolwiek napotkał się z podobnym nazwiskiem? Jakiś czas temu znalazłem niejakiego Joachima Gintowt - Dziewiatowskiego, szambelana królewskiego i sekretarza stanu (w: "Polska stanisławowska w oczach cudzoziemców" Wacława Zawadzkiego), który jednocześnie występuje gdzie indziej jako Joachim Gintowt - Dziewiałtowski, również sekretarz stanu i przy okazji właściciel dóbr Wrocieryż. Wydaje mi się, że w toku historii ród Gintowt - Dziewałtowskich z początku XVI, wyewoluował również w Dziewiałtowskich i Dziewiatowskich. Nie wiem tylko, kiedy moja rodzina, pochodząca okolic Głębokiego na Litwie (obecnie Białoruś) straciła pierwszy człon i zaczęła się pisać , jak się pisze. Mój pradziadek, urodzony w połowie XIX, pochowany jest na cmentarzu w Głębokiem, nikt natomiast nie wie, skąd pochodzili jego rodzice.
Pozdrawiam, Krzysztof Dziewiatowski

Odpowiedzi (3)

11.04.2012 21:07
Z opracowania ,,Etymologii Nazwisk,, pani Ewy Szczodruch wynika że nazwisko Dziewiatowski pochodzi :

Dziewiatowski - od dziewiąty

Gintowt - używano jako przydomek

A jest to także :

Imię pochodzenia litewskiego, złożone z elementów: gint- 'bronić' i -tautas 'lud, naród, plemię'. Proces polonizacji imion litewskich spowodował, że w tekstach spotykamy takie postacie tego imienia: Gintowt, Gintułt, Gintult. Brak daty imienin.
11.04.2012 21:27
Jeśli z Dziewiałtowa to zapewne „Dziewiałtowski” (nie „Dziewiatowski” – zapewne pomyłka w zapisach metrykalnych).
W „Spisie Szlachty Królestwa Polskiego…” Warszawa 1851, s. 51 jest wymieniony:

Prosper Alojzy Gintowt Dziewiałtowski herbu Trąby, syn Stanisława Piusa.
17.10.2016 22:11
Prosper Gintoft DZIEWAŁTOWSKI dziedzic wsi Wrocieryża był ojcem chrzestnym mojego praprapradziadka Mansweta Antoniego Głębockiego w roku 1840tym w parafii Mieronice (obecnie woj. świętokrzyskie). Manswet był wnukiem Karola Głębockiego, posła na Sejm Wielki, który zmarł koło Kamieńca Podolskiego, w dobrach Aleksandry Branickiej von Engelhardt (był targowiczaninem).
Pozdrawiam