Dnia 15 czerwca 2012 roku w Kargowej ( powiat zielonogórski) odbyło się „Polsko-Niemieckie Forum Historyczne”, podczas którego miała miejsce promocja książki pt:
„Kargowskie wspomnienia: Historia gminy Kargowa w opowieściach mieszkańców” pod redakcją
Eugeniusza Kurzawy, dziennikarza "Gazety Lubuskiej."Książka ta została rozdana bezpłatnie każdemu uczestnikowi imprezy..
Od godziny 12.00 Biblioteka gościła przedstawicieli niemieckiej gminy Schulzendorf, z którą podjęto wspólne działania w zakresie Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, a przeprowadzone forum jest tego rezultatem.
Po przywitaniu delegacji z Schulzendorf przez burmistrza Kargowej
Sebastiana Ciemnoczołowskiego, dyrektor biblioteki
Małgorzatę Kwiecień, prezes Kargowskiego Uniwersytet Trzeciego Wieku
Brygidę Wróblewską, przedstawiciele z Niemiec oraz Polski udali się na Leśniczówkę Pracy Twórczej nad Jeziorem Liny, gdzie uczestniczyli w imprezie pn. „Bryczka Literatów”.
O godzinie 1500 rozpoczęło się „Polsko-Niemieckie Forum Historyczne”, z zaproszonych gości, udział w konferencji wzięli między innymi: starosta Powiatu Zielonogórskiego
Ireneusz Plechan, radny miasta Zielona Góra
Krzysztof Machalica, przewodnicząca Rady Miejskiej -
Danuta Wilińska- Grzesiuk, honorowy obywatel Gminy Kargowa
Stefan Petriuk, burmistrzowie, przedstawiciele sąsiednich gmin, dyrektorzy jednostek, nauczyciele a także mieszkańcy Kargowej i osoby, które udzielili wywiadu do książki.
Podczas forum miało miejsce wystąpienie autorskie Eugeniusza Kurzawy, który zaprezentował książkę pt: „Kargowskie wspomnienia: historia gminy Kargowa w opowieściach mieszkańców”, przeprowadzono również zagorzałą dyskusję z autorem i zaproszonymi gośćmi o historii naszej gminy.
Ważnym punktem imprezy była również multimedialna prezentacja miasta Schulzendorf, którą przygotowała przedstawicielka gminy Schulzendorf.
Zaproszeni goście z gminy Schulzendorf byli pod wrażeniem polskiej gościnności, jak również samego forum, co przejawiało się w licznych podziękowaniach oraz wielu podarunkach dla naszej gminy. Dwujęzyczną konferencję tłumaczyła Barbara Krzeszewska-Zmyślony- specjalista z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Dzięki konferencji doszło do wymiany poglądów, doświadczeń dotyczących wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Poznanie wspólnej historii obu narodów oraz walorów turystycznych naszej gminy, zachęciło obywateli Niemiec do dalszej współpracy i eksploracji turystycznej naszej miejscowości.
W ramach konferencji została również przygotowana wystawa pamiątek i zdjęć mieszkańców gminy Kargowa.
Przez wrodzona skromność dodam jedynie, iż miałem swój udział w powstaniu tej książki, gdyż w dziele tym opublikowano wspomnienia 13 mieszkańców m. Smolno Wielkie, z którymi przeprowadziłem wywiady jeszcze w 2007 roku.
Szkoda, że edycja książki była limitowana ( zaledwie 700 szt. nakładu) i nie mogę zaproponować jej kupna czy przeczytania moim Koleżankom i Kolegom.