Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Duninowie h. Łabędź

15.05.2012 12:51
[imglewa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto/herby/labedz.gifDunin to przydomek wielu rodzin polskich wywodzących się w większości przypadków z jednego pnia Łabędziców, których pierwszym znanym przedstawicielem jest Włast (Włost) ojciec (lub dziad) Piotra. Ów Piotr Włostowic znany jest jako fundator 77 kościołów w niemal całej Polsce, a także jako "Duńczyk". Zarówno legendy o liczbie kościołów jak i o duńskim pochodzenia należy uznać za fantazję, prawdą jest jednak że Piotr miał duże wpływy i znaczne sumy łożył na fundacje kościołów.

Skąd wziął się ród Łabędziców trudno dociec. Czy był spokrewniony ze Szwanbekami ze Słowacji - którzy mają identyczny herb? Czy ma coś wspólnego z rodem de Donin, pochodzącym z zamku Dunin w Łyżycach, czy pochodził z linii książęcej polskiej, czy może korzeni należy upatrywać w plemionach które ulegały wpływom Niemców przekraczających Łabę w X i XI wieku i wypierali plemiona Obodrzyców i Łużyczan. A może jest jednak jakieś ziarnko prawdy w duńskim pochodzeniu, może wreszcie należy łączyć ich z komesem Magnusem - synem króla Anglii - żadna z tych teorii nie została ostatecznie potwierdzona. Żadna też nie została całkowicie odrzucona.
[forum_t]17189,Teorie o pochodzeniu Duninów

Przydomek Dunin, jak też i herb Łabędź pojawiają się gdzieś w XIII lub XIV wieku, jednak używają ich liczne rodziny takie jak Borkowscy, Brzezińscy, Jundziłłowie, Karwiccy, Modliszewscy, Możejkowie, Rajeccy, Rzuchowscy, Szpotowie, Wąsowicze, Wolscy.
Pełny spis nazwisk herbu Łabędź

Jednym z najbardziej znanych wczesnych przedstawicieli rodu jest Mszczuj ze Skrzyńska - rycerz który ubił Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulryka von Jungingena.
[forum_t]17430,Nota biograficzna
Byli jednak i tacy którzy nie okryli się dobrą sławą - rycerze - rozbójnicy
[forum_t]1152,Rozbójnicy ze Skrzyńska

Genealogia Łabędziów