Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kiełbasa Stanisław

29.08.2012 11:06
Witam wszystkich serdecznie.

Poszukuję w internecie informacji dotyczących Stanisława Kiełbasa żyjącego w XV w.
Sprawa jest trudna gdyż do tej pory znalazłem tylko 2 informacje o tej osobie.
Mianowicie w Wielkim Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_VII/474
Jest mowa że Stanisław Kiełbasa i Stanisław Ligęza posiadali po połowie wsi Oleśno (teraz Olesno - miejscowość w woj. małopolskim w powiecie dąbrowskim).
Natomiast druga informacja wiążąca Stanisława Kiełbasę z Olesnem pochodzi z opracowania Jana Wroniszewskiego pt. "O pochodzeniu Półkozic Wielowieyskich" które znajduje się w zeszycie "HISTORIA XXVI - Nauki pomocnicze historii" - Zeszyt 240 wydane Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1992 r.
Znaleźć powyższe opracowania można na stronie: http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... ublication
wzmianka o Stanisławie Kiełbasa jest na 130 cyt."Część Oleśna, Swarzów, Smogorzów i Breń należały do Piotra Breńskiego, a potem do jego córki Jadwigi, która zamieniła je ze Stanisławem Kiełbasą na Przyłuski i dopłatę 920 grzywien i 20 florenów węgierskich w 1474 r.

Proszę o informację gdzie mógłbym poszukać czegoś więcej, gdzie mogę znaleźć jakieś wiarygodne informację z tego okresu. Zdaję sobie sprawę że jest to praktycznie zadanie nie wykonalne, ale sam noszę nazwisko Kiełbasa i żyję na tym samym terenie co Stanisław....

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Michał K.

Odpowiedzi (2)

30.08.2012 09:30
Żyli w XV w. różni Kiełbasowie (nie mam pewności, czy poprawnie odmieniam nazwisko – proszę ew. mnie poprawić), z których chyba najtrwalszy ślad w historii pozostawił Wincenty h. Nałęcz (ok. 1425 – 1478), biskup chełmiński i administrator pomezański, dyplomata królewski. Ur. się we wsi Tymieniec w pow. kaliskim. Bywa czasem błędnie podawany jako Gosławski z Gosławic, gdzie mieszkała inna gałąź Kiełbasów. Wywodził się z średnio zamożnej szlachty i był synem Pełki i Małgorzaty. Miał kilku braci. Wiadomo, że jednym z nich był Bartłomiej, kanonik gnieźnieński, innym Wojciech, zarządzający w imieniu króla zamkiem grudziądzkim.
Wincenty Kiełbasa zmarł w Lubawie i został pochowany w katedrze w Chełmży.

Na razie nie znalazłem śladu w historii po działalności poszukiwanego Stanisława Kiełbasy z Olesna, ale nie wykluczone, że ktoś włączy się w poszukiwania z lepszym skutkiem.
30.08.2012 23:39
dziękuje Ci za odpowiedź Andrzeju, najznamienitsza i jak dotąd jedyna przeze mnie odnaleziona gałąź rodziny Kiełbasów z XV w. wywodzi się tak jak pisałeś z wielkopolski, natomiast miejscowość Olesno znajduje się w małopolsce. Ciężko będzie odnaleźć jakikolwiek ślad łączący tą rodzinę. Pokładam jeszcze pewną nadzieję że w parafii sąsiedniej do Olesna znajdę w księgach jakikolwiek ślad gdyż sięgają one aż 1610 r.

Może ktoś zna jakieś źródła w bibliotekach cyfrowych dotyczących XV w. i województwa sandomierskiego - powiatu pilzneńskiego ?? Jakieś spisy, rejestry lub cokolwiek co mogłoby rzucić jakiś nowy ślad....

pozdrawiam
Michał