Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wytrzyszczewski

11.09.2012 18:53
Witam. Mam pytanie w związku z moim nazwiskiem a także nazwiskiem które zasłyszałem od Babci.
Mianowicie według tego co mówi moja babcia nazwisko Wytrzyszczewscy wywodzi się ze szlachty zaściankowej (w co wątpię) a dodatkowo według koligacji rodzinnych jakie udało się nam wyszukać jesteśmy powiązani z rodziną Iżyckich. Prosiłbym o zweryfikowanie tego bo nam w gronie rodzinnym udało się dojść jedynie do tego że:

Mój pradziadek Wytrzyszczewski Jan ożenił się z Marią Iżycką która była córką Jana Iżyckiego i Bronisławy Jaślikowskiej. Mieli oni jeszcze dwoje dzieci - Władysława Iżyckiego i Rozalię Iżycką która wyszła za Jana Pastuszaka. I na tym kończy się znajomość tej części rodziny.

Proszę o zweryfikowanie tych informacji. Jestem ciekaw czy moja rodzina ma związek z Iżyckimi z którejś z linii szlacheckich jak np. Bończa

Będę bardzo wdzięczny za pomoc Pozdrawiam - Marek Wytrzyszczewski

Odpowiedzi (6)

12.09.2012 12:27
Myślę, że zbyt mało danych, aby nie tylko prośbie uczynić zadość, ale i w ogóle cokolwiek powiedzieć w sprawie Wytrzyszczewskich. Brak bowiem imion, dat, miejsce zamieszkania - mimo nawet, że nazwisko w Polsce należy do rzadkich.
Stosunkowo sporo bo ok. 70% populacji Wytrzyszczewskich dziś zamieszkuje pas od Puław po Zamojszczyznę z odgałęzieniem w stronę Niska. Ten ostatni kierunek migracji to ani chybi zasługa powstania przed wojną Huty Stalowa Wola, związanej z rozwojem COP-u.
Zakładając jednak, że obszar główny jest matecznikiem rodowym, można by podjąć poszukiwań, choć zdając sobie sprawę, że będzie to szukanie trochę po omacku. No, ale czego się nie robi dla rodziny.
12.09.2012 13:24
Podzielić się jeszcze chciałbym informacją, że spotkałem I-necie akt ur. z 1870 r. Ludwika Wytrzyszczewskiego (nr 79 par. Płonka, gm. Rudnik). A znów w Księdze Przemysłu Polskiego z 1926/27 r. znalazłem, że we wsi Nielisz, nieodległej od Płonki, był kowal, niejaki L. Wytrzyszczewski – być może to ten sam Ludwik (?). I to mnie zainspirowało do przypuszczenia, że może jest on ojcem albo bratem Jana. W tym wypadku stanowiłoby to klucz do sprawy. Jeśliby uznać jego właśnie za przodka (współprzodka) to może warto podjąć trud poszukiwań. Powodem jego migracji do Nielisza mógł być związek małżeński z panną z tej wsi. (Przypomnę tylko, że śluby zawierało się zawsze w parafiach panien a nie kawalerów.)
Gdyby znów przyjąć tę tezę, to należało by przejrzeć zbiór akt stanu cywilnego par. rz.-kat. Płonka (niestety nie jest on zdigitalizowany), a w nich księgi małżeństw i urodzeń z lat 1826 – 1870. Tam będą dane rodziców Ludwika, imię i nazwisko małżonki oraz jej rodziców. Problem polega na tym, że dokumenty są dostępne w Arch. Państwowym w Lublinie. Na szczęście akta ur. są zmikrofilmowane – tamte już nie. Ślad Ludwika w Płonce w pewnym momencie się urywa, bowiem akt stanu cywilnego powyżej 1889 r. już w ogóle brak.
Jeśli przyjąć, że wspomniany L. Wytrzyszczewski z Nielisza to ten sam Ludwik, zachowały się akta małż. i ur. z lat 1876 – 1897. Ta data niestety jest graniczną, powyżej której brak jakichkolwiek dokumentów USC. Szkoda, ale być może to wystarczy, aby doszukać się aktu ślubu trochę tajemniczego pana L., o ile zawarł małżeństwo nie przekraczając 27 roku życia. Brak późniejszych akt stanu cywilnego z Nielisza trochę tylko rekompensują niekompletne akta alegata z lat 1921 – 1929. No, ale dobre i to. Dostęp do wszystkich wspomnianych akt z Nielisza jest możliwy wyłącznie w Arch. Państwowym w Zamościu.
Można jeszcze zapytać o brakujący przedział akt w samej parafii pw. św. Wojciecha i MB Różańcowej w tymże Nieliszu.
Zważywszy na to, że moja propozycja jest niepewna, kłopotliwa i kosztowna, to decyzja jej podjęcia należy wyłącznie do Pana.
12.09.2012 13:34
Nie wiem czy jesteście w stanie to wyświetlić ale posyłam link do drzewa genealogicznego mojej rodziny.
http://www.geni.com/family-tree/index

Ja z rodziną mieszkam w miejscowości pod Krasnymstawem. Moja babacia od strony Feliksa Flis obecnie też mieszka w Krasnymstawie. Dziadek od strony taty zginął w wypadku na Zakręciu zanim się urodziłem. Urodził się w 1890 w "Circa" a przynajmniej tak pisze w drzewie naszej rodziny Nie wiem dokładnie skąd pochodził ale strzelałbym w Giełczew. W Giełczwi jest pochowany mój pradziadek który ożenił się właśnie z Marią Iżycką. Rodzicami mojego pradziadka byli Józef Wytrzyszczewski a matką była Marianna - chyba Dąbska ale nie jesteśmy pewni. Józef pochowany jest chyba z żoną w Nieliszczy... Został tam stracony przez Niemców w 42 co jest upamiętnione tablicą. Urodzony był chyba w 1863 też w Circy. Co do tej Circy to chyba jakaś bzdura albo sam nie wiem bo to by wyglądało tak jakby pochodzili ze Słowacji bo chyba w Słowacji jest taka miejscowość z tego co patrzyłem... ogólnie rodzina Wytrzyszczewskich skupia się raczej na Lubelszczyźnie i w Mazowieckim. Część wyjechała na pomorze

Co do rodziny od strony Marii Iżyckiej:
Maria pochowana jest w Gorzkowie a przy narodzinach napisane jest circa 1900 - zmarła 1981
Ojciec Marii czyli Jan Iżycki pochowany jest w Gorzkowie - zmarł w 1919 a urodził się w 1857 jego żona Bronisława Iżycka (Jaślikowska) jest pochowana w Gorzkowie i zmarła 1939 a urodziła się 1867
Brat Marii Władysław pochowany jest w Gorzkowie - zmarł w 1919 w urodził się w 1895
Siostra Marii Rozalia pochowana w Gorzkowie zmarła 1973 a urodziła się w 1891

Na tym kończy się to co wiem... mam nadzieję że to jakoś chociaż trochę może pomóc
12.09.2012 16:56
Jak widzę rodzina od strony p. Marii Iżyckiej jest rozpoznana. Pozostają więc poszukiwania w Giełczewie, śladem śp. Dziadka (po mieczu) i Babci – ale wstecz. Kwerenda ksiąg metrykalnych jak widzę będzie nieunikniona. Przy czym dokumentów USC z par. Giełczew. zgodnie z tym, co poniżej napisano:
http://diecezja.lublin.pl/parafia,102360
należałoby szukać w dwóch parafiach – tych z Targowiska w Archiwum Państwowym w Zamościu, a tych z Wysokiego w Arch. Państw. w Lublinie. Problem w tym, że metryk powyżej 1897 r. w obydwu archiwach nie ma.
Z zapytaniem sprawie miejsca archiwizacji metryk z całego XX w. należałoby zwrócić się do parafii w Giełczewie. I tak myślę, że całą akcję poszukiwawczą od tego należałoby zacząć. A wyjazd do Zamościa i Lublina pewnie okaże się też nieunikniony, szczególnie przy poszukiwaniu rozgałęzień rodzinnych. Tym bardziej, że zarówno w mojej, jak i Pańskiej wypowiedzi pojawia się Nielisz, a więc podejrzenia o więzy krwi Ludwika z Janem coraz bardziej się uprawdopodobniają.

A wieś Circa prawdopodobnie jest na Węgrzech:
http://pl.123rf.com/photo_12743067_w-gr ... -1950.html
I nic w tym dziwnego, przecież to d. Cesarstwo Austro-Węgierskie.
12.09.2012 17:43
Dziękuję bardzo za rady Kiedy znajdę czas między swoimi obowiązkami na pewno wybiorę się we wskazane miejsca i poszukam informacji. Pozdrawiam
13.09.2012 07:19
Mam pytanie w związku z moim nazwiskiem a także nazwiskiem które zasłyszałem od Babci.
Mianowicie według tego co mówi moja babcia nazwisko Wytrzyszczewscy wywodzi się ze szlachty zaściankowej (w co wątpię) a dodatkowo według koligacji