Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Soszyński Roman

7.12.2008 16:00
[blok]Ksiądz Kanonik mgr Roman Soszyński (1912-2003)
syn Ludwika i Walerii Soszyńskich wywodzących się z drobnej szlachty, od pokoleń osiadłych na Podlasiu, urodził się 29.02.1912 w miejscowości Przekop (dzisiaj Starczewice w Gm. Korczew) należącej do parafii Knychówek w pow. Sokołowskim.
Rodzina w której urodził się Ksiądz Roman Soszyński była wieloosobową rodziną, poza rodzicami trzy siostry i trzech braci . Ks. Roman Soszyński po ukończeniu Gimnazjum Żółkiewskiego w Siedlcach zgodnie z wolą Matki wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim i w roku 1937 uzyskał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Henryka Przeździeckiego. Przez kolejne lata był wikariuszem w Parysowie k/Garwolina, Żelechowie, Krzesku i Mokobodach, W roku 1942 z rąk biskupa Czesława Sokołowskiego Ksiądz Roman Soszyński otrzymał nominacje na administratora parafii Piszczac w pow. Biała Podlaska. W parafii Piszczac zapamiętany został jako wspaniały administrator dóbr przypisanych kościołowi. Także jako dobry inwestor i organizator, gdyż to za sprawą księdza powstało w Piszczacu i funkcjonowało wiele lat jedyne na Podlasiu prowadzone przez siostry zakonne przedszkole. Za Księdza sprawą wybudowana została przykościelna dzwonnica, przeprowadzono gruntowne remonty kościoła, plebanii, organistówki, wmurowano w kościele tablice upamiętniające zbrodnie na parafianach.
Ksiądz Roman Soszyński był dla wielu pokoleń nie tylko przywódcą duchowym , kaznodzieją, nauczycielem i przyjacielem o wielkim autorytecie. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć o podłożu nie tylko duchowym, budującym i utrwalającym wiarę w czasach bardzo trudnych wojennych i powojennych także w latach sześćdziesiątych . Ksiądz był społecznikiem ale także uczył kultury, patriotyzmu i historii . Pielgrzymowanie z wiernymi do miejsc Polakom świętych jak np. Jasna Góra, Niepokalanów, Kalwaria Zebrzydowska, Ziemia Święta także pielgrzymowanie do Rzymu ( np. 16 października 1988 roku - w 10 rocznice pontyfikatu Papieża Jana Pawła II i na beatyfikację Ojca Honorata Koźmińskiego ur. 16 X 1829 w Białej Podlaskiej i chrzczonego w kościele Św. Anny w Białej Podlaskiej), Kresy w tym Katyń , było zawsze w programie pracy księdza z parafianami. .
Ks. Roman Soszyński w roku 1966 otrzymał tytuł honorowego kanonika kapituły katedralnej siedleckiej i jako kanonikowi powierzono 27 września 1967 roku administrowanie parafią we Włodawie. Funkcje tę pełnił do 15 maja 1970 roku,. W latach 1970-1976 sprawował obowiązki proboszcza i dziekana w Żelechowie.. Od 1976 roku do emerytury był proboszczem najstarszej w Białej Podlaskiej Parafii Świętej Anny. Rozkochany w Podlasiu z którym całe życie był związany Ksiądz Roman Soszyński poza tym że był kapłanem Podlasia stał się historykiem regionalistą. Zostawił po sobie wiele historycznych zapisów m.in. spisaną historię dziejów Parafii św. Anny w Białej Podlaskiej, która przez szereg lat publikowana była w Słowie Podlasia,. Piszczac, miasto ongiś królewskie 1993,. 400-lecie Unii Brzeskiej – 1996 , historię Unia w Białej Podlaskiej rok wydania 1998,
Swój złoty Jubileusz kapłaństwa obchodził w Kodniu w łączności z Maryją Królową Podlasia 20 czerwca 1987 roku. Wobec Księdza Biskupa Diecezji i kolegów 21 czerwca 1987 roku, a 28 czerwca 1987 roku w Parafii Św. Anny w Białej Podlaskiej ze swoimi dawnymi i aktualnymi parafianami . Ksiądz mgr Roman Soszyński był orędownikiem czynienia dobra nie tylko wokół parafian ale także na Kresach. Zaangażowany był osobiście w odbudowę kościołów na Białorusi, pełniąc funkcję sekretarza Komitetu odbudowy kościołów na Białorusi. Swoje posłannictwo wypełniał czynnie angażując się w zbiórkę pieniędzy na ten cel. Mimo sędziwego wieku bez względu na stan zdrowia porę roku i pogodę, nie licząc czasu jeździł z misją od parafii do parafii i tam przy okazji odprawianych posług kapłańskich organizował zbiórkę pieniędzy na szczytny cel, na odbudowę świątyń na Białorusi. Zmarł 20 grudnia 2003 roku w wieku 92 lat i 66 roku swojego kapłaństwa po długiej i ciężkiej chorobie.
W.B.Kardasz